А як правильно зігрітися? У тих самих укриттях, приміром? В Україні почастішали випадки отруєння чадним газом. Так, лише на Прикарпатті за останній тиждень більше десятка постраждалих. Зашкалює статистика і в інших регіонах.
Звідки ж чадний газ береться у домі? Як його розпізнати та вберегтися від нього? Головні рекомендації від експертів зібрала Жанна Дутчак, пишуть Версії з посиланням на Подробиці.
Христина Перцович, речниця головного управління ДСНС в Івано-Франківській області:
В Городенківській територіальній громаді внаслідок отруєння чадним газом госпіталізовано дві жінки 61-го, і 51-го року народження.
Випадки отруєння чадним газом на Прикарпатті надзвичайники фіксують практично щодня. І що сильніші морози, то більше жертв. Від початку грудня нарахували вже більше двадцяти постраждалих. Серед них – багато літніх людей.
Христина Перцович, речниця ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області:
Найбільш поширенішими причинами отруєння чадним газом – це є якраз несправність пічного опалення. Тому що в період інтенсивних морозів вони сильно розпалюють печі, печі отримують тріщини, в результаті потрапляє чадний газ.
Також причиною отруєнь стають і неполадки в роботі газових приладів. Або не правильне їх використання – як от газову плиту для обігріву.
Володимир Чернецький, начальник ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області:
При повному згоранні полумʼя має мати голубовато-фіолетовий колір, а при неповному – полумʼя має жовтувато-соломʼяний колір. Неповне згорання призводить до інтенсивного виділення в приміщення чадного газу, який є отрутою для організму.
Для здоровʼя людини небезпечною є навіть невеличка його концентрація, кажуть експерти. Потрапляючи у кров, той блокує постачання в організм кисню.
Володимир Чернецький, начальник ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області:
Після двох годин перебування в приміщенні, де в повітрі міститься лише 0.1 відсоток СО2 можна втратити свідомість і померти. Якщо примішення заповненне на 0.5 чадним газом – смерть настає через 30 хвилин. А на відсоток – через 2-3 хвилини.
Сергій Дмитрук, лікар хірургічного відділення Івано-Франківської міської поліклініки:
Коли в людини в крові збільшується рівень СО2 – відбувається голодування структур головного мозку, погіршується кровоспотачання, можуть відмирати певні структури головного мозку.
Чадний газ не має ані кольору, ані запаху. Відтак, вбиває – непомітно. В цьому його й найбільша небезпека, кажуть медики.
Сергій Дмитрук, лікар хірургічного відділення Івано-Франківської міської поліклініки:
Перші симптоми – це почервоніння шкіри і задишка, біль в грудях. Досить часто пацієнти це починають плутати з проблемами серцево-судинної системи.
Як не стати жертвою отруєння чадним газом? Рятувальники кажуть: необхідно дотримуватися кількох важливих правил. Головне із них – щорічно перед початком опалювального сезону і в кінці – проводити профілактику приладів для обігріву.
Христина Перцович, речниця ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області:
Перед початком опалювального сезону необхідно викликати працівників газової служби для того, аби вони зробили заміри концентрації чадного газу, також рекомендується встановити детектори чадного газу – спеціальні такі сповіщувачі,
Володимир Чернецький, начальник ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області:
Не допускайте перегріву печей, слідкуйте, щоб в стінах димарів не було тріщин, протягом опалювального періоду слід очищати димоходи. Не користуйтеся для розпалу печей легкозаймистими речовинами. Ніколи не залишайте самих дітей в будинках, де топляться печі.
А ще – потрібно систематично провітрювати приміщення. Все це – прості рекомендації, кажуть надзвичайники, та багато людей ними легковажить. Як результат – статистика отруєнь чадним газом щороку зростає.
Допоможіть добровільним внеском українським журналістам
Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!