рекламаСоціум девелопер купити квартиру Івано-Франківськ зима

На Івано-Франківщині прокладуть туристичний шлях до бункера Грома – останньої криївки УПА

рекламаСоціум девелопер купити квартиру Івано-Франківськ зима

Гірський рятувальний центр анонсував облаштування туристичного маршруту до бункера полковника Грома, останньої на Прикарпатті і в Україні криївки УПА.

21-23 квітня спільно із Надвірнянським туристично-інформаційним центром та Природним заповідником “Горгани” будемо облаштовувати туристичний маршрут до бункера полковника Грома, повідомили гірські рятувальники.

Програму та організаційні деталі повідомлять зареєстрованим учасникам. Кількість місць обмежена, пишуть Версії з посиланням на КУРС.

Подія відбудеться 10 квітня. Зареєструватися можна тут

Допоки пам’ять жива – бункер Грома не впав

Останній бункер УПА – в надвірнянських Горганах, на схилі гори Березовачка. Під самою вершиною – на висоті 1350 метрів. Ляда – в бік присілку Максимець села Зелена. Внизу Бистриця. Брили, порослі мохами, ховають віконце схрону недалеко від стежки. У 1954-му тут прийняв бій і смерть легендарний полковник Грім – голова СБ Карпатського краю та керівник збройного руху опору Карпатського регіону Микола Твердохліб загинув разом зі своєю дружиною Оксаною.

На Прикарпатті прокладуть туристичний шлях до бункера Грома - останньої криївки УПА 1
Пам’ятна таблиця біля входу до бункера Грома

Найкоротша стежка до бункера Грома – з лісництва природного заповідника «Горгани» у Зеленій, поруч із присілком Рівня. Територія заповідника має найвищий охоронний статус, і походи нею не вітаються – можна заробити штраф. Рекомендують виходити на Березовачку (1390 м) з боку Черника. Звідти дорога легша, але вдвічі довша – цілих сім кілометрів набору висоти.

Працівники заповідника на початку 2000-х розчистили і відновили криївку.

До кінця 1980-х не можна було згадувати ані про УПА, ані про схорони і криївки в околицях Зеленої. Але люди постійно ходили повз зруйнований бункер – тут пролягала стежка, якою на полонину щороку виводили худобу. Нікому не треба було нагадувати про те, що тут сталося.

Місце довкола бункера впорядкували лісники заповідника і сусіднього лісгоспу. А матеріали для монумента і чавунну таблицю сюди винесли хлопці з Івано-Франківського фізико-технічного ліцею-інтернату. Поруч із пам’ятником – стенди, які розповідають про Грома.

Офіційно бункер Грома реставрували як історичну пам’ятку завдяки проєкту від місцевої громади. Його фінансово підтримали районна і обласна ради. Впродовж майже двох місяців на Березовачці працювали добровольці із села та лісники.

Люди на цьому не зупинилися. Ще десять років тому вони хотіли зробити туристичний маршрут, щоби з’єднати в ньому всі відомі місця партизанки в околицях села Зелена.

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Ще новини

Як Юліана Мазна релокувала свою книгарню-кав’ярню до Івано-Франківська

Юліана Мазна — підприємниця з багаторічним досвідом, яка релокувала свій бізнес до Івано-Франківська. Раніше вона відкрила книгарню-кав’ярню в Чернігові, а тепер успішно розвиває її на новому місці.

ПЕРЕГЛЯНУТИ
24 лютого

У Коломийській громаді, що на Івано-Франківщині, 24 лютого оголосили днем тиші

24 лютого у Коломийській громаді, що на Івано-Франківщині оголошують днем тиші. Аби вшанувати військовослужбовців та полеглих у російсько-українській війні.

ПЕРЕГЛЯНУТИ

Прикарпатська команда виборола 30 медалей на Іграх Нескорених (фото)

Прикарпатська команда, у складі 35 ветеранів та військових здобула 30 медалей на Іграх Нескорених 2025.

ПЕРЕГЛЯНУТИ