В Яремче на Івано-Франківщині реалізується унікальний проєкт психологічної реабілітації ветеранських родин, який поєднує духовну, психологічну та фізичну підтримку учасників бойових дій та їхніх дружин, допомагаючи адаптуватися до мирного життя та зберегти сімейні стосунки.
Десять подружніх пар, де чоловіки є ветеранами російсько-української війни, беруть участь у комплексній програмі реабілітації в Яремче, яка допомагає військовим та їхнім дружинам подолати психологічні наслідки війни та відновити гармонію у сімейних стосунках.
“Приходячи з війни, дуже багато ветеранів руйнують свої відносини та розлучаються з дружинами, вони не хочуть жити тим життям, яке було до війни, тому що в них вже інший світогляд. Наша задача – це конвертувати в успіх в цивільному житті, щоб ветеран, використовуючи цей досвід, був успішним, був щасливим, мав успіх в роботі”, – пояснює психолог Ігор Тодорів.
“Якщо раніше була тенденція, що більше жінки хотіли зберігати сім’ю і частіше приходили до психолога, то серед військових я маю досвід, що частіше звертання самих військових для того, аби зберегти сім’ю і щоб дружина навчилася розуміти свого чоловіка”, – розповідає психологиня Наталії Чаплинської.
Учасники програми діляться своїм досвідом, зокрема, ветеран російсько-української війни Анатолій Острижнюк, який служив у 102-й окремій бригаді Сил територіальної оборони ЗСУ.
“Думаєш собі, що таке психолог, зараз мене емоції переповнюють. Дуже багато важливого і потрібного для себе і своєї сім’ї. Я зрозумів, що можна щось змінити, зрозумів, що треба відкинути, що треба перегорнути”, – розповідає Анатолій.
Проєкт, який реалізується за підтримки католицької організації “Лицарі Колумба”, включає не лише психологічну, але й духовну підтримку, про що розповідає капелан Юрій Павлюк.
“Людина складається із тіла й духу. Тому спільна молитва, божественна літургія, тайна сповіді чи навіть духовні розмови – вони допомагають в цілісності відновлюватися”, – розповідає капелан.
Представник Національної Ради “Лицарів Колумба” в Україні Мирослав Мазур підкреслює унікальність програми.
“Ми хочемо, аби більше знали про цей проєкт – він є унікальний. Ніде в Україні та світі аналогів цього формату реабілітації, де поєднана духовна, психологічна і фізична реабілітація, не існує”, – розповідає Мирослав Мазур.
Дружини ветеранів також відзначають ефективність програми, зокрема Христина Соломонович ділиться враженнями.
Двотижневий курс реабілітації, який розпочався ще у 2014 році після початку російсько-української війни, надається безкоштовно та спрямований на подолання статистики, згідно з якою понад 70% ветеранів розлучаються після повернення додому.