Служба безпеки України та Національна поліція провели спецоперацію з викриття трьох посадовців територіальних центрів комплектування, які за хабарі допомагали ухилятися від мобілізації.
Деталі корупційної схеми
У результаті спільної операції Служби безпеки України та Національної поліції на Прикарпатті викрито масштабну корупційну схему в системі військових комісаріатів. Три високопосадовці територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) були затримані за підозрою у отриманні неправомірної вигоди за сприяння ухиленню від мобілізації. Про це повідомляє Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України та Управління СБУ в Івано-Франківській області
За даними слідства, посадовці налагодили механізм видачі військово-облікових документів зі штрихкодом для ідентифікації в системі “Оберіг” без особистої присутності військовозобов’язаних.
“Фігуранти брали хабарі за видачу документів зі штрихкодом військовозобов’язаним, котрі не мають відстрочки. При цьому ‘клієнтам’ навіть не потрібно було являтися до ТЦК для оновлення даних”, – йдеться в повідомленні СБУ.
Вартість такої “послуги” варіювалася від 500 до 1000 доларів США.
Слідство оцінює, що кількість осіб, які могли скористатися цією схемою, була значною. Представник СБУ зазначив:
“За нашими даними, кількість чоловіків, які за хабарі отримували штрихкод та уникали мобілізації на Прикарпатті, могла сягати сотню на місяць”.
Затримання та обшуки
В ході операції було затримано трьох посадовців:
- виконувача обов’язків заступника начальника обласного ТЦК та СП
- начальника Калуського районного ТЦК та СП
- заступника командира роти охорони Калуського РТЦК
За інформацією Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції:
“Суми неправомірної вигоди коливалися від 2 000 гривень до 1 000 доларів, залежно від складності питання”.
Правові наслідки
Усім затриманим повідомлено про підозру за ч. 3 ст. 368 Кримінального кодексу України. Двом з них вже обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з правом внесення застави. Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років з конфіскацією майна.
Слідчі дії тривають. Було проведено 18 обшуків, під час яких вилучено документальні матеріали, мобільні телефони та транспортні засоби, що використовувалися для вчинення злочину.
Комплексні заходи проводили співробітники СБУ в Івано-Франківській області спільно зі Слідчим управлінням ГУ НП та Управлінням стратегічних розслідувань Національної поліції в Івано-Франківській області.
Процесуальне керівництво здійснює Спеціалізована прокуратура в сфері оборони Західного регіону.