Молоко, сметана, кефір, сир та масло. Усі ці продукти зросли у ціні на Івано-Франківщині. Причин цьому чимало. Одна з основних — сезонність, кажуть експерти.
На 10,15, а то й 20 відсотків. Ціни на молочну продукцію у зимовий період стрімко зросли. Для покупців це стало неабияким ударом по гаманцю. На місцевому ринку пані Ганна продає молочні продукти вже понад 3 роки. Каже — ціни у зимовий період зростають щороку.
“Було 100 гривень, а тепер 120 кілограмів, літра сметани 120, то зимовий період, та через це підіймається, бо то менше корови дають”, – розповідає жінка.
За сусіднім прилавком торгує пані Галина. У неї також все здорожчало.
“І сир, і сметана, і молоко, влітку молоко 40-50 грн, а тепер 50-60, сметану влітку можна давати й за 40, і за 60, а тепер 50-60-70 все залежить від сметани, вершки ще дорожче, кілограм сира всякий є і 80, і 100, і 120 залежить від якості”,- розповідає Галина.
Таке зростання цін на молочну продукцію не випадкове, запевняє економіст Володимир Стефінін.
“Одним із ключових факторів, що впливає на формування ціни молочної продукції, є сезонність виробництва. Зима традиційно є періодом, коли продуктивність у молочному секторі знижується. Це пов’язано із природними умовами утримання худоби та меншим обсягом надоїв у холодну пору року. Ще одним важливим аспектом є відносна невелика масовість виробництва молока в Україні. Через це на ринку спостерігається певний дефіцит сировини, що також сприяє підвищенню цін ”, – розповідає економіст Володимир Стефінін.
І це ще не усі чинники, які вплинули на ріст цін.
“Проте одним із найбільш вагомих факторів, який безпосередньо впливає на здорожчання молочних продуктів, є різниця у цінах між українським та європейським ринками. В Європейському Союзі ціни на молочні продукти, зокрема на масло, значно вищі, ніж в Україні. Це створює привабливі умови для експорту, і великі українські виробники віддають перевагу зовнішнім ринкам, де можуть отримати більший прибуток. Така ситуація призводить до зменшення обсягу продукції, що залишається на внутрішньому ринку, і, відповідно, до її подорожчання для українських споживачів”, – відзначає економіст.
Найдорожчим серед молочних продуктів стало масло.
“Воно коштувало 300, а зараз коштує 500 приблизно, 520, 350, але було ж у межах 300 гривень як на спред, так і на масло натуральне”, – зазначають продавці.
Та попри ріст цін прикарпатці продовжують купувати цю продукцію.
“Дорого, але тут нічого не поробиш, виробники підвищують ціну на енергію, та й інші витрати зросли, і тому так, що зробити. Зараз ціни неможливі. Підеш купити, візьму 200 грн — принесу 1 грн. А молоко і все дороге, і сметана. З кожним днем дивишся, коштує так, а тут вже інша ціна. Дуже-дуже важко, дуже зараз прожити”,- каже місцевий мешканець.
Зниження цін на молочну продукцію економісти прогнозують уже навесні, а саме з квітня місяця.
Нагадаємо, ціни на базові продукти харчування перед новорічно-різдвяними святами у 2024 році збільшились щонайменше на 10%, а деякі овочі подорожчали майже на третину.
На прикарпатських ринках та в магазинах спостерігалося традиційне передсвяткове зростання цін на продукти харчування, особливо відчутним було подорожчання овочів та інших базових продуктів, що викликало занепокоєння у місцевих мешканців.
“Підросли ціни на помідорах коктейльних. Це такі позиції, які фактично завжди потрібні на стіл. До свят вони навіть були в межах 90 гривень, а згодом почали коштувати від 120 до 130 гривень”, – розповів місцевий підприємець Ельнур.
За його словами, подорожчали також мікси салатів через обмежене постачання продукції: “Так співпало, що мала продукція заїхала, відповідно, великий попит при малому об’ємі вплинув на ціну”.
Місцеві жителі відзначали суттєве зростання цін не лише на овочі, але й на інші базові продукти.
“Звичайно, що відчув – на все абсолютно ціни ростуть, тільки зарплата моя не росте. М’ясні продукти та молочні точно подорожчали”, – поділилася враженнями одна з місцевих мешканок.
Економісти пояснюють, що на здорожчання продуктів впливає комплекс факторів, включаючи зростання курсу долара, нестабільну ситуацію з енергозабезпеченням та підвищення податків, а додатковим чинником став підвищений попит перед святами.
Нагадаємо, в Івано-Франківській області у червні 2024 року яйця подорожчали на 11,8%. Ріст цін торкнувся й ще близько 10 видів харчових продуктів. “Найбільше – на 11,8% – подорожчали яйця. До 5,7% підвищилися ціни на соняшникову олію, цукор, маргарин, хліб, безалкогольні напої, масло, рис, продукти переробки зернових, овочі”, – зазначали в обласному управлінні статистики.
Водночас на 2,6–0,4% тоді знизилися ціни на сметану, сир і м’який сир, яловичину, макаронні вироби, свинину, м’ясо птиці, фрукти, сало, рибу та продукти з риби.
Крім того, зростання тарифів на житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива на 21% відбулося головним чином внаслідок підвищення тарифів на послуги з управління багатоквартирними будинками майже удвічі та цін на електроенергію на 63,6%. Ціни на транспорт зросли на 1,0% в основному через подорожчання проїзду в залізничному пасажирському транспорті на 11,4%. Крім того, на 2,7% подорожчав проїзд в автодорожньому пасажирському транспорті, спричинений підвищенням цін на проїзд в міському транспорті на 20,3%. У сфері зв’язку ціни зросли на 1,1%, що пов’язано з подорожчанням мобільного зв’язку на 2,2%.