За даними МОЗ України, майже 23% українських дітей шкільного віку мають надмірну вагу, а 9% страждають на ожиріння, при цьому ситуація на Івано-Франківщині відображає загальнонаціональну тенденцію до погіршення здоров’я підростаючого покоління.
Тривожна статистика щодо дитячого ожиріння в Івано-Франківській області спонукає медиків, освітян та батьків шукати комплексні рішення для подолання проблеми, яка з кожним роком набуває все більших масштабів через поширення малорухливого способу життя та неправильного харчування серед школярів.
“Я суджу з того, скільки дітей до нас потрапляють в стаціонар, скільки дітей приходить на прийом до ендокринолога – кількість дітей, які мають ожиріння, збільшується з найменшого віку”, – констатує лікар-ендокринолог місцевої дитячої лікарні.
За результатами масштабного дослідження, в якому взяли участь 3557 дітей та 3600 батьків із 20 регіонів України, виявлено, що лише 40% дітей щодня споживають овочі, а фрукти присутні в раціоні тільки половини учнів початкових класів.
“Патологічного ожиріння насправді є мало, основне – це порушення балансу між тим, що людина споживає, і тим, що виділяє. Якщо дитина дуже активна, то вона може з’їсти більше харчових продуктів, але коли малоактивна, то це все йде на відкладання”, – пояснює дитячий лікар-дієтолог.
Людмила Войтків, мама першокласника Давида, ділиться власним досвідом:
“Я обрала ще від народження здоровий спосіб життя та корисне правильне харчування, збалансоване, яке включає в собі м’ясні продукти, овочі, фрукти. Окрім цього, багато злакових, каші. На проведення за комп’ютерними іграми чи переглядом відео в нас є визначений термін – 30 хвилин на день, не більше”.
У школах Івано-Франківська впроваджують комплексний підхід до вирішення проблеми.
“Ми для себе зробили три орієнтири: перше – це здорове харчування, друге – роз’яснювальна робота про користь здорового способу життя, і третій напрямок – це рухова активність. Три рази на тиждень фізкультура для перших-других класів, урок хореографії, для того щоб діти більше рухались”, – розповідає директор однієї з місцевих шкіл.
Вчителі фізкультури наголошують на важливості різноманітності фізичної активності:
“Ми розвиваємо фізичні якості, працюємо з футбольними, баскетбольними, волейбольними м’ячами. Проводимо уроки на свіжому повітрі, якщо дозволяє погода. У нас є дні здоров’я, рухливі ігри, естафети”.
За даними ВООЗ, показник поширеності надмірної ваги та ожиріння серед українських дітей відповідає загальноєвропейським тенденціям, що свідчить про необхідність системного підходу до вирішення цієї проблеми на державному рівні.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Уродженець Львова і випускник Львівського університету Павло Блавацький, який зараз працює професором школи бізнесу Монпельє (Франція), став лауреатом Шнобелівської премії 2021 року, яка присуджується за дивні, а часом і безглузді наукові дослідження.
Колишній львів’янин став лауреатом Шнобелівської премії 2021 року у номінації «Економіка» за дослідження, що виявило кореляцію між рівнем корупції у пострадянських країнахі і ступенем ожиріння місцевих політиків. Про це 10 вересня повідомив оргкомітет Шнобелівської премії (IgNobel Prize).