«Біла чума» 21 століття. Майже 10 мільйонів людей щороку у світі хворіють на туберкульоз , ще два – помирає. Й Україна за даними ВООЗ, є однією з країн-лідерів по цьому захворюванню.
Зараз війна ще більше поглибила цю соціальну проблему. В деяких регіонах – статистика нововиявлених випадків зашкалює. Так на Івано-Франківщині за останні чотири роки зафіксували зростання більше ніж на 60 відсотків. Що спровокувало таке збільшення? І чи можна його зупинити?
Лікар-ренгенолог показує ренгенівський знімок одного із пацієнтів. Каже: такий вигляд має запущена форма туберкульозу, через несвоєчасну діагностику.
“Це цифровий рентген-знімок пацієнта хворого на туберкульоз. Уражені майже дві легені. Людина вже хворіє певний період. Цей пацієнт є небезпечний соціально тому що він виділяє туберкульозну паличку.
І таких пацієнтів – левова частка, каже лікар. Адже на ранніх стадіях туберкульоз себе не виявляє. А симптоми дуже подібні до застуди чи ГРВІ. Через що хворі – не спішать самі звертатися за медичною допомогою.
“Досить довгий період людину може нічого не турбувати, може бути кашель, втрата ваги і певний період людина може не звернути на це увагу”, – розповідає Надія Горобець, лікарка-рентгенологиня.
До 2019 року – на Прикарпатті медики відмічали зменшення рівня захворюваності. Але нині цифри йдуть стрімко вгору, кажуть фахівці. За минулий рік – діагностували майже пів тисячі нових випадків. А за останні чотири роки кількість хворих на туберкульоз в області зросла більше ніж на ШІСТЕСЯТ відсотків.
“Раніше говорили про те, що вражалися соціально незахищені верстви населення, то на даний час це працездатний вік, хворіють і діти, і люди молодшого віку”, – розповідає Володимир Дзьомбак, директор департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської ОВА.
Що спровокувало таке зростання захворюваності? Фахівці називають цілий комплекс факторів – серед головних – ковід та війна.
Враховуючи, що були роки коронавірусної інфекції, потім почалася війна. Це не того що його було менше, просто не було діагностики, не було профоглядів, – розповідає Надія Горобець, лікарка-рентгенологиня.
Ми передбачаємо пік захворюваності через два три роки. Маємо зростання перші два роки війни, по всім законом епідемології це буде спостерігатися на 5 рік, і дітки будуть не виключенням на жаль, – розповідає Леся Манів, медична директорка Івано-Франківського обласного фтизіопульмонологічного центру.
Змінити ситуацію можна – запевняють медики. Головне – вчасно виявляти інфекцію та її локалізувати. Та саме з першим і проблема. Люди рідко приходять профілактичні огляди.
Допоможіть добровільним внеском українським журналістам
Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!