За двома косівськими зайцями

Зекономили бюджетні кошти

У високогірному селі Яворів Косівського району встановили 21 вуличний ліхтар із автономним освітленням на сонячних батареях. Нині ними облаштовано центр села, автобусні зупинки, і ті місця, де, через особливості місцевого ландшафту, немає змоги провести кабелі для звичайної електромережі, пишуть Версії з посиланням на Урядовий кур’єр.

Так само сонячна енергія — 37 ліхтарів — освітлює вулиці в селі Тюдів цього ж району. Але на цьому вигоди не закінчуються. Електроенергія подається в загальну мережу, і здійснюється її облік. Якщо геліоенергії виробляється більше, ніж потрібно для вуличного освітлення, то, згідно з угодою між Тюдівською сільрадою та ПАТ «Прикарпаттяобленерго», сільська громада може використати її на бюджетні установи, де платником за електроенергію є сільрада. За спожиту електроенергію вона платить по 0,2 грн/кВт, тобто за ціною транспортування електроенергії. Торік, наприклад, завдяки цьому в літні місяці сплачували лише за користування ЛЕП. Тож у районі одним махом «вбили двох зайців» — і сільські вулиці освітлюють, і кошти економлять.

Ліхтарі на сонячних батареях дають можливість сільрадам економити кошти. Фото з сайту yuotube.com

А ще на «сонячне» освітлення перевели дитсадочок «Сонечко», що у селі Рожнів. І так само уклали угоду з енергетиками про подачу електроенергії в загальну мережу і її облікування. І вже відчули вигоду: не лише мають безплатну електрику, а й зекономили бюджетні кошти на придбання пральної машини для «Сонечка».

Щоправда, перш ніж отримувати економію, потрібно було вкласти кошти в спорудження геліосистем. Це проекти недешеві, і селяни самі не змогли їх профінансувати. Наприклад, проект встановлення геліоліхтарів у Яворові коштував 305 512 гривень. У Тюдові — 219 801 гривень. У Рожнові — 233 099.

Це стало можливим за підтримки проекту ЄС-ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» (МРГ), який долучився до фінансування проекту і надав левову частку коштів: для Яворова — 213 863 гривень, для Тюдова — 153 861, для Рожнова — 164 440 гривень. Решту доклали обласний, районний і сільський бюджет, також свою частку внесла й сільська громада. Як зауважила «Урядовому кур’єру» спеціаліст з моніторингу та зв’язків з громадськістю проекту МРГ Світлана Слабінська, обов’язковою умовою для фінансової допомоги ЄС-ПРООН є спільне фінансування пріоритетних для населених пунктів справ, притому за участі, зокрема й фінансової, сільської громади, яка має об’єднатися і стати партнером проекту.

Багато залежить від громади

— У багатьох районах нашої області завдяки співпраці з МРГ впроваджено чи впроваджується 17 мікропроектів, спрямованих на зменшення енергозалежності краю, розповіла «Урядовому кур’єру» координатор проектів МРГ в Івано-Франківській області Леся Попелюх. — Немало з них у сфері вуличного освітлення, наприклад, у Тисменицькому, Рогатинському районах, що дуже важливо для гірських куточків області. Тут багато залежить ще й від активності громад і від підтримки місцевої влади. Кількість впроваджуваних у нас проектів говорить сама за себе — в області хочуть заощаджувати й, отримавши підтримку міжнародних партнерів, уже успішно це роблять.

До речі, енергоефективні технології на Прикарпатті за підтримки ЄС-ПРООН впроваджуються і на інших об’єктах сільської інфраструктури.

Так, у селі Маріямпіль Галицького району модернізовано систему гарячого водопостачання — встановлено сонячні колектори загальною вартістю 302 565 гривень у сільській амбулаторії сімейної медицини. А в селі Спас Коломийського району інноваційні технології прийшли в місцевий навчально-виробничий комбінат. Його спорудили 2011 року з огляду на те, що учні працюватимуть з комп’ютерною технікою. Тож НВК споживав багато електрики. Щоб здешевити затрати, зауважує Леся Попелюх, вирішили взяти участь у проекті МРГ-3. «Запросивши до співпраці» сонечко, люди очікують скоротити до мінімуму витрати електроенергії із загальної мережі. Крім того, під час непланового вимкнення електроенергії, що трапляється нерідко, матимуть резервне джерело живлення.

А в селі Торговиця Городенківського району встановили геліоколектори підігріву води для душових у спортзалі та підлогу з утепленням. «Наша громадська організація «Агенція розвитку Торговиці» бере активну участь у різних проектах, залучає додаткові кошти для розвитку інфраструктури села, — зауважує голова організації Людмила Вишинська. — Проект «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» мобілізував нас на створення громадської організації, навчив працювати з органами влади, бізнесом, налагоджувати контакти з міжнародними організаціями».

Цікаво, що успішний «сільський» досвід з використання сонячної енергії почали запозичувати й міста Івано-Франківщини, притому в житловому секторі. Вочевидь, одне з перших ОСББ у місті Надвірна — «Добробут-2010» — залучає досвід ЄС для того, щоб за допомогою геліоенергії освітлювати прибудинкову територію та сходові марші. А отже — заощаджувати на комуналці. Відтак, поки одні нарікають на високу вартість платежів, інші активно шукають, як їх для себе здешевити. І знаходять.