Євген Грицяк

Франківщина попрощалася з людиною-легендою. У селі Устя поховали політв’язня ГУЛАГу, одного з лідерів повстання у Норильських таборах, ОУНівця Євгена Грицяка. 91-річний державний діяч був неординарною особистістю і до останнього подиху вболівав за долю України.

Щоб провести Євгена Грицяка в останню путь, до села Устя з’їхалися сотні людей. В урочистій ході взяли участь односельці, побратими і громадські активісти, передає “5 канал”.

Член осередку ОУН-УПА Василь Костюк каже: “Він був активним учасником суспільного життя, вболівав за Україну, активний учасник нашого осередку ОУН-УПА Снятинського”.

“Сьогодні в Україні немає більш достойної людини, яка поклала своє життя за незалежність України, ніж Грицяк”, – зазначає голова виконкому ГО “Майдан” Юрій Скорейко.

Історія знає Євгена Грицяка як одного з лідерів Норильского повстання. До ГУЛАГу чоловік потрапив за членство в ОУН. Від заслання його не врятувала навіть служба у Червоній армії під час Другої Світової.

“Більше п’яти тисяч в’язнів одночасно повстали у першій зоні. Саме там перебував мій дідусь, він взяв на себе таку відповідальність, знаючи, що навряд чи він зможе вижити після того. Воно дало поштовх іншим повстанням у Воркуті”, – розповідає внук Євгена Грицяка Тарас Романюк.

Загалом Євген Грицяк відсидів у таборах ГУЛАГу 12 років. Друзі згадують: найбільше їх дивувала сила духу чоловіка. Бо у таборах він опанував йогу і самостійно вивчив англійську.

“У таборах він мав померти, йому і лікарі, і друзі казали, що вже все. І він у якогось литовця знайшов ту книжечку і вивчив ту йогу. Він не міг дихати, але за два місяці, коли займався тими дихальними справами, і зміг працювати”, – згадує товариш Євгена Грицяка, режисер Михайло Ткачук.

По собі Євген Грицяк залишив книгу спогадів, яку видали у США в 80-х роках, і переклад українською підручника з йоги.