На Прикарпатті до її реалізації активно долучились місцева влада та місцеві громади, які зі своїх бюджетів передбачили співфінансування відповідних робіт. З Державного фонду регіонального розвитку Івано-Франківщині на це передбачено 222 млн. грн, пишуть Версії з посиланням на Західний кур’єр

Але будівництво в нашій області не обмежиться лише цими п’ятнадцятьма об’єктами. У план фінансування з ДФРР їх загалом увійшло 35. Також 2020 рік на Прикарпатті оголошений роком будівництва доріг і мостів. І хоча такі об’єкти не увійшли до програми «Великого будівництва», але на ремонт доріг державного значення в Івано-Франківській області держава наразі передбачила 800 мільйонів гривень і ще 522 млн. грн. – на ремонт доріг місцевого значення, а обласна влада сподівається ще й на збільшення фінансування таких робіт.

Пріоритети влади і активність громади

Загалом на Прикарпатті до програми «Великого будівництва», як і передбачалось, потрапили 15 об’єктів. З них лише три – це об’єкти суто нового будівництва і по шість об’єктів капремонту та реконструкції. За якими пріоритетами, принципами і критеріями їх обирали «Західному кур’єрові» розповів заступник голови Івано-Франківської облдержадміністрації Василь Івасик.

«Ми хотіли, щоб в кожному районі були такі об’єкти, а пріоритетними визначили ті, ступінь готовності яких становить від 50 до 70% і проєктна документація на які не дуже застаріла. Фінансування передбачено з Державного фонду регіонального розвитку, але обов’язковою умовою є співфінансування з місцевих бюджетів, яке має становити не менше 10%. Деякі громади гарантували більше співфінансування і ми внесли їхні об’єкти до програми, що дало нам змогу закумулювати кошти на інші об’єкти, які теж важливі, – каже В.Івасик. –  Нас підтримала обласна рада, відповідні комісії і до переліку об’єктів були внесені п’ять шкіл, п’ять садочків та п’ять стадіонів. Вісім з них є так званими перехідними об’єктами з минулого року».

Василь Івасик.

Заступник голови облдержадміністрації також наголосив, що коли в інших областях, у зв’язку з перерозподілом коштів, кількість об’єктів за програмою «Великого будівництва» зменшили, то в Івано-Франківській області їх так і залишили 15. Це стало можливим саме завдяки тому, що місцеві органи влади гарантували своє співфінансування і підкріпили це відповідними рішеннями сесій. За словами В.Івасика, найактивнішу участь в програмі «Великого будівництва» взяли об’єднані територіальні громади. Зокрема, Брошнів-Осадська, яка гарантувала найбільшу частку співфінансування, завдяки чому на її території реалізовуватимуть три проєкти «Великого будівництва».

«Найактивнішу участь взяли ОТГ. Вони розуміють, що у розвитку інфраструктури, шкіл, садочків, стадіонів їхнє майбутнє і зараз для цього є можливість скористатися державною підтримкою, якої досі не було, – каже В. Івасик. –  Адже якими б спроможними ОТГ не були, але будувати і здавати такі об’єкти лише за кошти місцевого бюджету для них нереально. Велику активність проявив і Надвірнянський район з ініціативи народного депутата Зіновія Андрійовича. Він дуже вболіває за свій округ. Працює з громадами, говорить, просить, переконує, щоб вони знаходили кошти на співфінансування».

Школи

До об’єктів «Великого будівництва» увійшов капремонт Городенківської школи №2.

«Це стара школа, де передбачено комплексні заходи з енергоефективності, утеплення фасадів, заміна даху, – каже В.Івасик. – Кошторисна вартість понад 12 млн. грн. Співфінасування 10%. Тендер відбувся, роботи тривають, працює ТзОВ «О.І.ГРУП». Відбувається фото фіксація робіт. Плануємо здати об’єкт до 15 серпня, щоб 1 вересня діти зайшли у оновлену, утеплену школу, яка відповідатиме усім стандартам».

Тривають роботи з реконструкції з добудовою Яремчанської ЗОШ №1.

«Школа, яку дуже довго будують, потребує добудови, бо там багато дітей вчаться у дві зміни, – пояснює В. Івасик. – Кошторисна вартість 44 млн. Для завершення робіт потрібно 21 млн. 10% співфінансування з міського бюджету. Розпочались активні роботи, працює ПП «Промбудсервіс-Косів». Є надія, що цю школу теж буде здано у відповідності до всіх вимог. Загалом перед усіма підрядниками ми ставимо завдання, щоб усі школи і дитсадки були здані до 1 вересня».

Добудова Яремчанської ЗОШ №1.

Наступним об’єктом є Брошнів-Осадський ліцей, де проводять енергозберігаючі заходи.

«Там залишилось вкласти в межах 11 млн. Місцева влада гарантує 30% співфінансування, тому цей об’єкт був внесений як пріоритетний. Це нова ОТГ, де активний і цілеспрямований голова Назарій Іванів. Проблем там не буде. Працює ТОВ «ІФ-ЗАХІДІНВЕСТСЕРВІС». Це дуже важливий об’єкт для того регіону», – коментує В.Івасик.

Далі у переліку – капремонт Замулинецького навчально-виховного комплексу Матеївецької сільської ради ОТГ.

«Є рішення сесії Матеївецької ОТГ про співфінансування. Там відносно невелика кошторисна вартість – 7,5 млн., – каже В.Івасик. – Роботи розпочаті, є гарантія, що до 1 вересня закінчать».

І останній об’єкт – це довгобуд Гаврилівського ліцею, де передбачені енергозберігаючі заходи, утеплення фасадів, ремонт даху, заміна вікон, дверей, підлоги.

«Він у вкрай занедбаному, можна сказати, аварійному стані. Велика подяка народному депутату Зіновію Андрійовичу, який допоміг у виготовленні проєктно-кошторисної документації, – каже В. Івасик. – Кошторисна вартість в межах 11 млн. Знайшли кошти, обіцяють співфінансування до 20%, але подивимось, як воно буде. Роботи розпочались, ми контролюємо, працює ТзОВ «ПЛАНЕТАБУД».

 Садочки

«Ситуація з садочками у нас трохи краща. Але фактично по всій області їх не вистачає. Всюди черги, щоб влаштувати туди дітей. Навіть в Івано-Франківську. Тому садочки для нас теж в пріоритеті, – каже В. Івасик. – В основному по цих об’єктах передбачено утеплення фасадів, заміна вікон, дверей, ремонт дахів. Але є й недобудовані дитсадки-довгобуди».

Серед таких і перший у списку Богородчанський дитсадок «Сонечко», в якому робитимуть реконструкцію.

«Це фактично довгобуд, який будують кілька років. Щоб його завершити треба в межах 5 млн., – каже В. Івасик. –  Богородчанам він дуже потрібний. Є співфінансування селищної ради. Думаю, проблем із завершеннням будівництва не буде. Укладена угода з підрядною організацією ТОВ СДС «Промбуд».

У Богородчанському районі робитимуть й ще одну реконструкцію – колишнього Будинку культури під дитсадок у с. Пороги. Кошторисна вартість робіт становить понад 16,5 млн. Проєкт потребував коригування, а на завершення об’єкту потрібно вкласти майже 9 млн. Роботи виконує ПП «Промбудсервіс-Косів».

Наступний об’єкт у списку – реконструкція незавершеного будівництва універсального блоку школи під дитячий садок у с. Гринівці Тлумацького району.

«Це довгобуд з 2012 року. Загальна кошторисна вартість понад 12 млн. Цього року ще залишилось вкласти понад 6млн., щоб цей садочок відкрити, – каже В. Івасик. – Голова ОДА Віталій Федорів недавно там був з інспекцією, залишився задоволеним. По цьому об’єкту у нас проблем фактично немає, підрядник ТОВ ВКП «Євротрейд» активно веде будівельні роботи».

Реконструкція школи під дитячий садок у с. Гринівці.

А ось у селі Верхній Ясенів Верховинського району будуватимуть новий дитсадок на 40 місць, замовником якого є Верховинська РДА.

«Це об’єкт нового будівництва. Проєктно-кошторисна документація була виготовлена, але досі до будівництва справа ніяк не доходила, – каже В.Івасик. – Кошторисна вартість об’єкта понад 13,7 млн. Ми знаємо, що нових дитячих садочків потребують Верховинський і Косівський райони, але поки що визначилися з новим будівництвом у Верхньому Ясенові».

Фактично про нове будівництво йдеться і у селі Марківка Коломийського райну. Там до місцевої гімназії добудують приміщення дошкільної групи. Замовником робіт є Печеніжинська ОТГ.

«Кошторисна вартість об’єкта відносно невелика, в межах 6 млн. Також передбачене співфінансування понад 20%, – каже В. Івасик. – Відбувся тендер, є переможець, сподіваємось, що цей об’єкт теж буде зданий вчасно».

Стадіони    

У цій категорії об’єктів «Великого будівництва» найпріоритетнішим, за словами В. Івасика, є реалізація проєкту «Розвиток молодіжного спорту в Івано-Франківській області» і завершення капітального ремонту спорткомплексу імені А.Гемби Національного технічного університету нафти і газу на вул. Карпатській в Івано-Франківську. Кошторисна вартість становить понад 34 млн. грн. Технічний університет виділив 40% співфінансування. Готовність об’єкта становить 90%. На завершення робіт потрібно ще 8,5 млн.

«Цей стадіон буде візитівкою міста і області. Він відповідатиме всім міжнародним стандартам і там можна буде проводити змагання світового рівня, – каже В. Івасик. – У серпні-вересні ми плануємо його здати. Оскільки це об’єкт «Великого будівництва», ініційованого Президентом України Володимиром Зеленським, ми запросимо Президента на його відкриття».

Спорткомплекс ім А. Гемби ІФНТУНГ.

Одразу два проєкти «Великого будівництва» у категорії стадіонів реалізують у Брошнів-Осаді Рожнятівського району. Це нове будівництво спорткомплексу та капітальний ремонт стадіону.

«На завершення будівництва спорткомплексу, кошторисна вартість якого понад 44 млн. грн., треба ще 18 млн., а на капремонт стадіону при школі потрібно 6 млн. Ми їх внесли до програми, бо Брошнів-Осадська ОТГ пообіцяла хороше  співфінансування у межах 30%, а це для нас важливо, – каже В. Івасик, – бо ми змогли закумулювати кошти на інші об’єкти».

Реконструкція футбольного поля в с. Черніїв Івано-Франківської ОТГ – наступна у списку. На об’єкті працює підрядна організація ТОВ БК «Княжий Галич».

«Там невелика вартість завершення робіт у межах 6 млн. Залишилось влаштувати газон і це футбольне поле теж відповідатиме європейським вимогам. Я виїжджав туди особисто, – каже В. Івасик, – дивився як ведуться роботи. Зараз зриву термінів немає».

А в селі Королівка Коломийського району побудують модульний спортивний зал комунальної установи «Молодіжний центр» Коломийської районної ради.

«Село Королівка за свої кошти виготовило проєктно-кошторисну документацію і ми пішли їм назустріч, тим більше, що вони довго, так би мовити,  виношували цей проєкт. Десь 3-4 роки подавали на фінансування з ДФРР, але його, чомусь, не вносили, – каже В. Івасик. – Потреба у коштах на завершення робіт там у межах 9 мільйонів».

Як бачимо, до програми «Великого будівництва» не увійшли ні завершення реконструкції довгобуду стадіону «Рух», ні будівництво нового спорткомплексу в Івано-Франківську, про що уже давно говорять на різних рівнях влади. На запитання чому так сталося, заступник голови ОДА В.Івасик коротко відповів: «Місто, чомусь, не подавало ці об’єкти». Водночас він додав: «Думаю, що після створення ОТГ, у міста будуть набагато більші можливості своїми силами за декілька років поетапно реалізувати ці проекти, бо за один рік зробити це нереально».

 І дороги зроблять

Як відомо, 2020 рік на Прикарпатті оголошений роком будівництва доріг та мостів. І хоча такі об’єкти не увійшли до програми «Великого будівництва», але дороги в області теж будуватимуть і ремонтуватимуть.

«Цього року у нас унікально відбувся розподіл дорожнього фонду, – каже В.Івасик. – Ми розробили програму, відповідно до кілометражу і до кількості населення в кожному районі, в кожній ОТГ. Практично по кожному району, по кожній ОТГ передбачили «плюс-мінус» ту суму, на яку вони подали свої пропозиції, бо вони краще знають де треба відбудувати, відремонтувати ту чи іншу ділянку, дорогу. Вперше кожна ОТГ, кожен район отримали на це свою так звану квоту».

За словами В.Івасика, на дороги місцевого значення є 522 мільйони гривень.

«Так, це не багато. Але кожен керівник ОТГ знає, що громаді потрібно в першу чергу. Нехай це буде кілометр дороги, але кілометр саме там, де їм потрібно. І вже не буде так, як раніше, коли в одному районі робили доріг на 50 мільйонів, а в іншому про дороги взагалі забули», – каже заступник голови ОДА.

«У нас склалась дуже добра ситуація з дорогами державного значення, на які області виділено 800 мільйонів гривень, – продовжує В.Івасик. – Зараз дуже активно ведуться роботи на дорозі Івано-Франківськ-НадвірнаХочемо зробити дороги так званого Капратського кільця на Косвщині і Верховинщині, бо це дуже гарні туристичні місця. Якщо там будуть хороші дороги – будуть туристи. А будуть туристи – будуть податки. Наша область повинна орієнтуватися на туризм і на інфраструктуру. Якщо це буде, то ми отримаємо додаткові надходження до бюджету, кошти на реалізацію інших потрібних проєктів».

Ремонт дороги Івано-Франківськ-Надвірна.

Все залежатиме від обставин

Наразі, за словами В. Івасика, роботи на об’єктах «Великого будівництва» ведуть за рахунок співфінансування місцевих органів влади та власних обігових коштів підрядників і очікується надходження лімітів фінансування з ДФРР.

«Вони вже всі затверджені на міжрегіональній комісії ДФРР, 11 затверджені на кабміні. Надіємося, що реалізації проєктів нічого не завадить,– каже В. Івасик. – А завадити може лише ситуація в Україні з коронавірусом і подальшим перерозподілом коштів на боротьбу з епідемією. Нам і так була передбачена по ДФРР одна сума, але всім областям під час перерозподілу бюджету місяць тому її зменшили на 30%. Тому, все залежатиме від обставин, в яких опиниться держава. Але позиція Президента і Прем’єр-міністра чітка. Всі об’єкти «Великого будівництва» мають бути зданими у визначені терміни. Цьому приділяється велика увага. З Офісу Президента, з кабміну, не повідомляючи нас, виїжджають на об’єкти, самі роблять моніторинг, контролюють роботи».

Заступник голови ОДА також поінформував, що в області уже оголосили конкурс і почали приймати документи на фінансування об’єктів з Державного фонду регіонального розвитку на наступний рік.

«Працювати є над чим. Є об’єкти, які потребують ремонту, утеплення, реконструкції. Громади активно включилися в цей процес. Ми постійно проводимо роботу з керівниками ОТГ, консультуємо. Щоб їхні проєкти відповідали певним критеріям, щоб проєктно-кошторисна документація була свіжа, не більше дворічної давнини, щоб вони надавали співфінасування. Інакше їхні проекти ДФРР навіть не буде брати до розгляду. – каже В.Івасик. – Мені постійно щоденно приносять проєкти, але зараз я не хочу називати конкретні об’єкти, бо це буде неправильно і може розцінюватися як тиск на комісію, яка їх розглядатиме».

 

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!