У зв’язку з виявленням вірусу африканської чуми у диких кабанів на території Олешанської сільської громади розпочато комплекс протиепізоотичних заходів, що включає обстеження господарств, ветеринарний контроль та широку інформаційну кампанію для запобігання поширенню небезпечного захворювання.
На території Олешанської сільської громади активно реалізуються заходи оздоровлення території від африканської чуми свиней (АЧС), що охоплюють визначені зони захисту та спостереження згідно з рішенням Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Олешанській сільській раді від 21 лютого 2025 року № 1, яке було прийняте після підтвердження наявності вірусу в регіоні.
“Позитивний результат виділення вірусу африканської чуми свиней у диких кабанів було встановлено Івано-Франківською регіональною державною лабораторією Держпродспоживслужби відповідно до звіту про результат дослідження патологічного та біологічного матеріалу від 20 лютого 2025 року”, – повідомляють у Олешанській сільській раді.
Задля ефективної координації дій з локалізації та ліквідації спалаху АЧС було створено міжвідомчу групу, до складу якої увійшли представники Тлумацького відділу Івано-Франківської обласної державної лікарні ветеринарної медицини, Тлумацького відділу Івано-Франківського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області, органів місцевого самоврядування, Тлумацької РО УТМР та національної поліції, які спільними зусиллями проводять комплексні заходи з ліквідації, локалізації та недопущення розповсюдження небезпечного збудника.
З метою визначення епізоотичного стану в межах визначених зон захисту та спостереження, спеціалісти ветеринарної медицини здійснюють ретельний облік свинопоголів’я в господарствах різних форм власності, а також проводять моніторинг популяції диких кабанів на території мисливських угідь урочища «Шепіт», де було виявлено перші випадки захворювання.
“Станом на 25 лютого 2025 року обстежено 5 населених пунктів, включаючи 98 дворів, у яких утримуються 194 свині, і за результатами проведеної роботи хворих, підозрілих у захворюванні та загиблих свиней не виявлено”, – зазначають фахівці, підкреслюючи важливість продовження моніторингу ситуації.
В осередку захворювання вживаються всі необхідні заходи відповідно до вимог Інструкції з профілактики та боротьби з АЧС, затвердженої наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 7 березня 2017 року № 111, що передбачає встановлення карантинних обмежень, дезінфекцію території та інші запобіжні заходи.
Упродовж усього карантинного періоду спеціалісти ветеринарної медицини проводять активну інформаційно-роз’яснювальну роботу серед населення щодо небезпеки та методів профілактики африканської чуми свиней шляхом організації індивідуальних бесід з власниками тварин та розповсюдження інформаційних матеріалів, що містять детальні рекомендації щодо профілактики та дій у разі підозри на захворювання.
Зняття карантинних обмежень на території громади очікується через 40 діб після виконання всього комплексу заключних ветеринарно-санітарних заходів та підтвердження відсутності нових випадків захворювання, що дозволить повернутися до звичного режиму господарської діяльності.
Фахівці наголошують на важливості оперативного реагування власників тварин у разі виявлення будь-яких підозрілих симптомів: “У разі виявлення нетипових змін у поведінці тварини, симптомів захворювання чи трупу свині – необхідно негайно повідомити про це територіальну державну ветеринарну установу або звернутися до територіального управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області”, – підкреслюють спеціалісти ветеринарної медицини.
Своєчасне виявлення та реагування на потенційні випадки захворювання є ключовим фактором для ефективної локалізації та швидкої ліквідації осередків африканської чуми свиней, яка становить серйозну загрозу для свинарства, хоча й не передається людям, але може завдати значних економічних збитків господарствам різних форм власності.