Меморіальний музей видатного українського історика та політичного діяча М. Грушевського розташований на місці його літнього відпочинку. Разом із сім’єю М. Грушевський вперше прибув відпочивати до с. Криворівні в 1902 р. і оселився в кімнаті селянина Пилипа Зеленчука, пишуть Версії з посиланням на Івано-Франківський краєзнавчий музей.

Грушевські придбали в 1906 р. у дідича Пшибиловського (дядька відомого польського письменника Станіслава Вінценза) віллу та земельну ділянку. Так, від 1907- го до 1914 – го рр. М. Грушевський, його дружина Марія та донька Катерина щоліта жили і працювали вже у власній віллі в Криворівні. З того часу і до тепер цей присілок називають Грушівка.

Дерев’яний будинок було облаштовано в гуцульському стилі. Згодом Грушевський перевіз із Львова до Криворівні частину своєї бібліотеки. Вілла Грушевських стала місцем зустрічей і творчої праці ряду відомих діячів: Івана Франка, Лесі Українки, Михайла Коцюбинського, Гната Хоткевича, Костянтина Станіславського, Володимира Немировича-Данченко, Станіслава Вінценза та інших. Разом вони гуртувалися навколо Франка і Грушевського, обговорюючи різні наукові, літературні та громадсько-культурні проблеми.

Віллу Грушевського спалено в 1917 р. російськими військами, які відступали із Карпат. В 2002-2003 рр. на кошти громадськості Верховинського р-ну, недалеко від колишньої садиби, побудований новий будинок, де в 2003 р. відкрито музей.

В експозиції музею-садиби висвітлено життєвий і творчий шлях М. Грушевського. Музей експонує біографічні документи, старовинні гуцульські речі, предмети побуту, знаряддя праці подаровані М. Грушевському від місцевих мешканців. Серед предметів цінним є крісло-качалка сім’ї Грушевських, яке, як сімейну реліквію, зберегла і заповіла майбутньому музеєві 99-річна Євдокія Павлюк із Криворівні – остання відома криворівнянська сучасниця М. Грушевського

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!