НАТО розпочало реалізацію проекту вартістю 25 млн євро, у рамках якого на території України будуть проводитися роботи із знешкодження радіоактивних відходів. Про це заявив голова місії України при НАТО Ігор Долгов.

“Радіоактивні відходи в Україні будуть безпечно вилучати і вивозити туди, де вони будуть безпечно зберігатися. Хочу відзначити, що радіоактивні відходи – це не ядерне паливо, це низькоактивні відходи, які утворилися внаслідок військової діяльності радянської армії”, – сказав Ігор Долгов.
Він також наголосив, що попри те, що радіоактивні відходи поховані під землею, такі сховища абсолютно не пристосовані для тривалого зберігання.

“Саме з цієї причини їх необхідно звідти вилучити і вивезти в місця, де для цього є умови. Ви знаєте, і це не секрет, у нас є сумнозвісний Чорнобиль, де в зоні відчуження Чорнобильської АЕС є сховище для радіоактивних відходів”, – зазначив дипломат.

Знешкодження радіоактивних відходів буде проводитися на 9 військових об’єктах в Україні, які існують ще з радянських часів. Обсяг фінансування проекту становить 25 мільйонів євро.

“Цей проект розрахований на чотири роки, він успішно розпочався влітку цього року”, – додав Ігор Долгов.

Як повідомлялося раніше, у рамках другого етапу проекту Трастового фонду НАТО з утилізації боєприпасів, стрілецької зброї і легких озброєнь та протипіхотних мін типу ПФМ-1 планується знищити 73,5 тисяч тонн звичайних боєприпасів, 366 тисяч одиниць стрілецької зброї та 3 мільйони протипіхотних мін ПФМ-1.

Проект має на меті фінансову підтримку зусиль України в утилізації 133 тисяч тонн непридатних боєприпасів, 1,5 мільйонів надлишкових легких озброєнь і стрілецької зброї та 3 мільйонів протипіхотних мін типу ПФМ-1 протягом 12 років у 4 етапи.У рамках програм НАТО утилізація боєприпасів на Донецькому казенному заводі хімічних виробів відбувається за екологічно чистими та безпечними технологіями.

“Ми беремо участь у великій програмі по утилізації старих боєприпасів. За підтримки Міністерства оборони України і НАТО на заводі була встановлена унікальна піч-інсініатор, яка дозволяє в екологічно чистому режимі утилізувати вибухові речовини і самі бойові частини снарядів. Тобто, не вдаючись до традиційного методу підриву”, – сказав директор підприємства Микита Самокіш.