13 і 14 січня тисячі людей у вигадливих костюмах виходять на вулиці селища із виставами, піснями й танцями, святкуючи прихід Нового року.

Маланкування — чоловіча справа, винятки роблять лише для дітей і підлітків, де дівчата виконують ролі Цариць у основних гуляннях, а також часто перевдягаються в Циганок, ходячи разом зі своїми юними Ведмедями по хатах вранці 13 січня.
Персонажі класичної, народної Маланки завжди однакові. Ватагу очолює Комендант, він — головний організатор дійства, збирає людей, домовляється із господарями, зберігає в себе гроші, зароблені під час гуляння, розповідає Роман Клим.

Та найяскравішими героями Маланки в Красноїльську є, безсумнівно, Циган і Ведмідь.
У Красноїльську сім кутів: Путна, Путна дін Жос, Тражани, Сус, Дял, Гута і Слатина, практично в кожному з них образи Цигана і Ведмедя мають свої виразні особливості.

У куті Тражани — Ведмеді з найдовшими крилами, причому вони ледве не щороку зростають: якщо десятиліття тому крила мали в середньому три метри довжини, то зараз уже можуть доходити до шести метрів. Важить такий костюм понад 50 кг. Цигани тут теж особливі — у червоних штанях і з банданами на голові, із гіпертрофованими булавами, які можна підняти тільки обома руками.

«Крилаті» Ведмеді також ходять по Дялу й Сусу, причому останніх легко вирізнити з-поміж інших. Ведмеді з Суса невеликі, із «крилами» у формі серця і з вишиваним візерунком на грудях, усього роблять 15-20 таких костюмів. Цигани тут теж впізнавані — у чорних розшитих косухах і чорних смушевих шапках.

Ведмедів-«копиць» найбільше в Путні, другому за величиною куті Красноїльська. Їх супроводжують Цигани в рогатих шоломах, перемазані сажею та обвішані шкурами тварин. Окрім класичної для цього образу булави — зброї Цигана, якою він упокорює Ведмедя — тут ще використовують сокири, кувалди й мечі.

 

За матеріалами “Ukraїner”

 

Зображення може містити: 3 людей, люди стоять, люди на сцені, люди танцюють та надворі

Зображення може містити: 4 людей, люди стоять та надворі

Зображення може містити: 2 людей, надворі

Зображення може містити: одна або кілька осіб, люди стоять та надворі

Зображення може містити: одна або кілька осіб, капелюх, надворі та крупний план

Зображення може містити: 1 особа, стоїть, на сцені, дерево, сніг та надворі

Зображення може містити: одна або кілька осіб, люди стоять та надворі

Зображення може містити: 3 людей, люди на сцені, небо, дерево та надворі

 

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!