Замість отримання коштів — їх списання. У соціальних мережах шахраї продовжують реалізовувати свої схеми. З поширених — нарахування неіснуючих соцвиплат. Як не потрапити на гачок пройдисвітів та яку насправді допомогу можна отримати від держави?
Кожен українець може отримати 8900 гривень від країн ЄС – саме це фішингове посилання одне із останніх, яке почало ширитись мережею інтернет. Повідомлення про такі виплати – один із видів шахрайства.
“Фішингове посилання саме по собі– це фіктивне посилання, зроблене під якийсь корисний сайт. Зараз популярні фішингові посилання піж “Є-допомогу”, “Є-підтримку”, соціальні виплати, виплати ВПО”, – розповідає Михайло Гайдамака, інспектор відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області.
У кіберполіції демонструють зміст таких повідомлень.
“Наприклад є телеграм канал “Є допомога”, тут пропонують декілька варіантів отримання грошових коштів”, – додає правоохоронець.
Як тільки перейти за одним з посилань – одразу відкривається вхід в онлайн-банкінг.
“Якщо ввести свої особисті дані, зловмисник одразу отримає цю інформацію. Після чого він без жодних перешкод може зайти в особистий кабінет”, – попереджають в кіберполіції.
Для своїх злодіянь шахраї прикриваються сторінками банків, які працюють в Україні. Не обов’язково, що кошти, після введення даних, спишуть одразу. Втратити свої гроші жертви аферистів можуть через рік-два. Як ще один варіант, такі посилання діють як заклик до підписки.
“Ці sms-розсилки роблять для того, щоб популяризувати то чи інший телеграм-канал в соціальних мережах, – розповідає Тарас Мороз, начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області.
Аби не стати жертвою пройдисвітів потрібно дотримуватись елементарних правил інформаційної гігієни.
“Не переходити за сумнівними посиланнями, не вказувати реквізити банківських карт, прив’язати свій номер до паспорта в будь-якому відділенні мобільного оператора та креативно мислити”, – додає Тарас Мороз.
Аби з’ясувати, які соціальні виплати для українців реальні, звертаємось в департамент соціальної політики. На сьогодні видів грошової допомоги населенню є чимало. “Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям, допомога сім’ям з дітьми, допомога на дітей одиноким матерям, допомога при народженні дитини, допомога в зв’язку з вагітністю та пологами, допомога на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням. Є допомога на дітей з інвалідністю або особам з інвалідністю, допомога особам, які не мають права на пенсію, допомога для людей, переміщених з окупованих територій чи з територій, де ведуться бойові дії. Також власники житла, які розміщують ВПО мають право на компенсацію”, – перераховує види допомоги від держави Василь Семанюк, директор департаменту соціальної політики Івано-Франківського МВК.
Існують додаткові виплати і для сімей військовослужбовців.
“Це програми для певних категорій за рахунок коштів міського бюджету – є разові, є щомісячні для родин загиблих, є допомога військовослужбовцям, які воюють, які отримали поранення. Можуть звертатися за допомогою і ті, хто зараз воює, але не має статусу учасника бойових дій”, – додає очільник департаменту соцполітики.
Якщо ж ви засумнівались, що виплата, на яку ви натрапили, реальна – її варто перевірити, уся інформація є на сайтах профільних установ.
Відео ОТБ Галичина.
Допоможіть добровільним внеском українським журналістам
Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!