В інтерактивному музеї лицарства, який 3 жовтня відкрили в Надвірній на Івано-Франківщині, можна приміряти обладунки, стародавні костюми, постріляти з лука та дізнатися більше про лицарську культуру й епоху Середньовіччя. Засновник музею Ігор Гаврилюк збирав експонати понад 10 років. Частину з них виготовляв власноруч, решту закуповував. Гроші, отримані з екскурсій, передаватиме ЗСУ.
Які враження музей справив на відвідувачів, у чому особливість і яка історія експонатів та як дитяча мрія надихнула Ігоря Гаврилюка на створення маленького лицарського світу на власному обійсті, читайте у репортажі Суспільного.
Приміряти обладунки, постріляти з лука, послухати про лицарську культуру
“Лицар не лише воював щодня, він ще мав якусь господарку. Якщо був власником села, то міг дивитися, чим займаються його підлеглі: чи косять траву, чи збирають урожай, чи доглядають його коней, чи погодували”, — розповідає Ігор Гаврилюк під час екскурсії у власному музеї лицарства. Цього разу він проводить її для студентів Надвірнянського фахового коледжу Національного транспортного університету.
Цей музей — інтерактивний. Чоловік дає відвідувачам приміряти експонати, а тим часом розповідає про кожен елемент костюма.
“Я не думав, що можна буде приміряти, але це — дуже круто. Костюми, зброя — ти справді перетворюєшся на лицаря, відчуваєш себе в Середньовіччі, у цій культурі й атмосфері”, — ділиться відвідувач Іван Одокій.
Частиною екскурсії є й майстер-клас зі стрільби з лука.
“Стрільба спочатку дається трохи важко, але якщо декілька разів спробувати, то, думаю, буде легше. Екскурсія пройшла дуже цікаво, дуже багато цікавих експонатів. Напевно, в це вкладено дуже багато часу”, — говорить студентка Яна Васьків.
Викладачка коледжу Олександра Плитус каже, що зараз зі студентами, яких привела на екскурсію, вивчає культуру епохи Середньовіччя, тож вирішила одну з пар присвятити походу в музей лицарства.
“Сам Бог велів привести їх сюди, аби не тільки почути, а й ознайомитися насправді, як це було і хто такі лицарі. Пан Ігор розповів дуже багато про лицарську культуру, про кодекс честі лицаря. Те, чого я, можливо, хоч і викладач, не знаю, бо він саме на цьому спеціалізується”, — ділиться Олександра Плитус.
Лицарські обладунки, сокири часів Козаччини та одяг епохи Середньовіччя
Засновник музею Ігор Гаврилюк каже, що експонати збирав упродовж 10 років. Частину виготовляв сам та з дітьми на гуртках, які веде, ще частину закупив.
“Дві сокири, які товариш мені подарував, — часів Козаччини. Їх знайшли в Кам’яній. Все решта — реконструкція. Найдорожчий — комплект лицарських обладунків. Раніше він стояв у Білгород-Дністровській фортеці. Під час війни потрібні гроші, і люди продали його”, — розповідає Ігор Гаврилюк.
Окрім лицарських обладунків, зброї та жіночого європейського одягу епохи Середньовіччя, серед експонатів музею — щити, костюми воїнів та цивільних Київської Русі та Галицько-Волинського князівства, а також зразки одягу польської шляхти.
“Надвірна славиться трьома замками. Третій — на околиці міста — замок Пнівський. Тому під час екскурсії я розповідаю, що варяг цілком міг жити у дерев’яному укріпленні X ст. Цивільні люди могли жити у замку Краснодвір, а лицарі — у Пнівському замку. Шляхта однозначно, що жила у Пнівському”, — розповідає власник музею.
“Мріяв, коли стану дорослим, побудую хату у вигляді замку з лицарськими інтер’єрами” — Ігор Гаврилюк
Музей Ігор Гаврилюк облаштував на власному подвір’ї. Чоловік каже, лицарями захоплювався змалку, тож зараз втілив мрію дитинства.
“Ходив у кінотеатр на всі лицарські фільми, захоплювався лицарством, читав книжки про лицарів, мріяв, що коли стану дорослим, побудую хату у вигляді замку з лицарськими інтер’єрами. Потім це все трохи забулося, і десь, коли синові було 6-7 років, ми побачили в Інтернеті викрій лицарського шолома з картону. Син сказав: “Тату, зробімо”. Ми виготовили, і знову якоюсь такою пожежею розгорілося всередині, що я хочу цим займатися. І почалося. Так потроху і назбиралася ця колекція”, — ділиться чоловік.
Ігор Гаврилюк каже, за вхід у музей немає фіксованої ціни. Гроші, які назбирає за екскурсії, чоловік планує передати на потреби підрозділів ЗСУ, у яких воюють четверо його родичів.
Допоможіть добровільним внеском українським журналістам
Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!