На сьогоднішній день оренда житла є надзвичайно актуальною, адже дуже велика кількість людей зіткнулася із потребою винаймати квартиру. Особливою популярністю користується запит “оренда квартир київ довгостроково“.
Як ж знайти квартиру та на що слід звернути увагу при пошуку та укладанні угоди?
Пошук квартири для оренди
Для пошуків необхідної квартири підійдуть наступні варіанти:
- агенція нерухомості;
- ріелтор;
- самостійні пошуки
Так само і при здачі для господаря є ці варіанти. На ринку оренди житла України склалася ситуація, що комісію агенції нерухомості чи ріелтора завжди оплачує орендар.
Господар квартири просто виставляє своє оголошення на одному з сайтів і чекає на клієнтів. Йому починають десятками дзвонити посередники та обіцяти привести клієнтів. Так як господар їм теоретично не платить, то йому не має значення, чи це буде квартирант з ріелтором або без.
Договір оренди квартири в Україні укладають практично при кожному випадку оренди житла, але не всі знають, які ризики можуть виникати у господаря квартири та квартиронаймача під час його укладання. Також його називають договором найму жилого приміщення.
Навіщо потрібен договір оренди квартири
Договір оренди – це документ, де господар житла та квартирант прописують деталі та умови угоди щодо здачі квартири у найм. Він покликаний врегулювати відносини та захистити сторони у спірних ситуаціях під час оренди квартири. Регулюються відносини Цивільним кодексом України та її 59 главою – Найм, оренда житла.
Чим відрізняється договір оренди житла від договору найму
Договір найму – це “оренда” житлового приміщення фізичною особою у фізичної особи. У цьому випадку використовуються слова наймання або наймання і укладають договір найму квартири.
Договір оренди – це оренда житлового приміщення, де одна із сторін є юридичною особою, тобто фірмою. Також договір оренди укладають, якщо фізична особа орендує нежитлове приміщення. Це може бути склад чи офіс.
Як ви бачите, різниця в тому, хто та яке приміщення орендує. Тому закон по-різному регулює правовідносини сторін у договорі.
Ми зупинимося саме на договорі “оренди” квартири між двома фізичними особами. І для зручності називатимемо договором оренди, а не найму, якщо вже в простій мові так склалося. Але пам’ятайте, що укладати на папері правильно договір найму квартири, а не оренди.
Що потрібно зробити перед підписанням договору оренди квартири
Договір оренди квартири – це фінальна частина процесу. Перед цим як господареві, так і квартиранту, доведеться обговорити всі важливі деталі угоди та перевірити, чи не шахрай перед ним.
Перевірка документів перед підписанням договору оренди
Перед підписанням договору оренди та передачею будь-яких грошей потрібно перевірити хто перед вами – чи це дійсно власник нерухомості, чи це шахрай. Не покладайтеся на випадок.
Завжди самі уважно перевіряйте відповідність прізвища у документах на квартиру та прізвища власника.
Укладати договір оренди може або власник, або людина з офіційною довіреністю, засвідченою нотаріусом від імені власника.
Будь-які інші люди – друзі, сусіди, родичі, представники господаря без доручення укласти договір із вами не можуть. Швидше за все це шахраї і вас намагаються обдурити.
На здачу квартири в оренду повинні дати згоду всі власники, а також якщо власник у шлюбі, то потрібна згода дружини/чоловіка. В іншому випадку вас може виселити другий власник квартири.
Господар повинен заздалегідь приготувати та мати при собі документ, що засвідчує особу – паспорт та документ, що підтверджує права власності на квартиру.
Це може бути договір купівлі-продажу, свідоцтво про спадщину, договір дарування, рішення суду тощо. Якщо ви перевіряєте і перед вами власник квартири, можна переходити далі.
Обговорення деталей перед підписанням договору оренди
Потрібно обговорити з господарем всі питання, що хвилюють, ще перед підписанням договору оренди. Запитуйте та ставте будь-які питання. Розповідайте про себе. Важливо обговорити все до заселення та підписання договору, щоб потім не виникло непередбачених питань та труднощів. Основне, що потрібно обговорити:
- хто житиме у квартирі, скільки людей і хто вони;
- на який термін здається квартира;
- чи можна проживати з дітьми чи мати домашніх тварин;
- хто робитиме поточний ремонт, ремонтуватиме сантехніку та електроприлади, що вийшли з ладу;
- хто оплачує комунальні послуги та що включено;
- у якій валюті та у який термін проводиться оплата;
- яка заставна сума та порядок її повернення;
- на який строк складається договір та порядок його розірвання;
- на який термін вартість оренди фіксована і коли можливий її перегляд
- дізнайтеся про плани господаря по даній квартирі. Чи планує він здавати її довгостроково чи квартира здається до продажу чи приїзду родичів. Якщо ви сподобалися господареві квартири, можна спробувати торгуватися за вартість.
Господарю важливо та вигідно, щоб у квартирі проживали нормальні, адекватні люди, а не квартиранти, які спалять квартиру та винесуть усю техніку. Усі хочуть мати справу з добрими, надійними людьми.