В Україні вже кілька місяців діє державна програма підтримки малого та середнього бізнесу. Влада надає безповоротну фінансову допомогу у вигляді мікрогрантів на започаткування або розширення власної справи. В непростих умовах війни, коли тисячі українців втратили роботу та бізнес – це хороша нагода знову «стати на ноги». Як і хто може нею скористатися? дивіться далі в сюжеті.
Мікрогранди. Гроші на власну від держави, які до того ж – не потрібно повертати. Скільки саме дають? Та що потрібно для отримання? Йдемо розбиратися.
Франківчанка Мар’яна Пупенко – одна із тих, хто хоче отримати таку державну підтримку. У жінки сімейна справа із виробництва напівфабрикатів. Започаткувала її разом із чоловіком. А от бізнес ідею – їй підказала сім’я.
«Я є лікарем дераматовенерологом, також я є багатодітна мама. І цей бізнес я створила для себе і своєї сім’ї. Адже як людина, яка постійно працює, має багато дітей, я хотіла собі такого бізнесу, щоб зекономити собі час. Тому домашні напівфабрикати – це є знахідка», – розповідає Мар’яна Пупенко, підприємиця.
Виготовляє напівфабрикати сімейство Пупенків вже півтора року. Асортимент розширили до майже сотні позицій: від класичних голубців, пельменів і чебуреків – до млинців із лососем та вареників із качкою. Та згодом зрозуміли, що готові збільшити об’єми виробництва. Але для цього потрібне дороговартісне обладнання.
«Ми побачили, що через війну багато людей сюди переїхали. Людям потрібно як продукти, так і робота. І у нас виникла ідея на розширення. Але для розширення звичайно потрібно фінанси. І ми подали на мікрогрант», – продовжує Мар’яна Пупенко, підприємиця.
Держава запустила програму для підтримки малого та середнього бізнесу ще з першого липня. Надають кошти для започаткування або розвитку власної справи від урядовго проєкту «Єробота».
Працівники Івано-Франківського обласного центру зайнятості уважно розглядають чергові заявки. Кажуть, охочих – настільки багато, що вони працюють практично в режимі нон-стоп.
«Одна комісія не справлялася з роботою. У нас дві комісії створені. Участь в цьому проекті можуть брати як фізичні особи підприємці, які вже є діючими, так і фізичні особи, які хочуть бути підприємцями», – відзначає Ольга Шевчук, начальниця відділу організації профорієнтації Івано-Франківського обласного центру зайнятості.
Для всіх заявників процедура отримання гранту – однакова. І розпочинається із подачі заяви та бізнес-плану. Заповнити та розробити ці два документи потрібно за встановленою Урядом формою. Це важливо! Відхилення від шаблону може стати однією із причин відмови.
Форми заяви та бізнес-плану розміщені на порталі «дія». У верхньому рядочку зліва обираємо розділ послуги, далі – підприємництво. Шукаємо – грант на власну справу. Натискаємо на лінк, і відкривається потрібна сторінка. Та перш ніж заповнити документи, експерти радять – уважно перечитати ще й урядову Постанову, в якій детально прописані конкретні вимоги та роз’яснення, як це правильно зробити.
«П’ятий пункт в якому чітко прописано на що можна використовувати кошти гранту. Зокрема, придбання обладнання. Якщо ви берете його в лізинг – то це має бути не більше 50 відсотків загальної суми гранту. Якщо берете в оренду обладнання – то це має бути не більше 10 відсотків. Також можна купляти за кошти гранту сировину, матеріали, програмне забезпечення, але це також має бути не більше 50 відсотків від суми гранту», – пояснює Ольга Шевчук, начальниця відділу організації профорієнтації Івано-Франківського обласного центру зайнятості.
І порушувати ці пропорції в жодному разі не можна. Детально потрібно розробити і решту пунктів бізнес-плану, кажуть експерти. Адже це основний документ, за яким будуть оцінювати перспективність проекту. А відповідно – і погодження гранду. Розмір фінансової підтримки – залежить від кількості нових робочих місць, які підприємець зобов’язується створити в процесі реалізації проєкту.
«150 тисяч, у випадку, якщо це створення одного робочого місця, і 250 тисяч – якщо це створення двох робочих місць. І за такої умови вони сплачують за себе і за найманих працівників податки і от саме з тими податками протягом трьох років вони повертають ці кошти гранту», – продовжує Ольга Шевчук, начальниця відділу організації профорієнтації Івано-Франківського обласного центру зайнятості.
В тому ж центрі зайнятості підприємцям допоможуть скласти бізнес-план.
«Проводять навчання, як індивідуально, так і групами по 4 чоловіка, де вони можуть роз’яснити, де, що вони мають записувати і де, які основні помилки роблять, аби вони їх не робили», – каже Ігор Сливінський, начальник відділу організації і сприяння працевлаштування Івано-Франківського обласного центру зайнятості.
Безкоштовно проконсультують і фахівці центру. Отже, після того, як ви розібралися із заповненням документів, можна їх подавати. Але нести нікуди не потрібно. Заявка надсилається онлайн через вебпортал Дія. Натискаємо на віконечко – подати заявку, реєструємося або авторизуємося. Заповнюємо онлайн-заявку. Прикріплюємо готовий бізнес-план. І все – можна надсилати.
Далі всі заявки потрапляють в Ощадбанк, через який згодом й можна отримати грантові кошти. Тут фахівці оцінюють бізнес ідею на фінансову спроможність та перевіряють ділову репутацію заявника – чи є у нього судові справи, непогашені кредити, борги перед державою, чи він не є банкрутами, або не перебуває під санкціями.
Зібравши всі дані заявника – виставляють бали.
«Ощадбанк має оцінити цей бізнес-план за шкалою максимум 200 балів. Якщо оцінка ощадбанку менше 98 балів такий бізнес-план далі не розглядається», – стверджує Ольга Шевчук, начальниця відділу організації профорієнтації Івано-Франківського обласного центру зайнятості.
Якщо ж ваш бізнес-план отримав більше як 98 балів – справу передають до спеціалістів обласного центру зайнятості. Вони перевіряють правильність оформлення та перспективність. Документи, до яких зауважень немає – йдуть далі. А заявника запрошують на співбесіду – онлайн чи безпосередньо в центр зайнятості.
«Співбесіда полягає в тому, що ми ще додаткові запитання до бізнес-плану ставимо людині. Вже результатом співбесіди є оцінка. Максимум яку кількість балів може поставити центр зайнятості – це 50 балів», – пояснює Ольга Шевчук, начальниця відділу організації профорієнтації Івано-Франківського обласного центру зайнятості.
В сумі від Ощадбанку і за співбесіду заявник має набрати не менше як 130 балів. Лише потім проект передають у столицю на розгляд в Держаний центр зайнятості. Саме там і ухвалюють остаточне рішення.
За чотири місяці на Прикарпатті подали заявки більше пів тисячі людей. Майже сімдесят отримали позитивні рішення. Серед них і десятеро переселенців. Всім кому відмовили – мають право подати заявку повторно.
Та повернемося до родини Пупенків, які також подавали заявку на мікрогранд. Весь квест подачі та схвалень – у них вже позаду. Їхню справу – схвалено.
«Він був потрібний нам для збільшення потужностей. Необхідно для цього найдорожчі позиції – це шафи шокової заморозки», – відзначає Іван Пупенко, підприємець.
У своєму бізнес-плані левову частку коштів підприємці розписали на придбання цих двох шаф шокової заморозки. Кажуть: об’єми виробництва у них відразу зростуть на п’ятдесят відсотків. І додають: хоча отримання гранту – процес не простий, але під силу кожному, навіть, новачку в бізнесі.
«Я знав для чого ці гроші. Вивчив умови гранту, прописав пропозиції, прописав мотивацію, описову частину, обґрунтування, наш директор склала економічну частину, наша Мар’яна захистила», – каже Іван Пупенко, підприємець.
Родина вже отримала на свій рахунок чверть мільйона гривень. І вже частково виконали зобов’язання – працевлаштували одну людину. Зараз в пошуку ще однієї. За умовами гранту оформити двох працівників вони мають протягом шести місяців після отримання гранту і на термін не менше двох років. Всім, хто ще вагається подаватися чи ні на грант – підприємці радять поквапитися, адже заявки приймають лише до середини грудня.
Допоможіть добровільним внеском українським журналістам
Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!