Як проявляється алкоголізм і чи можливо його вилікувати? Чи дійсно горілка зігріває та скільки треба пити, щоб не виникла залежність від алкоголю? На ці та інші питання Версіям дали відповідь медичний директор Прикарпатського наркологічного центру Жанна Удовик та психіатр-нарколог Олександр Юрченко.

Жанно Дмитрівно, як багато алкозалежних перебуває нині на обліку на Прикарпатті?

По Івано-Франківську під динамічним спостереженням перебуває близько 5 тисяч хворих, і ще близько 3 тисяч – під профілактичним спостереженням. По області ця цифра сягає близько 20 тисяч осіб.

Розкажіть які найперші ознаки алкоголізму?

Почнемо з того, що є декілька стадій алкогольної залежності.

Перша стадія (початкова) характеризується тим, що кількість випитого алкоголю за один епізод збільшується вдвічі, також збільшується в динаміці. Поступово зростає толерантність до алкоголю.

Кількість п’яних днів за тиждень більша ніж тверезих. Якщо більше трьох днів в тиждень людина в п’яному стані, то це говорить про те, що формується залежність від алкоголю. Якщо людина вживає алкоголь один-два рази в тиждень і то через день, то можна сказати, що людина незалежна від спиртного.

Також знижена критика до свого стану, відмічається зміна особистості. Дружина просить чоловіка не пити, діти бояться тата, бо він у нетверезому стані може бут агресивний, а людина не зважає на це.

Одна з перших ознак – це втрата блювотного рефлексу. Коли здорова людина, яка немає залежності від алкоголю випиває велику дозу спиртного то її нудить і виникає блювотний рефлекс. Якщо таке повторилося декілька разів, а потім цього немає, то можна вважати, що у людини формується залежність від алкоголю.

Наступна ознака – втрата ситуаційного контролю. Коли раніше при нормальному стані людина могла випити алкоголь під час певного застілля чи святкування, то з формуванням алкозалежності ця особа може просто зайти в кафе замовити каву та 50 грамів коньяку.

Ще одна ознака – втрата кількісного контролю. От наприклад, під час святкування в гарному, інтелігентному товаристві людина може випити трішки алкоголю. Але прийшовши додому дістає пляшку і випиває ще. Або навіть не дійшовши додому заходить в найближче кафе чи бар і там випиває.

Коли в людини друга стадія залежності від алкоголю то у неї з’являється синдром відміни або абстинентний синдром. Простіше кажучи людина випиває чималу кількість алкоголю впродовж тривалого часу, потім перестає вживати алкогольні напої і погано себе почуває. Це дуже болісний синдром і такий стан людини підлягає лікуванню.

Результат пошуку зображень за запитом "алкоголізм похмілля"

Скільки можна випити, щоб не спровокувати алкогольну залежність?

Фахівці визначили стандартну дозу спиртного – це 12,8 мл. міцного алкоголю (спирту), або 40 мл.горілки. Для безпечного споживання алкогольних напоїв вчені рекомендують дотримуватися наступної кількості:

щоб убезпечити себе від залежності чоловік може випити менше 14 стандартних доз в тиждень, якщо взяти горілку, то це буде не більше 560 грамів. Жінка – не більше 9 доз. Також вчені рекомендують випивати не більше 5 доз впродовж 2-3 годин.

Проте навіть беручи до уваги цю інформацію не варто забувати про стан здоров’я. Адже є різні захворювання, наприклад перенесені черепно-мозкові травми сприяють швидкому розвитку залежності. От наприклад людина перенесла струс мозку, полежала декілька тижнів в лікарні і при виписці лікар каже, що спиртне заборонено вживати мінімум пів року, а той рік. Мало хто цього дотримується і чим раніше людина починає вживати спиртне, тим більша ймовірність мати алкогольну залежність.

Чи є взаємозв’язок між алкоголізмом і спадковістю?

Якщо родичі мали залежність від алкоголю, то дитина також має ризик отримати таку хворобу в тому випадку коли вона почне зловживати алкоголем. Якщо особа не зловживає алкоголем бо знає, що батьки чи бабуся і дідусь мали залежність від спиртного, то вона не захворіє.

Якщо вже говоримо про хворих, то коли як правило до вас звертаються за допомогою?

Зазвичай звертаються тоді коли людина не може вийти із запою. Також коли є планова госпіталізація і людина до нас приходить, бо хоче полікуватися. Окрім того, звертаються коли у хворого є біла гарячка, або епілептичні припадки. Є й такі, які приходять бо наполягають їхні родичі.

Люди котрі довго перебувають на холоді, інколи зігріваються горілкою. Чи справді вона їх зігріває?

Не зігріває, це просто міф. Якщо людина вживає алкоголь і рухається тоді виділяється енергія. Але якщо холодно, ти сів і випив горілки, то ще більше замерзнеш. Тому що контроль над усіма рецепторами зменшується і п’яна людина може більше змерзнути ніж твереза.

Результат пошуку зображень за запитом "алкоголізм пиво"

Можна назвати алкоголіком людину яка щодня п’є пиво?

Один літр пива це є 4 стандартні дози. Щодень чотири стандартні дози – це 28 доз в тиждень при нормі чотирнадцять. Зрозумійте – пивний алкоголізм так само існує, людина може випити 2, 3, 5 літрів пива за день, але при тому говоритиме, що не є алкоголіком, бо ж не п’є горілку.

Чи є у нас підлітковий алкоголізм?       

На Прикарпатті немає. Може це пов’язано з тим, що прикарпатський регіон є більше релігійним і батьки слідкують за дітьми.

Результат пошуку зображень за запитом "алкоголізм жінки"

Чи правда що жіночий алкоголізм важче вилікувати?

Алкоголь є депресантом, а не навпаки. Жінки схильні до поганих настроїв чи перепадів настрою. Вони помилково думають, що коли вип’ють то стане легше. Але після кожного прийому алкоголю погіршують свій стан. Коли в сім’ї жінка зловживає алкоголем, то чоловік такого не терпить і просто йде геть. Тоді в жінки ще більше погіршується становище, адже вона не відчуває підтримки чи допомоги.

Взагалі, вилікувати алкоголізм неможливо.

Це невиліковне захворювання, всі залежності від алкоголю, наркотиків чи ігор вилікувати неможливо. Можна досягти ремісії, тобто світлого проміжку коли людина не буде вживати. В когось такі світлі проміжки можуть бути по життєві, а в когось – короткі. Тут не все залежить від нас. Ми допомагаємо припинити вживання алкоголю, полегшити стан хворого при відміні алкоголю. Але треба також займатися реабілітацією хворого після лікування, має бути робота з психологом і психотерапевтом.

Що робити, аби не п’яніти?

Тут не можу нічого порадити. Навіщо за своїм бажанням труїтися? Людина знаючи що це яд, токсична речовина, яка нищить нервову систему, зменшує інтелектуальні функції, провокує захворювання внутрішніх органів, шкодить дітородній функції у жінок і потенції у чоловіків, продовжує пити. Для чого? Не вміє інакше? Наша слов’янська ментальність така, що ми чомусь не вміємо спілкуватися без алкоголю.

Можна все в розумних межах, повірте, можна з келихом 100 грамів вина цілий вечір сидіти і розмовляти. І це буде цікаво, змістовно, коректно, і здорово. Ніхто не каже жити на сухий закон, але не треба зловживати, бо це дуже шкідливо.

________________________________________________________________

Відповідає психіатр-нарколог Олександр Юрченко

Олександре Володимировичу, чи є алкоголізмом регулярне втамування похмілля тим же алкоголем?

Алкоголізм відрізняється від побутового пияцтва тим, що побутовий пияк вживає алкоголь для задоволення, алкоголік п’є тому що йому погано. Якщо людина п’є бо їй зле, тобто присутня абстиненція то це вже є ознакою залежності.

Результат пошуку зображень за запитом "алкоголізм похмілля"

Що можете сказати про регулярно сильні виживання алкоголю по п’ятницях?

Це психологічна (ритуальна) залежність. Якщо в людини виробився ритуал, то це означає, що людина потрапила в мишоловку.

Що робити, якщо людина не визнає проблему?

В будь-якому випадку треба лікувати. Людина може не бачити свого стану, це видно тільки зі сторони. Чоловік чи жінка може думати, що зараз не випиває більше ніж наприклад, 10 років тому.

От ви кажете, що треба лікувати. Які мають бути перші кроки?

Немає значення які будуть кроки. Найголовніше, не втрачати час і якомога швидше йти до лікаря. Адже будь-яка хвороба прогресує, крім того алкоголізм дуже небезпечний бо руйнує особистість. Вживання алкоголю впливає на психіку і тому якщо відтягувати з лікуванням то буде дуже складно допомогти людині. Залежність сама по собі є невиліковною, можна тільки зробити так щоб людина не хотіла пити. Якщо ви бачите проблему, то треба відразу бігти до фахівця. І не звертати увагу на те, що особа не погоджується.

Чи є ефективні кодування та вшивання капсул?

Вшиваються не капсули, а медичний препарат дісульфірам. Його можна імплантувати підшкірно або внутрішньом’язово. Він впливає на потяг до алкоголю. Це досить не погане рішення, але у світі почали говорити про те, щоб заборонити цю технологію. Що є причиною я не знаю. Точно можу сказати, що проти показ для імплантування є цукровий діабет.

Якість спиртних напоїв впливає на швидкість звикання до алкоголю?

Ніяк не впливає. Алкоголізм – залежність від алкоголю (С2Н5ОН), а як він замаскований немає значення. Наприклад випийте 100 грамів горілки, потім чай, запийте газованою водою і ваш шлунок отримає «газ-бульку».

Тобто якщо людина вживає слабоалкогольні напої, безалкогольне пиво чи різні сидри то все одно це провокує залежність?

Все вірно. Зрозумійте залежність виробляється до спирту, а не до того в чому він розбавлений. Нема такого, що людина п’є дорогий віскі і у неї не буде залежності.

Клуби анонімних алкоголіків дійсно допомагають людям?

Я до таких клубів ставлюся скептично. Також я проти того, щоб молодих людей відправляли в наркологію. Замість того, щоб вирватися з кола залежних людину навпаки хочуть познайомити з такими ж самими де він може навчитися того чого не знав.

Як алкоголь впливає на чоловіків та жінок в плані репродуктивного здоров’я?

Якщо сказати простими словами, то в людей які зловживають алкоголем може бути безпліддя, або діти народжуються з серйозними вадами.

Колись писали історики, що імператор Росії Микола II «до їжі пив» по 100 грамів горілки. Не рідко наші дідусі також по 50 грамів «до страви» вживають і живуть по 80 років. Як ви це прокоментуєте?

Давайте не будемо порівнювати ритм, темп життя і навантаження на психіку наших предків та дідів з нашим способом життя. Я вважаю, що люди які народилися після 1988 року є всі залежними, латентними, сплячими алкоголіками. А все тому, що в той час на телебаченні з’явилася реклама алкоголю, яку діти знають на пам’ять. Така реклама зроблена дуже професіонально і легко закарбовується в дитячій підсвідомості. А цього не повинно бути. Зрозумійте, ми таким чином знищуємо націю. Колись люди вживали «до страви», але не було такої великої кількості реклами, навантаження на психіку було простіше й менше  та й зрештою люди харчувалися якісними продуктами. Якщо б я зараз жив за таким правилом і щодня за обідом випивав 50 грамів, то я б уже спився. Людині якій зараз 66 років потрібно було 20-25 років аби спитися. Тобто коли починав вживати алкоголь у 20 років то як правило спивався до 45 років. Люди, яким від 40 до 50 років для того аби спитися треба 15 років, а ті які зараз мають 30 років спиваються за 5 літ. Про дітей страшно говорити – 17-річні підлітки спиваються за пів року.

Який саме вид алкоголю найбільше викликає залежність, чи є такі дослідження або можливо ваші особисті спостереження

Всі вид алкоголю викликають залежність. Хтось звикає пити пиво, хтось енергетик, а ще хтось віскі і переконує себе, що це не страшно, адже не горілка. В Радянському Союзі була така теорія, що 1% людей не спиваються. Я на сьогодні можу стверджувати, що нема того 1 %. На жаль всі спиваються. Просто все залежить від часу, місця та кількості.

Розмовляла Марія Франчук

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!