Травми опорно-рухового апарату — це часта патологія. Найчастіше вони зустрічаються у дітей та підлітків, які ведуть активний спосіб життя, професійних спортсменів, працівників екстрених служб. Здебільшого діагностуються саме переломи. Перелом — це пошкодження кістки, при якому її структури не витримують навантаження, і вона ламається або тріскається. Причин цього безліч — надмірне навантаження, новоутворення у кістці або нестача мінералізації скелета. Правильно вилікувати його без допомоги лікарів практично неможливо, оскільки найчастіше уламки кістки не розміщені в анатомічно правильному положенні після перелому. Вони можуть зміщуватися, травмувати м’які тканини. Лікування переломів включає багато етапів, зокрема іммобілізацію пошкодженої області, фіксацію уламків різними способами на тривалий час. Використовується і консервативна терапія для прискорення загоєння та ремінералізації кістки. Наприклад, призначаються препарати, що містять хондроїтин сульфат («Терафлекс», «Хондроїтин» та інші). Вони використовуються як підтримувальна терапія.
Види переломів та їх небезпека
Щоб правильно підібрати лікування, необхідно визначити конкретний вид перелому. Існує безліч класифікацій залежно від глибини розлому, що утворюється в кістці. Також є незміщені, де обидва уламки залишаються нерухомими щодо центральної осі, і зміщені, коли розходяться в сторони. Відкритим перелом називається, якщо гострий уламок пошкодив шкіру. Також можна виділити:
- поперековий — лінія розлому проходить упоперек;
- косою — вона проходить навскіс;
- спіральний — виникає при скручуванні, коли кістка ламається по спіралі;
- за типом зеленої гілки — кістка ламається, проте окістя залишається цілим;
- компресійний — відбувається внаслідок роздавлювання кістки.
Також окремо можна виділити сегментарний та осколковий перелом. У першому випадку в одній кістці формуються два переломи, через що центральний сегмент вільно розташовується в м’яких тканинах. Про осколковий варіант можна говорити, якщо в місці пошкодження є три і більше осколків. Основна небезпека перелому — ушкодження гострими кінцями кістки судин та нервів навколо. https://www.fdoctor.ru/upload/iblock/c5d/jhnym8rh7pr23dl36bo1n5rabwbihi3o.JPG
Як відбувається загоєння кістки
Воно проходить у три фази:
- Запалення. Вивільняються медіатори, які стимулюють зростання та розвиток хондробластів, необхідних для утворення нової кісткової тканини.
- Відновлення. Спочатку формується м’який мозоль — він еластичний і легко гнеться, потім — твердий.
- Ремоделювання. Кістковий мозоль зменшується і ущільнюється, перетворюючись на повноцінну кістку.
Протягом цих фаз необхідно забезпечити іммобілізацію кінцівки та приймання препаратів, що стимулюють ріст кісткової мозолі.