У травні з ініціативи Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України відбувся прес-тур в Переріслянську ОТГ. Представники мас-медіа змогли побачити, як на практиці реалізовуються секторальні реформи в рамках децентралізації, пишуть Версії.

 

Про громаду

Переріслянська ОТГ – одна з трьох громад у Надвірнянському районі. До складу ОТГ увійшли чотири населені пункти: села Перерісль, Волосів, Гаврилівка та Фитьків.

Площа об’єднаної територіальної громади: 83.61 км 2

Чисельність населення громади– 8302 мешканці.

Переріслянська ОТГ була створена в 2017 році. В жовтні цього ж року пройшли перші вибори. Головою громади був обраний 51-річний заступник технічного директора ПАТ “Нафтохімік Прикарпаття” Іван Мельник.

Він набрав 38.8% голосів виборців, зі значним відривом обійшовши головних конкурентів – діючих сільських голів Перерослі та Фитькові. Після виборів опоненти стали однією командою: Василь Непеляк, війт Перерослі, став першим заступником голови, а Марія Дмитрук – в.о. старости у Фитькові.

Втім новий голова протримався на своїй посаді менше року. Вже у 2018 Іван Мельник самоусунувся від керівництва ОТГ, і ця нелегка ноша лягла на тендітні плечі секретаря Переріслянської ОТГ Любов Гук. В жовтні 2018 року вона офіційно стала в.о. голови громади.

Вже більше, ніж півроку, в громаді ґаздує нова очільниця, і зміни стали більш ніж очевидні. Звичайно, не все вдається одразу, не обходиться і без проблем. Але у громаді вдало використовують кожну нову можливість, які відкрились завдяки реформі децентралізації, а перешкоди намагаються подолати, зробивши їх трампліном на шляху до успіху.

Ми вже більше року живемо в громаді і встигли переконатись, що децентралізація – це дійсно успішна реформа. Вона дає додаткові можливості, адже в громаду перейшли не тільки всі повноваження, але й ресурси. Тепер наші мешканці можуть тісніше співпрацювати з органами місцевого самоврядування“, – відмічає Любов Гук.

Нові ресурси – нові можливості

Переріслянська ОТГ працює в нових бюджетних умовах трохи більше року, проте уже демонструє чималі досягнення.

Бюджет громади в 2018 році становив близько 47мільйонів гривень, з них 21 мільйон – освітня субвенція, 6 мільйонів – медична, 10 мільйонів – базова дотація, 3 мільйон – додаткова дотація, решта – власні надходження.

“Власні надходження минулого року склали більше 5 мільйонів гривень. Основним джерелом доходу стало ПДФО, плата за землю і єдиний податок. В 2019 очікуємо збільшення власних надходжень, оскільки ми отримали землі поза межами населених пунктів”, – ділиться планами начальник відділу фінансів, економічного розвитку, інвестицій та регуляторної політики Переріслянської ОТГ Любов Грицяк.

В 2018 році громада отримала понад 2,5 мільйони інфраструктурної субвенції.

“За кошти інфраструктурної субвенції були реалізовані чотири проекти. В селі Волосів відремонтували будинок культури – оновили актовий зал, змінили оформлення сцени, поміняли вікна. В селах Фитьків та Перерісль відремонтували ФАП та амбулаторію відповідно. В Гаврилівці частково замінили покрівлю ліцею та замінили вікна”, – розповідає голова громади.

В 2019 році громада планує отримати ще 2,5 мільйони інфраструктурної субвенції.

“Плануємо ці кошти спрямувати на берегоукріплення Бистриці Надвірнянської та ремонт моста, щоб з’єднати дві частини села Фитьків. У Гаврилівці хочемо відремонтувати адмінприміщення, у Волосові – завершити ремонт будинку культури, а у Перерослі – остаточно відремонтувати амбулаторію. Також ми писали проекти на ДФРР (Державний фонд регіонального розвитку – ред) “Заміна існуючого освітлення на світлодіодне в закладах держустанов Переріслянської ОТГ (закладів освіти, культури та адмінбудинків) та вуличного освітлення”, зараз очікуємо результатів”, – відмічає Любов Грицяк.

“Переріслянська громада – це одна із громад, яка почала свій розвиток минулого року. І якщо аналізувати бюджетну частину і її виконання, то вже цьогоріч, у першому кварталі, громада отримала на 30% більше дохідної частини, ніж минулого року. План, затверджений на 2019 рік, вже виконаний на 25%. Це говорить про ефективну роботу та ефективне використання коштів, які є в підпорядкуванні ОТГ. Минулорічну інфраструктурну субвенцію громада використала на 100%, що свідчить про високу кваліфікацію людей, які прийшли в громаду, і велике бажання розвивати територію ОТГ. Вони хочуть не лише надбати, а й примножити ті здобутки, які є аргументом для економічного і місцевого економічного розвитку цієї території”, – впевнений виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук.

Діти – наше майбутнє. Інклюзивна освіта у ліцеї

В Переріслянській громаді функціонує ряд освітніх закладів: три школи, три дячих садочки та один навчально-міжшкільний комплекс. Громада йде в ногу з часом і намагається впроваджувати в навчальних закладах освітні інновації. Так, зокрема у Переріслянському ліцеї, де навчається 306 учнів, у двох класах впроваджують інклюзивне навчання.

“Хлопчик, який навчається у класі, завжди з задоволенням відвідує школу, виконує завдання, які йому посильні. Він читає, пише, прекрасно списує та малює, бере активну участь у всіх класних заходах. Дитина радіє і дійсно хоче навчатися. Йому цікаво кожного дня приходити до школи, і коли він йде додому, прощаючись, завжди каже” “Я завтра прийду, бо у школі дуже цікаво”. Діти в класі завжди допомагають. Наприклад, коли ми йдемо в їдальню, то кожен хоче піти з ним за руку і допомогти йому”, – розповідає класний керівник 4-А класу Любов Павлюк.

Загалом в ліцеї сприятливе середовище для навчання всіх учнів, а за останній рік вдалося не тільки зробити ремонт у закладі, але й суттєво оновити матеріально-технічну базу.

“Я вже третій рік на посаді заступника директора і можу спостерігати динаміку змін. Суттєво поповнилась і матеріальна і технічна база, завдяки тому, що керівники ОТГ розумно підійшли до розподілення коштів. Клас Нової української школи забезпечили всім необхідним – від ноутбука, принтера і ламінатора – до парт та дидактичного матеріалу. Вже навіть закупили деяку техніку на наступний навчальний рік. Зараз одна з найнеобхідніших потреб нашого ліцею – це спортивно-актова зала і їдальня. Ми поки що пристосовуємось у приміщенні старої школи, якій вже понад 50 років”, – відмічає Мар’яна Сорочинська, заступник директора з навчально-виховної роботи Переріслянського ліцею.

Планів ще багато, зокрема у Гаврилівці хочуть облаштувати в школі басейн, щоб діти мали змогу навчитись плавати, у Волосівському НВК планують відремонтувати санвузли та облаштувати майданчик зі штучним покриттям, а у Фитькові – розширити ДНЗ.

Молодіжна рада

Життям громади активно переймається й молодь. Минулого року була створена Молодіжна рада Переріслянської ОТГ, до якої увійшла активісти, які мають свої погляди на розвиток громади та перспективи.

В першу чергу молоді активісти взялися за написання розвиткових проектів.

“Діти активно пишуть проекти. Минулого року ми започаткували Бюджет участі, і переможцям стали два проекти, які подавала Молодіжна рада. У селі Перерісль було придбано музичне устаткування для проведення свят, а у Волосові з’явилась нова сцена у Будинку культури. Серед переможців були і проекти по облаштуванню відпочинкового майданчика у Гаврилівці та спортивного майданчика у Фитькові. Загалом бюджет кожного реалізованого проекту -50 тисяч гривень”, – розповідає очільниця громади Любов Гук.

 

Проекти та залучення інвесторів

В громаді розуміють, що додаткові кошти на розвиток ОТГ можна залучити шляхом участі у різноманітних конкурсах та програмах, я регіональних, так і міжнародних. Тому тут активно взялися за написання проектів. І результати не заставили себе довго чекати – вже незабаром в Переріслянській ОТГ буде створено ЦНАП, а до кінця року планують реалізувати й проект, який став переможцем обласного конкурсу:встановлення контейнерних майданчиків для роздільного збору сміття.

Активно шукають і інвесторів.

“Найбільшим нашим капіталом стали передані нам родючі землі за межами населених пунктів – 735 га. Ми провели аукціони та залучили інвесторів – фермерів. Ці землі не будуть пустувати. І саме земля принесе нам найбільше прибутків”, – зауважує голова громади Любов Гук.

До бюджету ОТГ вже надійшла два транші в розмірі майже півмільйона за оренду землі.

“У березні ми залучили інвестора з Тернопільщини на 12 га, і 78 тисяч орендної плати вже надійшли на наш рахунок. У квітні відбувся другий аукціон, було виставлено 79 га землі, вдалося залучити інвестора з Чернівецької області, тож ми додатково в бюджет отримаємо 400 тисяч гривень. Наприкінці травня запланований ще один аукціон, на який виставлено 33 га. Тож маємо надію, що вдасться залучити ще як мінімум одного інвестора, і ми зможемо збільшити нашу дохідну частину”, – додає начальник відділу фінансів, економічного розвитку, інвестицій та регуляторної політики Переріслянської ОТГ Любов Грицяк.

Також в громаді хочуть реалізувати цікавий туристичний проект. Його написав Василь Гаврищук, головний спеціаліст відділу загальної організаційного кадрової правової роботи Переріслянської ОТГ та подав на конкурс “Єврорегіон Карпати”.

“На межі трьох сіл – Фитькова, Перерослі і Цуцулова – є джерело “Біла кірниця” з цілющою водою. То є дуже старий об’єкт, який був знищений в час більшовицького тоталітарного режиму. Ми його хочемо відновити, зробити там відпочинкову зону. Також плануємо розробити туристичний маршрут, адже в радіусі 2,5 кілометрів від “Білої кірниці” є старі храми – Церква Параскеви Пятниці села Фитьків, церква Святого Миколая Перерісль, церква Архистратига Михаїла села Цуцилів, а трішки далі і пам’ятка загальноукраїнського значення – Церква Усікновення голови Івана Христителя села Назавизів. В нас також є ареал ялівцю – більше 15 га, оглядова гора Городище і два музеї – приватний музей Бойківщини та єдиний в Україні музей підпільної Української греко-католицької церкви. Всі ці об’єкти хочемо включити в туристичний маршрут”, – розповідає Василь Гаврищук.

 

Майбутнє громади Юрій Стефанчук вбачає у співпраці з внутрішнім інвестором.

“Перспективи Переріслянської громади – це робота з внутрішнім інвестором. Люди мають залишатися в громаді, повертатися в громаду, що не тільки надбати, а й примножити ті здобутки, які є аргументом для економічного і місцевого економічного розвитку цієї території”, – відмічає експерт.

Проблеми і виклики: у кожного своя біда

Проте перед громадою постало й немало викликів.

“Проблематика є загальною на Прикарпатті. Це в першу чергу дороги. На сьогодні створений дорожній фонд, який працює вже другий рік. Основне наповнення цього дорожнього фонду – це акцизний податок. До 20% фонду розподіляються на дороги місцевого значення. Але на Прикарпатті ця формула не працює, бо всі кошти йдуть на дороги обласного і районного рівня. Проте громади, які мають акциз, мають право ним розпоряджатися. Тому з наступного року вони можуть залучати ці кошти на ремонт доріг місцевого значення. А це є суттєвим аргументом не тільки для інвесторів, а і людей, які виїхали, – щоб вони поверталися додому, вкладали гроші в розвиток своєї економіки”, – відмічає Юрій Стефанчук.

Також неабиякою проблемою для Переріслянської ОТГ став підвісний міст у Фитькові, що з’єднує дві частини села. Через аварійний стан дерев’яної переправи в Заріку не може дістатися ані швидка, ані пожежна, а діти, йдучи до школи, щодня наражають себе на небезпеку.

Проблема ще й в тому, що міст не був на балансі ні сільської ради, ні держави.

 

“Однією з проблем є наша підвісна лавка через річку Бистриця. Ми нещодавно взяли цей міст на баланс громади і хочемо його відремонтувати. Людям, які живуть там, дуже важко переходити річку. Тим більше зараз повені, дощі. Найбільші проблеми виникають, коли хтось захворіє чи коли похорон, дуже важко перевозити людину. Але щоб розпочати ремонт містка, спочатку потрібно зробити берегоукріплення – приблизно 800 метрів”, – відмічає голова громади Любов Гук.

Берегоукріплення Бистриці та новий міст вартують не менше 1,5 мільйона гривень. Для громади ця сума непідйомна, тому сподіваються на допомогу обласного бюджету.

Ще одна не менш важлива проблема громади – відсутність генерального плану.

“Пріоритети на найближчий час – це розробка генерального плану громади. Це дозволить проінвентаризувати всі ресурси, які є в громади, і тим самим показати, куди можна залучати кошти, куди потрібно залучати кошти і який буде кінцевий результат”, – зауважує Юрій Стефанчук.

 

Розширення ОТГ і нові можливості для громади

За перспективним планом розвитку територій у Надвірнянському районі мала утворитися Тисменичанська ОТГ, до якої увійшли б Тисменичани, Цуцилів, Камінне, Лісна Тарновиця, Перерісль, Фитьків і Гаврилівка. Центром громади мали стати Тисменичани. Проте на етапі діалогу про утворення ОТГ не вдалося досягти порозуміння між всіма сільськими радами. Відтак, створити одну громаду виявили бажання лише села Перерісль. Волосів, Фитьків і Гаврилівка. Мешканці цих населених пунктів дали згоду на добровільне об’єднання і вирішили перенести центр у Перерісль.

В результаті Лісна Тарновиця виявила бажання приєднатися до Надвірної, а Тисменичани, Цуцилів та Камінне стали так званими “білими плямами” у Перспективному плані формування територій громад Івано-Франківської області.

Проте наразі йдуть активні переговори щодо можливості приєднання цих сіл до Переріслянської ОТГ. Розширення території ОТГ відкриє нові фінансові можливості перед громадою.

“Громада буде примножувати в кількості населених пунктів – а це додатковий ресурс для розвитку. Бо розмір медичної освітньої та інфраструктурної субвенції залежить від кількості населення та площі ОТГ”, – відмічає Юрій Стефанчук.