Ігор Сулима, франківський адвокат, відомий захистом осіб звинувачених у державній зраді та колабораціонізмі, взявся за справу 18-річного підозрюваного у резонансному вбивстві української мовознавиці Ірини Фаріон.
Адвокат з минулим
Ігор Сулима, який тепер захищатиме підозрюваного у вбивстві Ірини Фаріон, має репутацію адвоката, що береться за справи осіб, звинувачених у державній зраді та співпраці з окупантами. Найвідомішим його клієнтом був Руслан Коцаба, блогер, звинувачений у 2015 році у державній зраді. Тоді він захищав його спільно з Тетяною Монтян.
Як відомо, у 2021 році Монтян покинула територію України, переїхавши до Російської Федерації. З того часу вона активно займається антиукраїнською пропагандистською діяльністю, найімовірніше – співпрацюючи з російськими спецслужбами та медіа.
За свою антиукраїнську діяльність Монтян була повідомлена про підозру Службою безпеки України за чотирма статтями Кримінального кодексу України:
- Дії, спрямовані на насильницьку зміну конституційного ладу або захоплення державної влади
- Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України
- Колабораційна діяльність
- Виправдовування, визнання правомірною та заперечення збройної агресії РФ проти України
Слідчі дії щодо Монтян проводилися спільно співробітниками СБУ, Департаменту кіберполіції Національної поліції під процесуальним керівництвом Офісу Генерального прокурора. Жінка також є фігуранткою бази «Миротворець»
Справа Руслана Коцаби
Після виправдання Коцаби в апеляційному суді, Сулима заявив:
«Тішить, що суд виправдав Руслана щодо обвинувачення в держзраді. Адже її не було апріорі. І Руслану, як патріоту, українцю було дуже тяжко з такими обвинуваченнями миритись».
Нагадаємо, Руслана Коцабу затримали у лютому 2015 року в Івано-Франківську через відеозвернення, у якому закликав бойкотувати мобілізацію. У 2016-му суд першої інстанції визнав його винним у перешкоджанні ЗСУ і присудив три з половиною роки позбавлення волі. Оскільки йому зарахували час проведений у СІЗО, то Коцаба мав провести провести у в’язниці рік. В подальшому вирок скасувала апеляція, натомість у 2017-му касаційний суд відправив справу на повторний розгляд.
Таким чином справа потрапила до Долинського районного суду на Івано-Франківщині, який повернув обвинувальний акт прокурору через брак доказів. Прокуратура оскаржила справу в апеляції і в 2019 році обвинувальний акт передали на розгляд Коломийському міськрайонному суду.
16 січня 2023 року засідання у справі Руслана Коцаби не відбулося через неявку усіх сторін. Обвинувачений перебуває у США. Про це він поінформував на своєму YouTube-каналі.
У Держприкордонслужбі відмовилися повідомити, яким чином і коли обвинувачений у державній зраді журналіст Руслан Коцаба перетнув державний кордон, посилаючись на те, що це — інформація з обмеженим доступом. Про це у відповіді на інформаційний запит Суспільному надіслав директор Департаменту охорони державного кордону Леонід Баран.
22 лютого 2023 року адвокатка обвинуваченого Світлана Новицька(теж звинувачена в держзраді) під час судового засідання у Коломийському міськрайонному суді повідомила, що Руслан Коцаба виїхав з України у США зі статусом політичного біженця.
Інші резонансні справи
Ігор Сулима неодноразово виступав захисником у справах про колабораціонізм. Зокрема, цього року він представляв інтереси Світлани Царьової, звинуваченої у злочинах проти національної безпеки України.
У ексклюзивному коментарі телеканалу НТА Ігор Сулима пояснив свою позицію щодо захисту підозрюваного у вбивстві Ірини Фаріон:
«Я захищаю право, а не вбивство, розумієте? Кожна людина має право на захист, його вина ще не доведена, він тільки підозрюваний, навіть не обвинувачений. І питання в тому, він це чи не він, це вже буде доводити суд, а на даний час, я захищаю право. В мене робота така, захищати людей, незважаючи на те, хто вони», – зазначив адвокат.
Вибір Сулими як захисника у справі про вбивство Ірини Фаріон викликав неоднозначну реакцію в українському суспільстві.
Експерти з кримінального права відзначають, що вибір адвоката може вплинути на перебіг судового процесу, але наголошують на презумпції невинуватості та праві кожного на професійний захист.