Українська наука зазнала непоправної втрати. На 91-му році життя помер Віталій Іванович Кононенко – визначний лінгвіст, академік НАПН України та людина, яка майже два десятиліття очолювала Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника.
Українська наукова спільнота сумує через втрату видатного вченого-мовознавця Віталія Івановича Кононенка, який пішов з життя на 91-му році. Професор Кононенко залишив незгладимий слід в українській філології та вищій освіті, присвятивши своє життя дослідженням мови та вихованню нових поколінь науковців.
“Ми памʼятатимемо Віталія Івановича як невтомного дослідника, талановитого педагога і мудрого керівника. Його внесок у розвиток української філології та науки загалом неоціненний. За роки своєї діяльності він виховав численні покоління науковців і студентів. Ми завжди пам’ятатимемо його як Людину з великим серцем, глибокими знаннями та незламною волею до науки. Його спадщина продовжуватиме жити в його працях, учнях та колегах, які будуть берегти його пам’ять і продовжувати його наукові ідеї. Висловлюємо щирі співчуття родині, близьким, друзям, колегам та учням! Спочивайте з миром! Вічна пам’ять!”, – зазначив ректор ПНУ Ігор Цепенда.
Віталій Кононенко народився 9 вересня 1933 року в Києві. Його академічний шлях розпочався з закінчення Київського університету в 1956 році. Згодом він став визнаним фахівцем у галузі мовознавства, здобувши звання доктора філологічних наук у 1977 році та професора у 1979 році.
Професор Кононенко очолював Прикарпатський університет імені Василя Стефаника з 1992 по 2005 рік, а з 2005 року носив почесне звання ректора університету. За час його керівництва заклад значно розширив свої можливості:
“З ініціативи В.І. Кононенка на базі Івано-Франківського педагогічного інституту в 1992 році було засновано Прикарпатський університет імені Василя Стефаника, який 2004 року здобув статус національного”, – підкреслюють в університеті.
Науковий доробок Віталія Кононенка вражає своєю масштабністю та глибиною. Він є автором понад 600 наукових праць, серед яких більше 40 монографій, підручників і навчальних посібників. Його дослідження охоплювали широке коло проблем загального, українського, слов’янського та порівняльного мовознавства.
“В.І. Кононенко – відомий учений у галузі українського, слов’янського і загального мовознавства, етнопедагогіки та лінгводидактики. Зробив вагомий внесок у розробку таких актуальних проблем, як мова і суспільство, мова і культура, мова і етнос, мова і художня література”, – відзначають в університеті.
Віталій Іванович був не лише видатним науковцем, але й талановитим педагогом. Під його керівництвом захищено близько десятка докторських та сотні кандидатських дисертацій. Він створив наукову школу семантичного синтаксису та став фундатором нової галузі в українському мовознавстві – лінгвокультурології.
Заслуги професора Кононенка були високо оцінені державою. Він був удостоєний звання заслуженого діяча науки і техніки України та нагороджений Орденом “За заслуги” І, ІІ та ІІІ ступенів.