До редакції Версій звернулися стурбовані мешканці села Волосів. Прикарпатці розповіли, що невідомі ледь не щодня вивозять деревину з місцевого лісу.

Тривога («SOS»)

Місцеві забили на сполох, коли помітили, що ліс останнім часом дуже змінився. Кажуть, колись був густим, а зараз залишилися молоді деревця і то самонасіяні.

«Просто хочу сказати про наболіле. Ми бачимо масову вирубку здорового дерева, переважно дуби. Це здорові дерева, які могли ще рости, які тримали ліс, впитували у себе воду, запобігаючи повеням. А от ті сухі дерева, які потрібно було б почистити і забрати, вони всі залишаються на місці, як сміття, якого не повинно бути тут взагалі. У лісі зараз полишали із здорових дерев не грубші від коліна. Ви самі побачили, що в межах десяти метрів від центральної лісової дороги не знайти грубшого дерева, діаметром більше десяти сантиметрів. І то самонасів, який нікому не потрібен. Діловий матеріал весь порозкрадали», – обурюється Ігор Ерстенюк, житель села Волосів.

Чоловік відзначає, що в середньому вивозять майже кожного дня по кілька машин лісу, залишаючи свіжі пні та тирсу. Натомість, жодних дозвільних документів селяни не бачили.

Дивне «клеймо»

Однак, деревні браконьєри залишають після себе парадоксальні сліди – «клеймують» дерева за чудернацькою технологією.

«Ця вирубка незаконна. Нема жодної документації. Ми бачимо, так зване, клеймо на деревах, воно є на кожному здоровому дереві. Але я можу прийти і зробити таких п’ятдесят за півгодини», – продовжив Ігор Ерстенюк, житель села Волосів.

Винахідливі дроворуби залишили в лісі «інструмент» для виготовлення свого маркування – балончик з-під фарби червоного кольору.

«Ось ми знайшли в лісі балончик. Це є ніби, умовно кажучи, державна мітка (клеймо), яка є на пнях від зрізаних дерев. Та це кожен може купити на базарі, прийти в ліс, попшикати і стверджувати, що це державне клеймо. Як це так? Це ж будь-хто може так «клеймити». Має бути ж державне клеймо зі спеціальним знаком. Це повинні робити спеціалісти. А так тут всі дерева «поклеймовані» балончиком», – додає Ігор Бариляк (з балончиком).

Замести сліди

Та балончики з-під фарби не єдині знахідки. Прогулюючись місцями вирубок, натрапляємо на великі купини, більше схожі на мурашники. Так недбалі лісоруби намагалися сховати сліди своєї «діяльності» – вирубку міцних, добротних дубів.

Одна проблема породжує десяток

До села Волосів від центральної траси Івано-Франківськ-Надвірна два кілометри і добрих сорок хвилин часу. А все тому, що дороги тут просто нема. Місцеві кажуть – її майже щодня розбивають лісовози, вщент забиті деревиною.

 «Зараз пішла всюди сполошна рубка. На однім місці по три рази ріжуть дерева. Дійде до того, що наші діти, внуки забудуть, що таке ліс. Зараз тут дуже багато рубають. А подивіться, скільки тут лежить на землі непотрібних дерев. Їх ніхто нікуди не вивозить. Тут вони зрили всю дорогу уралами. Тут ніби танки проїхали. Страшне просто. Не можна дивитися на це. Дуже багато машин їздить», – обурюється Ярослав Бариляк, місцевий мешканець.

Дорогу розбили настільки, що таксисти нерідко відмовляються туди їздити.

«Минулого року місцевий житель зателефонував до мене і розповів про самовільну вирубку лісу. Каже, їздять грузові машини селом і розбивають дороги. Тут на хуторі (поблизу Волосова) проживають вісім пенсіонерів і чоловік-інвалід І групи, який не має можливості ходити. Він навіть не може цією дорогою виїхати в магазин, щоб купити продуктів», – розповів Іван Вовчук, депутат Надвірнянської районної ради.

Тоді депутат звертався і до лісника і до начальника спецагролісгоспу в Надвірній та вирубки знову відновилися.

«Я шокований від того, що я тут побачив. Масштаби вирубки дуже великі. На даний час ця дільниця займає два на два кілометри. Половина цього вже вирізана. І це не тільки в цій місцевості. Де не поїдеш, там по всюди  вирізаний ліс є цілими полянами 100 на 100 метрів майже під чисту. Там росли дуби, берези, вільхи, смереки – мішаний ліс. Але рубають здорові дерева, сухостій залишають», – додав Іван Вовчук, депутат Надвірнянської районної ради й акцентував на тому, що жодних документів по вирубці не бачив. Селяни це підтверджують.

«Перед початком рубки ми б хотіли побачити якісь документи – звернення, рішення в сільській раді, щоб повідомити людей, що тут проводиться рубка санітарна чи часткова, – продовжив районний обранець. –  Треба, щоб були встановлені таблички скільки квадратних метрів, ми цього взагалі не бачили і нам жодних документів не показували відколи ми тут проживаємо. А машин лісу вивозять ледь не щодня».

Вирізка дерев, розбита дорога до цього всього додається ще одна проблема – ніхто не відновлює ліс молодими насадженнями.

«Колись голова сільської ради дивився за лісом. Збирав збори. Лісництво виділяло кошти на підсипання доріг. А тепер через ці рубки всі дороги зруйновані. Возять постійно, їздять попри мою хату. Таксисти часто відмовляються їхати сюди через погані дороги. Рубка за рубкою йде, рубають постійно. Там пень в пень. Колись рубали, але садили ліс. А тепер ліс ніхто не садить», – розповів Василь Багайлюк, колишній лісник.

Питаємо місцевих чи повідомляли вони про це сільського голову. А вони бідкаються, що він в центрі села спилив здорові дерева. Тож до лісу йому діла нема.

«Хочу повідомити, що староста села Волосів Володимир Бариляк зі своїм сином та зятем самовільно зрізали ясень та липу, які не були в аварійному стані. Є рішення ОТГ для санітарної чистки дерев села Волосів. Тобто, для зрізання аварійної тополі. Чомусь він аварійну тополю не зрізав, а спилив добрий ясень і липу. За даний фактом було повідомлено поліцію Надвірнянського району, все зафіксовано. Гілки, які він зрізав, зараз у нього на подвір’ї. Ясень він відвіз на пилораму», – пояснив Богдан Пилип’юк, депутат ОТГ села Перерісль.

Журналістам сільський голова по телефону пояснив, що рішення на зрізання цих дерев він має і все законно.

А щодо масової вирубки лісу їдемо шукати правди до Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу. Заходимо в приміщення, при виді камер чоловіки швидко його покидають.

«Директор поїхав у ліс. І головний лісничий також. Буде зранку», – повідомили нам у лісництві.

Розчаровані сідаємо в авто. І тут приїжджає директор. Побачивши нас, не виходячи з машини, чекає, щоб ми поїхали, прискіпливо вдивляючись у наш бік. Та ми повертаємося і наближаємося до нього для розмови. Він, побачивши камеру, просто «накивав п’ятами».

Мешканці пообіцяли так просто не полишати цю справу. Тож, звертатимуться до поліції.

Версії теж надіслали офіційний запит до прокуратури.

До слова. Минулого року Надвірнянський спеціалізований агролісгосп оштрафували на понад 4 мільйони гривень за незаконні рубки. Державна екологічна інспекція в Івано-Франківській області за результатами планової перевірки нарахувала агролісгоспу 4 143 593,99 гривень шкоди, нанесеної довкіллю внаслідок незаконної рубки. Незаконно зрубано 700 м³ деревини.