Соціологи зафіксували нову політичну реальність. В умовах пандемії зростає популярність міський голів. Українці чекають рішень від “людей діла”. Демагогів із Банкової – ігнорують. Згідно опитування групи “Рейтинг” за 15 квітня – більшу підтримку, ніж Зеленський (44%) мають міські голови Хмельницького, Івано-Франківська, Чернігова, Вінниці, Харкова, Маріуполя, Тернополя, Кропивницького, Житомира, Одеси, Дніпра, Черкас, Львова. Про це йдеться у програмі Особливий погляд.

“Якщо ми говоримо про такі успішні міста, де є успішні мери як Чернігів, Франківськ, Хмельницький, Вінницю, Харків, то рейтинги там позростали”, – розповів Олексій Антипович, керівник соціологічної групи “Рейтинг”.

У часи пандемії якраз би опертися на таких мерів, що мають довіру людей. Вони пропонували допомогу Зеленському – нагадує міністр інфраструктури 2016-2019 років Володимир Омелян.

“Замість того, аби зробити місцеву владу союзниками центральної влади (уряду, президента) – раптом влада Зеленського вирішила звалити на мерів фактично всі біди і звинуватити у всіх проблемах”, – відзначив Володимир Омелян.

Зеленський особисто пригрозив криміналом меру Черкас Анатолію Бондаренку за недотримання певних статей карантину. Арештували міського голову Покрова Олександра Шаповала. ЗМІ повідомляють про підготовку кримінального провадження проти міського голови Дніпра Бориса Філатова. Одразу дві кримінальні справи відкрили проти міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа. Репресії безпрецедентні і вже загрожують національній безпеці – заявляють в Асоціації міст України.

Очільник Івано-Франківська Руслан Марцінків має один із найвищих рейтингів поміж міських голів України.

“У Руслана Марцінківа рівень підтримки на момент кінця 2019 року становив 83%. Зараз він становить 90%”, – додав Олексій Антипович, керівник соціологічної групи “Рейтинг”.

Ймовірно, на Банковій це викликало неабиякі ревнощі. Хто сміє конкурувати за народну любов із Зеленським?

«Це в них викликає злість і вони намагаються в різні способи боротися з такими людьми – через інформаційну дискредитацію, кримінальні справи, адміністративний тиск, перенаправлення бюджетних потоків», – заявив Андрій Іллєнко, народний депутат VII та VIII скликань.

«Я думаю, що вони будуть вдаватися до правового тиску, будуть вгадувати різні псевдо порушення», – підкреслила Оксана Савчук, народний депутат України.

Вигадали, щоправда, корупції чи якогось шахрайства за 5 років каденції Марцінківа так і не накопали. І от нате – міський голова нібито образив циганську громаду. Утративши, через карантин, засоби для існування група закарпатських циган попросила поліцію Івано-Франківська доправити їх додому – на Закарпаття за місцем реєстрації. Поліція звернулася до міської влади Івано-Франківська за транспортом та пальним. 21 квітня міський голова Марцінків вимагав звіту за використані ресурси громади та вирішення проблеми, яка загрожувала здоров’ю мешканців міста. Транспорт просила поліція, а тепер Марцінківу погрожують тюрмою з самого Києва.

Національна поліція відкрила провадження за ст. 161 ККУ (заклик до примусового переміщення людей). До переговорів з ромами залучали поліцію та навіть місцевого циганського барона.

«Тут не питання в національності, тут питання в дотриманні елементарних соціальних вимог й речей, яких сьогодні дотримуються українці чи представники інших націй», – відзначив міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків.

Мешканці Івано-Франківська сприймають, як загрозу своєму здоров’ю, вокзальну антисанітарію.

«На вокзалі, біля універмагу роми до людей підходять, пристають. Просять грошей – не даси, погрожують плюнути. Це ненормально. Вони мають свою прописку в Закарпатській області – хай живуть там», – розповів Ігор Лукинів, голова спілки волонтерів Прикарпаття.

Пограбовані міста, як уряд Зеленського «запустив руку» до скарбниць місцевого самоврядування? Чи можуть у містах краще розуміти логіку епідемії та приймати секторальні рішення?

За інформацією журналістів, з влада Зеленського забрала у місцевих громад 10 мільярдів гривень субвенцій. Це гроші, які держава зобов’язана виділяти на фінансування медицини, освіти, ПТУ. Кабмін також не збирається компенсовувати містам через карантин втрачені податки та збори. Так, Івано-Франківськ недоотримає більш як 80 мільйонів гривень податків та зборів. Руслан Марцінків переконаний, гроші забрали не для того, щоб боротися з епідемією. Це була політична розправа.

«Зрозуміло, що будуть вибори в жовтні місяці і треба показати, що мери не справляються, що десь місцеві команди не можуть зробити певні речі, тому є спроби забрати кошти», – пояснює Руслан Марцінків.

Попри це станом на 1 травня Івано-Франківська міська рада витратила 25 мільйонів гривень на боротьбу з епідемією коронавірусу. За ці кошти закупили обладнання, протиепідемічні засоби індивідуального захисту. Усі працівники міської лікарні номер 1 та Центральної клінічної лікарні ще у березні отримали надбавки у розмірі місячного окладу. А після того, як мер Івано-Франківська дав дозвіл на особливий робочий режим ринків – отримав ще одну кримінальну справу.

«Одна кримінальна справа відкривається за висловлювання, друга – за те, що ми дозволили підприємцям працювати на ринках, тобто громадянам, які сьогодні несуть колосальні збитки. Натомість Епіцентри, ломбарди, Макдональнси та інші працюють», – розповів Марцінків.

Тепер вже відкривають ринки по всій Україні, але справу проти Марцінківа досі не закрито.

«Мета там не посадити в тюрму, а просто дати кримінальну судимість для того, щоб потім не можна було балотуватися», – припускає Андрій Іллєнко.

Та мер не зважає, планує, як місто буде жити після карантину. 8 квітня Руслан Марцінків створив штаб відновлення економіки, куди увійшли підприємці. Пріоритети – інфраструктурні проекти, спрощення дозвільних процедур, реанімація бізнесу, нові робочі місця.

11 травня уряд Зеленського почав послаблення карантину, хоча Україна так і не вийшла на пік захворюваності. За що тоді переслідують міського голову Франківська?

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!