Ігор Насалик

Каденція чинного уряду спливає. Більшість міністрів квапляться на парламентські вибори: хтось вже знайшов собі місце у партійних списках, хтось обирає округ. І саме під час цього політичного цейтноту Кабміну доведеться пройти велике випробування – запустити в дію нову модель енергоринку України за європейськими стандартами.

Минулого тижня «Главком» зустрівся з міністром енергетики та вугільної промисловості Ігорем Насаликом. Саме він відповідає за зміни на енергоринку та його функціонування у нових умовах. Гостроти моменту додає той факт, що команда нового президента налаштована зупинити реформу буквально за лічені дні до моменту запуску нових правил.

Але розмова з Насаликом розпочалася з прозаїчнішого питання: чи йде він на вибори? Бо вже за місяць-другий у кабінет керівника Міненерго, у якому досі на чільному місці висить портрет Петра Порошенка, зайде новий господар…

Ігоре Степановичу, на вибори підете?

Зараз вирішую: 50 на 50.

Якщо підете, то на мажоритарку, бо у списках вас не помітно?

Так. Я ж потрапив у цугцванг: в уряд я був висунутий від БПП. Але ж тепер уряд йде на вибори своєю партією, а БПП – своєю. І якщо б я пішов до одних чи інших, то одного з них я б зрадив. Тому якщо піду на мажоритарку, то піду як самовисуванець. Просто зараз ми готуємось до запуску енергоринку, і я не зможу займатися і виборами, і ринком одночасно. Треба обирати між інтересами держави та інтересами окремого округу.

В уряд ви потрапили за квотою БПП, це саме тому у вашому робочому кабінеті досі висить портрет Порошенка?

Але ж не я вішав цей портрет… У мене принцип: я його не вішав, я його і не знімаю.

Досі ви себе вважаєте членом команди Порошенка?

Звичайно.

Перейдемо до головної теми нашої розмови: запуск нової моделі енергоринку…

Спочатку маю сказати: я мав запрошення на усі телеканали обговорити цю тему, але всім відмовив, а з вами погодився зустрітися. Я вам скажу, чому зупинився на «Главкомі»: тому що ви подаєте об’єктивну інформацію.

 

Дуже дякуємо за довіру. Тож який ваш прогноз: з 1 липня буде запущено нову модель енергоринку, чи переможе законопроект президента про перенесення запуску на рік?

Якщо оцінювати ситуацію за теорією ймовірності, то вірогідність запуску з 1 липня – 70%. Відповідно, ймовірність перенесення на пізніший термін – 30%. Взагалі, вважаю, що введення нової моделі ринку електричної енергії – це першочергове завдання для уряду. І якби Кабмін не міг би впоратися з цим завданням, то, очевидно, мав би звернутися до Верховної Ради з проханням перенести терміни. І якщо ринок не готовий, тоді хтось у процесі підготовки не виконав своїх зобов’язань.

На сьогодні Міністерство енергетики та вугільної промисловості, як головний центр формування цього ринку, не зверталося до уряду, не зверталися ми й до Верховної Ради. А от звернення президента до парламенту про відтермінування нового енергоринку надійшло після того, як 31 травня на засіданні Ради національної безпеки і оборони відбулася дискусія між Андрієм Герусом (представник президента в Кабінеті міністрів – «Главком») і всіма іншими учасниками енергоринку. На відміну від Геруса, всі інші учасники підтвердили: нова модель енергоринку готова до запуску з 1 липня.

Прем’єр переконує, що уряд ухвалив всі необхідні для запуску енергоринку документи. А от USAID наполягає на перенесенні запуску нової моделі ринку на 1 жовтня через неготовність нормативно-правової бази, IТ-систем, комерційного обліку, механізмів фінансування гарантій, що може призвести до зростання ціни на електроенергію. Ви ж переконуєте, що ціна зросте для непобутових споживачів не більш ніж на 5-6%. Хто має рацію?

Щоб визначити, хто має рацію, треба просто розібратись, хто саме формує ринок. У Законі про ринок електричної енергії чітко розписано функції кожного такого учасника – загалом їх чотири.

Зокрема, це Міністерство енергетики та вугільної промисловості, яке готує нормативно-правову базу – 12 червня на засіданні Кабміну ми завершили процес її формування: затвердили розподільчий баланс для «Оператора ринку» і «Гарантованого покупця».
Відповідно до Закону про ринок електроенергії, з 1 липня припиняє свою діяльність ДП «Енергоринок» як оптовий покупець-продавець електроенергії, а його підрозділи – Оператор ринку та Гарантований покупець трансформовані в окремі держпідприємства, які відповідатимуть за організацію роботи нового оптового ринку. Керівниками ДП «Оператор ринку» уряд призначив екс-члена НКРЕ Володимира Євдокимова, ДП «Гарантований покупець» – заступника директора центру «Енергоатома» з впровадження нової моделі ринку Костянтина Петриковця.

Ми повністю сформулювали і синхронізували із регулятором (НКРЕКП) позицію щодо покладання спеціальних обов’язків (ПСО) з постачання електроенергії населенню за пільговими цінами за рахунок компенсації різниці між ринковою та регульованою цінами коштом інших учасників ринку.
Уряд постановою № 483 від 5 червня поклав ПСО для потреб населення з 1 липня 2019 року до 31 грудня 2020 року на державні «Енергоатом», «Укргідроенерго» і оператора системи передачі «Укренерго», а також інших учасників ринку – операторів систем розподілу та передачі і постачальників універсальних послуг. 12 червня до цієї постанови уряд вніс зміни, зобов’язавши «Енергоатом» продавати електроенергію на аукціонах не менше 90% від усього обсягу виробленої АЕС електроенергії.

Отже, наше міністерство завершило формувати всю нормативно-правову базу. Держрегулятор (НКРЕКП) також повідомляв, що готовий до введення нової моделі. ДП «Енергоринок» також створив всі необхідні механізми для функціонування нового ринку. НЕК «Укренерго», яка, на жаль, не в складі Міністерства енергетики і вугільної промисловості, а входить до сфери управління Міністерства фінансів, також готова. Я зустрічався з Василем Шкураковим (заступник міністра фінансів – «Главком»), який веде цю тему в Мінфіні, він отримав підтвердження того, що «Укренерго» також готове долучитися до введення ринку.

На завершальному етапі реформи ми відпустимо ціни у вільне плавання – це станеться вже через 3-4 роки»

Керівництво «Укренерго» звинуватило вас у маніпуляціях з ПСО і ціною на електроенергію – нібито почнеться неконтрольоване зростання. Які ваші аргументи, що цього не станеться?

Щодо ціни на електроенергію для населення – мені дуже дивно, коли людина з «Укренерго» коментує позицію покладання спеціальних обов’язків, до якої не має ніякого відношення. Думаю, він, у першу чергу, повинен коментувати питання, за які відповідає, – за комерційний облік, балансуючий ринок і за ринок допоміжних послуг. А за введення нової моделі ринку відповідає міністр – я повністю відповідаю за те, як він працюватиме. Повний текст читайте тут.