За 2024 рік правоохоронці Івано-Франківщини отримали 6538 звернень щодо домашнього насильства.
Серед постраждалих від домашнього насильства на Івано-Франківщині у більшості — жінки. Зокрема: 232 звернення надійшли від дітей, 5068 – від жінок, 1238 – від чоловіків. Про це повідомила заступниця голови Івано-Франківської ОДА Людмила Сірко під час обговорення цієї проблеми в Офісі Уповноваженого ВРУ з прав людини в області.
За зверненнями було: Складено 2808 протоколів про адміністративні правопорушення. Винесено 3918 термінових заборонних приписів для кривдників. 181 звернення стосувалося порушення термінових приписів. 39 звернень – за фактами порушення обмежувальних приписів. Вікторія – одна із жертв домашнього насильства. Від чоловіка-тирана жінка потерпала п’ять років.
“У мене не виходило ніяк боротися, бо через те, що я немала куди піти, я це все терпіла. Ці всі побої та знущання, так само я годувала всіх, бо він те, що заробляв пропивав. Так само від рідних не було підтримки, ні з його сторони, ні з моєї”,- розповідає Вікторія. Чоловік знущався не лише з Вікторії, а й з їхніх трьох дітей. Допомогти жінці тривалий час було нікому. Згодом про ситуацію жінки дізналась соціальна служба, яка і допомогла їй.
“Чоловіка не було вдома, він був на роботі і я сказала їм, що він вічно мене б’є. Ну вони мені казали, чому раніше не зверталися, чому не казала. А я думала, що то ніхто не допоможе. Максимум йому щось би сказали, але це нічого б не дало, це ще було б гірше. Але вони допомогли мені, і тепер я проживаю окремо від нього”,- розповідає жінка.
Нині 21- річна Вікторія доглядає за своїми дітьми та паралельно навчається на манікюрницю. Чоловік її намагався повернути та даремно.
Насильство буває не тільки фізичним, а й психологічним та економічним, кажуть психологи. Такий сценарій ризикують повторити у майбутньому і діти.
“Дві третіх людей, які мають досвід домашнього насильства повторюють моделі сім’ї своїх батьків. Насильство сприймається, як звичний спосіб вирішення конфліктів або взаємодії в стосунках. Відсутність позитивних прикладів здорових стосунків та невирішені психологічні травми часто змушують людину відтворювати побачене у своїй родині“,- розповідає психологиня Лілія Крикун. Аби повідомити про домашнє насильство та врятувати своїх рідних потрібно зателефонувати у поліцію, центр правової допомоги або ж звернутись до служби у справах дітей.
Нагадаємо, Коломийська окружна прокуратура повідомила про підозру 32-річному мешканцю Івано-Франківщини, який, попри неодноразові адміністративні стягнення, продовжував застосовувати фізичне та психологічне насильство щодо членів своєї родини. Ювенальні прокурори Коломийської окружної прокуратури здійснили повідомлення про підозру місцевому жителю, якому інкримінують домашнє насильство та нанесення тілесних ушкоджень відповідно до статті 126-1 та частини 1 статті 125 Кримінального кодексу України.
“За даними слідства, чоловік систематично здійснював фізичне та психологічне насильство щодо своєї дружини”, – повідомили у прокуратурі, додавши, що під час останнього інциденту підозрюваний застосував фізичну силу не лише до дружини, але й до семирічної доньки, внаслідок чого обидві постраждалі отримали тілесні ушкодження.
Слідчі Коломийського райвідділу поліції ГУНП в Івано-Франківській області, які здійснюють досудове розслідування, встановили, що підозрюваний раніше вже неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності за домашнє насильство, проте це не вплинуло на його поведінку, і він продовжував знущання над членами родини.
Які дії або бездіяльність визначені як домашнє насильство та заборонені законом?
Фізичне
ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання незаконне позбавлення волі нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані заподіяння смерті інші правопорушення насильницького характеру
Сексуальне
будь-які діяння сексуального характеру, вчинені стосовно повнолітньої особи без її згоди або стосовно дитини незалежно від її згоди або в присутності дитини примушування до акту сексуального характеру з іншими інші правопорушення проти статевої свободи (наприклад, зґвалтування, сексуальне насильство, не пов’язане з проникненням, примус до вступу в статеві стосунки, статеві відносини з особами молодше 16 років) чи недоторканості
Економічне
умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів, документів або можливості користуватися ними залишення без догляду чи піклування перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації заборона працювати примушування до праці заборона навчатися інші правопорушення економічного характеру
Психологічне
словесні образи, погрози, приниження переслідування, залякування інші дії з метою обмежити ваше волевиявлення контроль у репродуктивній сфері (рішення щодо зачаття дитини, абортів, використання контрацептивів та інше) *якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої/-го побоювання за свою безпеку чи безпеку інших осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров’ю.
Кого стосується законодавство про домашнє насильство?
Незалежно від того, чи проживають особи разом, чи ні, під дію законів про насильство підпадають:
- Подружжя, теперішнє або колишнє
- Наречені
- Батьки або діти одного з подружжя або колишнього подружжя
- Особи, які спільно проживають (проживали), але не перебувають (не перебували) у шлюбі між собою
- Особи, які мають спільних дітей
- Батьки і діти
- Дід/баба та онуки
- Прадід/прабаба та правнуки
- Вітчим/мачуха та пасинок/падчерка
- Рідні брати і сестри
- Дядько/тітка та племінники, двоюрідні брати і сестри, двоюрідний дід/баба та двоюрідні онуки
- Діти наречених, осіб, які мають спільних дітей, які не є спільними або всиновленими
- Опікуни, піклувальники, їхні діти та особи, які перебувають (перебували) під опікою, піклуванням
- Прийомні батьки, батьки-вихователі, патронатні вихователі, їхні діти та прийомні діти, діти-вихованці, діти, які проживають (проживали) в сім’ї патронатного вихователя.
Яка відповідальність може бути за домашнє насильство?
Відповідно до законодавства України, домашнє насильство може розцінюватись як адміністративне правопорушення (за статтею 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення) або як злочин (за статтею 126-1 Кримінального кодексу України).Тому і відповідальність за вчинення домашнього насильства може відрізнятись.
Адміністративна відповідальність Якщо домашнє насильство не спричинило тілесних ушкоджень постраждалим та не є систематичними, воно може бути визнано адміністративним правопорушенням. За такі дії передбачено відповідальність у вигляді штрафу від 170 до 340 грн* або громадські роботи від 30 до 40 годин або арешт до 10 діб. Якщо так дії було вчинено повторно впродовж року – законом передбачено штраф від 340 до 680 грн** або громадські роботи від 40 до 60 годин або арешт до 15 діб.
*Сума штрафу в статті 1732 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначена «від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян». Станом на день написання статті 1 НМДГ – 17 грн. ** Сума штрафу в кодексі визначена «від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян». Станом на день написання статті 1 НМДГ – 17 грн.
Кримінальна відповідальність
Якщо домашнє насильство є систематичним (не менше трьох разів) та спричинило фізичні або психологічні страждання, розлади здоров’я, втрату працездатності, емоційну залежність або погіршення якості життя потерпілої, воно може бути визнано злочином. За це передбачена відповідальність у вигляді: громадських робіт від 150 до 240 годин; або пробаційного нагляду до 5 років (носіння електронного браслета, обмеження виїзду за кордон, контроль місця проживання, примусове лікування та інше); обмеження волі до 5 років; або позбавленням волі до 2 років.
Вид покарання у кримінальних справах призначається суддею після аналізу усіх обставин кожної справи, включно з наявністю обтяжуючих або пом’якшуючих обставин (для злочину), які містяться в статтях 66 та 67 Кримінального кодексу України або попереднє притягнення кривдника до відповідальності за домашнє насильство тощо. Ці види покарань застосовуються за будь-який вид насильства – економічне, психологічне, фізичне або сексуальне. Також кривдник зобов’язаний відшкодувати матеріальні збитки і шкоду фізичному та психічному здоров’ю постраждалої.