Україна одна із лідерів з вирощування чорної смородини в Європі. Цією ягідною культурною засаджені тисячі гектарів, зокрема чимало і на Івано-Франківщині. А кількість фермерів, які вводять чорну смородину в себе в господарстві, лише збільшується.
Чому ця ягода така популярна серед українських аграріїв? Де її вирощують найбільше? І як вплинула війна на цей вид агробізнесу? Про це пишуть Версії з посиланням на Подробиці.
Фермер з Івано-Франківської області Володимир Тимків показує своє господарство.
“Ми на полі саджанців смородини. Тут у нас є площа шість гектарів”, – розповіддає чоловік.
У фермерському бізнесі Володимир вже десять років. Вирощує різні культури. Має поля із суницею, порічкою, аґрусом, фундуком, аронією, жимолостю. Але найбільші площі під смородиною.
“Ми вирощуємо саджанці смородини для механізованого збору врожаю. Особливість їх в тому, що коли ми збираємо саму ягоду, коли вона зривається, то вона виходить чиста, суха, без мокрого відриву”.
Розсадник пана Володимира налічує до пів мільйона саджанців. І є одним із найбільших в Україні.
“Цей саджанець посаджений минулої осені і зараз, по суті восени цього 2024 року, ми будемо їх копати. На ці саджанці вже є замовлення”.
Смородина дуже прибуткова ягода для промислового вирощування.
“Ціна на смородину цей рік висока, в районі 70 гривень забирають на заморозку із під комбайна”, – стверджує фермер.
Смородина поруч із лохиною і малиною входить в топ найбільш поширених у країні ягід. Нею нині засаджені приблизно чотири із половиною тисячі гектарів. І з року в рік площі збільшуються.
“Україна друга в Європі і фактично друга у світі з виробництва смородини чорної. Станом на минулий рік виробництво смородини оцінювалося десь близько 25 тисяч тонн – валовий збір всього в країні”, – розповів Олександр Ярещенко, заступник директора інституту садівництва Національної академії аграрних наук України:
Щодо попиту, фермер говорить наступне:
“Попит почав підніматися на самі саджанці, потім почалася війна – впав, і зараз, бачу, знову тенденція, через те, що ціна пішла вгору, є зацікавленість у багатьох фермерів”.
Смородини більше вирощують у північних, центральних та західних областях.
“Частина насаджень попала в окупацію. Але за нашими оцінками, це насправді невелика частина – можливо, близько 15-20 %. Вплив війни на виробництво смородини дещо мінімізований. Це мають бути відповідні ґрунти під саму культуру, потрібен клімат. У нас на Заході країни вона гарно розвивається і росте. І вона може рости навіть поки що без поливу. Якщо брати південь і схід країни, то там смородина не росте через більшу посуху і через вищу температуру”, – повідомив Олександр Ярещенко.
Та й сорти вирощують переважно української селекції.
“Зокрема, це сорти нашого інституту садівництва. Вони мають більші плоди. Не гіршу врожайність. Більш десертний смак. І саме ці особливості оцінили виробники смородини в Україні”, – повідомив заступник директора інституту садівництва Національної академії аграрних наук України.
Ринок свіжої смородини в Україні більший, ніж в будь-якій іншій європейській країні, кажуть представники інституту садівництва. І багато урожаю переробляється всередині країни – на джеми, соки, наповнювачі.
“Ця культура одна із найбільших по вмісту вітаміну С. Смородина має набагато більше вітаміну С, ніж навіть лимон, в декілька разів”, – додає Тимків.
Цінна не лише ягода. За відповідної технології – зі смородини можна отримати ефірну олію.
“Ось так легко потягніть і понюхайте руку. – Пахне смородиною. – Кожна смородина знизу листка має ефірну олію. Бачите, тут є такі крапки, це ефірна олія”.
Використовувати ефірну олію зі смородини можна буде в ароматерапії, харчовому виробництві та парфумерії.