Саме тут в рамках фестивалю сучасного мистецтва Porto Franko відбулася прем’єра драми-концерту «Вигнані з Раю» на відкритій локації, пишуть Версії з посиланням на  Фіртку.

На платформі залізничного вокзалу глядачі перенеслися на 70 років назад, коли були примусово перевезені сім’ї лемків, народу, що зберіг свою культуру, навіть будучи вигнаним зі свого Раю.

Драма-концерт «Вигнані з Раю» – це водночас реконструкція подій масової депортації лемків з їх етнічних земель і драма-концерт, у якому присутні близько 20 автентичних пісень у супроводі оркестру і хору молодих акторів театру, драма на основі реальних подій, веселі історії дівування і перше кохання та справжнє весілля з весільною ватрою і звичайно ж – бійкою.

Головну роль виконала артистка Івано-Франківського драматичного театру, заслужена артистка України Галина Баранкевич. Вона є і автором “Вигнаних з Раю”. Материнська лінія родини походженням з села Верховня Велика Новосончівського повіту. Культура пращурів є для неї не просто етнографічним раритетом, це її життя, її сьогодення, а пісні Лемківщини – це повітря, на якому вона зростала і яким дихає понині.

Розпочинався проект п’ять років тому з запису альбому лемківських пісень у виконанні заслуженої артистки України Галина Баранкевич, але з часом переріс у щось більше.

Режисер-постановник драми-концерту лемківської пісні – народний артист України Ростислав Держипільський.


Історична довідка:

Трагедію сотень тисяч лемків, котрі були примусово виселені з рідних земель згідно угоді між тимчасовим урядом Польщі та УРСР “Про взаємний обмін населенням у прикордонних районах” (1944) та під час операції “Вісла” (1947), дуже довго замовчували. Під час операції “Вісла” у 1947 р. на західні землі Польщі було насильно вивезено зі споконвічних українських територій — Лемківщини, Надсяння, Підляшшя і Холмщини — майже 150 тисяч українців. Загалом, під час усіх операцій з переселення 1940-х рр., постраждало близько 700 тисяч українців.