Та якщо задуматися, то українців асоціюють з милозвучною піснею, смачним борщем та звісно ж – з вишиванкою. Наші вишиті сорочки та сукні знані на увесь світ, а роблять їх популярними наші прикарпатські дизайнери, пишуть Версії з посиланням на Правду.

Керівник торгової марки «Лелітка» дизайнер Ірина Гладуняк переконана, що українська вишивка буде популярною завжди. Як розповіла дівчина у розмові з журналістом Правди.іф. те, що рідне не може бути забутим. Саме тому Ірина разом з мамою несуть у світ українську красу.

Ідея створення «Лелітки» належить саме Ірині. Декілька років тому вона захотіла вишиванку на білому полотні лише чорними нитками. Але такої ніде не могла знайти і попросила маму втілити в життя її задум. Жінка погодилася і в результаті вийшла неймовірно красива річ.  Саме вона стала початком творчого шляху «Лелітки».

Робота, як стиль життя

Ми працюємо з 2016-го року. Буквально за рік часу показали себе з хорошої сторони і майже відразу почали вишивати одяг і представляти його за кордоном. Чесно, мені здається, що навіть в Україні про нас мало чули. Хоча, я не можу сказати, що у нас мало клієнтів на Батьківщині, від загальної кількості їх десь 15%. Це люди з Києва, Львова, Ну звичайно є й з Коломиї та Івано-Франківська. Зазвичай в рік ми готуємо 4 колекції тому, що відбуваються різноманітні покази і ми приймаємо в них участь. Найближчий показ відбудеться у Івано-Франківську, 25 травня на святі моди «Star Face of the Season». Ми брали участь у багатьох показах за кордоном і наші друзі кажуть, що треба й тут показувати частіше людям свою роботу.

Підготовка колекції це дуже клопітка праця. Але це стиль нашого життя і без таких насичених днів, я себе не уявляю. В кожну сукню чи сорочку свою душу вкладають художники, дизайнери та багато інших людей. Робота над новою колекцією розпочинається з праці художниці, яка розробляє орнаменти. Далі наш програміст складає ці орнаменти у програму, потім ми готуємо фасони та кольори. Далі отримуємо від постачальника ескізи тканин і вибираємо те, що нам потрібно. І наостанок все вишиваємо та зшиваємо. Для пошиття кожної моделі використовуємо лише  якісні матеріали. До слова, тканину купляємо в українського постачальника. Це матеріали з Італії, тому й ціни на наш одяг не є низькими. У нас можна знайти вишиванку від вартістю від 100 і до 1000 доларів. Якщо це ручна робота, то буде дорожче.

Вишивка завжди в моді

Якщо говорити про час пошиття, то тут дуже важко сказати скільки часу потрібно щоб вишити якусь річ, все залежить від орнаменту. Є такі сукні, у яких вишитий лише рукав, а є й розшиті повністю. Хоча, зараз більшість клієнтів вибирають сучасне пошиття, щоб було менше вишивки, але водночас вона має бути дуже гарною і ексклюзивною. Ми можемо на машинці вишивати одну сукню 10 днів, а можемо і за один день її зробити. Також дуже подобається вишивати на замовлення, кожна річ запам’ятовується, адже вона має багато нюансів. Українські дівчата хочуть щось таке, як ні в кого. Ми в свою чергу допомагаємо зробити вибір і дуже тішить, що наші клієнти прислухаються. От наприклад, багато наречених хочуть для весільної сукні льон, але не всі знають, що натуральний льон мнеться і він не практичний для сукні на весілля. От нещодавно ми вишивали сукню для нареченої та сорочку для нареченого, це замовлення забрало у нас декілька місяців. Тому, що молода пара захотіла, щоб вся вишивка була ручної роботи і в результаті п’ять дівчат працювали над їхніми образами.

За останні роки вишивка не стала більш популярною. Як нам мене, вишиті сорочки були модними завжди. Це наша культурна спадщина і вона завжди буде модною та вічною. Я дуже хочу, щоб виробники не зробили з вишиванки щось не зрозуміле. Багато хто вишиває, але іноді ці речі зовсім не мають вигляду. Окрім того, є брак спеціалістів і не достатньо мати машинку  та просто хотіти це робити, якщо людина планує вийти на якийсь рівень, не на місцевий, Коломийський ринок, то треба думати по-іншому. Я поважаю усіх виробників, але не треба гнатися за модою і робити пародію. Раджу усім виробникам працювати так, щоб була якість, бо чомусь сьогодні всі женуться за кількістю. Хтось скаже, що на пошиття дорогого одягу потрібно вкласти море коштів. Воно звісно десь так ж, адже потрібно якісні матеріали, але якщо в Україні такі речі мало хто купує, то закордоном вони популярні.

Сукні «Лелітки» в Україні представлені  лише в одному шоурумі – в Києві, а також маємо свій магазин в Коломиї. Відправляємо сукні по усьому світу: до Кувейту, Лондона та Сполучених Штатів Америки. І надалі продовжуємо працювати над тим, щоб якомога більше країн побачили наш одяг.

Підготувала Марія Франчук