Ви прийшли на посаду після Миколи Проціва, в серпні 2015 року, як заявляв сам пан Проців і як видно із публікацій в засобах масової інформації, Проців мав серйозний конфлікт з народними депутатами. Зокрема, з народним депутатом Олександром Шевченком, який, як він сам заявляє, має відношення до фірми «ПБС». В результаті, Проців пропрацював 4 місяці в САД і пішов зі своєї посади зі скандалом – із заявою про те, що був тиск народних депутатів. Статистика говорить, що після Вашого приходу на посаду, за даними «Прозоро», справи фірми «ПБС» пішли значно краще по сумах в договорах зі Службою автомобільних доріг. Зокрема, в 2016 році – 67 % освоєних сум з сум по договорах САД; 2017 рік – 80,5 по всіх договорах, а по середньому і капремонту – більше 90%. До того, в 2015 році по всіх договорах САД «ПБС» освоїла менше 30% сум. Це співпадіння чи просто так відбувається за чиєюсь волею? І як Ви думаєте, чому Микола Проців мав конфлікти з нардепами, а Ви – ні?

По-перше, я не знаю, що там було при Миколі Проціву: які відсотки чи тендера. Я можу тільки констатувати об’єми. А об’єми такі, що до мого приходу на цю посаду ті об’єми складали за 5 років менше, ніж ми зробили за 4 місяці 2015 року. А якщо додати же 2016 рік, то за десять років. На кінець 2016 року, ми зробили більше за півтора року, ніж… Тому порівнювати те, що було до мого приходу і після – буде дуже відносний показник. Його не можна абсолютизувати і порівнювати. Бо це є різні речі. Об’єми, які ремонтувалися до і після, і види робіт поточного середнього ремонту і капітального – то не порівнювані речі. Я не хочу повертатись назад, бо я не знаю чіткої інформації. Але я дивився по цифрах, коли ми аналізували, то це неспівставні речі. Але, на приклад, в 2014 році, якщо я не помиляюсь, там всього в області було виділено і відремонтовано доріг десь на суму близько 100 мільйонів гривень. То в 2015 році за чотири місяці ми вже виконали робіт на 841 мільйон. У вісім разів більше.

Але йдеться не тільки про об’єми, а про відсоток фірми наближеної до нардепа в САД.

А якщо не було об’ємів, то які фірми могли бути, скажімо? Тож коли з’явились об’єми, з’явились і фірми.

Можливо з цим пов’язане те, що Микола Проців мав ці конфлікти, а у Вас їх немає?

Ну конфлікти зажди є. Чим на вищій посаді людина, тим більше конфліктів. Це закономірно. Конфлікт інтересів завжди виникає. Крім того, я дотримуюсь того, що у суперечках народжується істина. І немає людей, які би були безгрішні, або цілковито діяли однозначно і правильно. Всі помиляються і я теж в тому числі. Щодо Миколи Миколайовича, до його звільнення, я не знаю, які там причини. Це не завадило нам залишитись у добрих ділових стосунках. І між нами конфлікту не було, не має і, сподіваюсь, не буде. Ми з ним нормально спілкуємося, я із задоволенням вивчав його досвід, прислухався. Я в його причини звільнення і конфлікту з ким він був, я не хотів туди вникати. Хоча мені, до речі, також інколи дехто, навіть, дорікає моїми добрими виробничими стосунками, в тому числі і з Миколою Процівим.

В 2015 році тендери відбувались не по «Прозоро», а в Службі автомобільних доріг в паперовому вигляді. І, навіть, народний депутат, який має відношення до «ПБС», приходив на тендер і тоді очевидно, що був конфлікт. І тому, я запитую Вас, що якщо в такій прогресії зростають освоєні суми, я розумію, що це залежить від обсягів, але і доля цієї компанії в САД збільшилась дуже сильно. Можливо, на Вас був якийсь тиск, можливо, скажіть відверто, були якість розмови? Адже виходить, що в нього це було, а Ви кажете, що у Вас цього абсолютно нема. Але не йде мова про об’єм, а про частку цієї фірми в САД. Вона просто виросла в два, а в 2017 році в три рази.

Для прикладу, зараз відбулися тендери по об’єкту Стрий-Мамалига. Це ділянка від кордону з Львівською областю до Івано-Франківська. Брали участь два учасники.

ОНУР ще брав участь. По Н-10, правильно? На тендер 600 мільйонів гривень. І ОНУР зняли.

До аукціону було допущено дві фірми. Система «Прозоро» винесла на аукціон дві фірми.

Поточний середній ремонт Р-10 Стрий-Мамалига – 635 мільйонів гривень. Подавались фірми «ПБС», «ОНУР», і «Дорлідер». І «ОНУР» відхилили.

І можливо, це не моє питання. Аукціон пройшов. Сам тендер це є довготривала процедура: від подачі документів і до визначення переможця. А на аукціоні приймало участь два учасника. А хто і чому зняв третього учасника потрібно дізнаватись у тендерному комітеті. Це питання не до мене.

А я все одно його Вам задам.

Добре, але я Вам кажу, що я не знав. Якщо зняли з порушеннями закону то хай притягують до відповідальності того, хто це зробив. Я цілком серйозно кажу. Абсолютно. Я навіть не знав.

Знімає тендерний комітет. Правильно? Чи за поданням тендерного?

Всі питання документації розглядає тендерний комітет. До якого входять дев’ять людей. Голова тендерного комітету пан Любомир Семанів.

Любомир Семанів Ваш заступник в САД?

Так, але по функціональних обов’язках, розумієте? Ми повинні відійти від поняття керівник-заступник радянської системи. Коли генеральний секретар – це був цар і Бог, а всі решта йому підпорядковувались. Зраз кожен заступник у нас у Службі доріг, має свої функціональні обов’язки. І не я призначаю першого заступника і заступників. А призначає Укравтодор. І ні я, ні призначаю, ні звільняю. І кожен із заступників має свої функціональні обов’язки, як і начальник. І у функціональних обов’язках начальника Служби немає жодного слова його відношення до тендерного комітету. Я не маю права ні їм вказати щось, чи керувати їхньою роботою.

Але ж його кабінет навпроти Вашого?

І що? Це його робоче місце. Це все згідно чинного законодавства.

Тобто, Ви кажете, що тендерний комітет є абсолютно від Вас незалежним. І Ви не вручаєтесь в його роботу. Але двері керівника тендерного комітету навпроти Вашого кабінету. І він є заступником начальника Служби автомобільних доріг. Заступник керівника тендерного комітету є знову ж таки Вашим заступником. Ви не бачите, що все таки тут, є якісь можливості впливати чисто логічно.

Ви мислите трохи застарілими категоріями.

Я просто задаю ті питання, які у соцмережах задають люди. Ми, як журналісти, десь відображаємо суспільні настрої…

Підніміться вище. Скільки триває конфлікт між Міністром інфраструктури і нібито його підлеглим директором Укрзалізниці? Як ми на це дивимось, ніби це щось ненормальне. Але кожен має свої функції. І він їх виконує так, як вважає за потрібне. І тут вже потрібно трохи по-іншому мислити.

Але ж це не керівник і заступник. Це окреме підприємство.

Ми теж державне підприємство. Ми не є приватною службою. І вже закінчився той стиль керівництва, який був: «Я – начальник, ти – дурень». У нас абсолютно не так. І кожен із заступників, навіть, начальник відділу, має свої функціональні обов’язки і він за них несе відповідальність в тому числі і перед законом.

Але ж Ви проводите наради і говорите десь про тендери, про аукціони: кого зняли!?

Тільки в рамках чинного законодавства. А воно мені і не цікаво. Для чого? Ви скажіть, якщо брати на себе таку відповідальність, навіть, втручатись в цю діяльність, то потім потрібно нести за те відповідальність. А для чого мені цей конфлікт потрібен? І коли я тут проводжу наради, єдине, що я вимагаю, то це діяти в рамках чинного законодавства. Крок вліво, вправо і кожен нестиме особисту відповідальність. Так само, коли у нас була ретельна перевірка в минулому році і ці питання, які ви задаєте, це не тільки ваші запитання і громадськості. Це насторожувало тих людей, органів – Укравтодор, фінансової інспекції, які також мали запитання, що великі об’єми зросли, як тут проходять процедури. У нас всі тендери перевірила фінансова інспекція центральних органів влади, прокуратура. У нас в минулому році, саме в цей час, 40 днів тривала перевірка близько 15-ти осіб – комісія з Києва і представники з різних областей. І вони перевіряли всі ці процедури. І це нам серйозно допомогло. І я тоді ще раз переконався, що це правильно. Не може бути все у ручному режимі, має бути згідно чинного законодавства. Є голова тендерного комітету, він і відповідає за його дії.

Ви не запитували у пана Семаніва про те, що об’єми виконаних робіт виросли, але й частка «ПБС» також зросла в рази?

Питав. І я всім наголошував, що ми зацікавлені в тому, щоб у нас було якомога більше конкурентоздатних фірм і, на приклад, на сьогоднішній день, я вважаю, що ми маємо певний недолік, що у нас не працює «Автомаістраль-Південь». От за цим підприємством, мені, якби, прикро, що воно не працює на теренах Прикарпаття. Воно зменшило свої об’єми і тому, напевно, до нас не доходить. Але це зараз буде така тенденція по всій Україні. Ви задаєте питання з однієї сторони, а я дивлюсь на них з іншої сторони. На сьогоднішній день в Україні, якщо говорити в 2015 році, то у нас була тут і фірма «Технобудцентр».

У тендері на 410 мільйонів щодо ремонту дороги Івано-Франківськ-Львів в 2015 році брали участь 14 компаній. І «Автомагістраль», «Технобудцентр», «Гараліт», київські, миколаївські, одеські компанії…

Коли я прийшов, то було чотири компанії на дорозі…

Зараз всюди є дві і одну знімають – «ОНУР» і ще був «Шляхбудлім»…

Я вважаю, що все, що стосується тендерів – це до тендерного комітету. Але я б хотів загострити увагу, що та ж «Аавтомагістраль», яка працювала у нас 2015-16рр. зараз чомусь до нас не заходить. А для нас це важливо, щоб така потужна компанія у нас працювала. Але вони на стільки мають великі об’єми по Україні, що ми не можемо їх допроситись. В той же час підприємство «ПБС» працює в основному в Івано-Франківській області. І тому для нас це дуже важливо. Чернівці, Черкаси, я знаю, що вони не можуть дочекатись їх…

Але ж фірма «ПБС» сама не здійснює ремонт дороги, Ви ж самі казали, що «Дорлідер» в неї на підряді.

Нема, на жаль, ще такого у нас, і от ми гальмуємо. Він закінчує роботи десь там у Вижницькому районі і зараз заходить до нас. Але, так, «Дорлідер», «Автомагістраль» і «Технобудцентр» – потужне підприємство, сусіднє, тернопільське, але воно має стільки  роботи, що воно до нас навіть не заходить.

Громадськість цікавить, чому, здебільшого, вкладаються мільйонні кошти у ремонт тільки магістральних доріг, якими їздять в основному транзитні транспортні засоби, туристи до Буковелю? До цього літа – це Н-10, Н-09. При цьому регіональні дороги забуті. І тільки тепер почали ремонт територіальних доріг, за винятком Р-24, яку зремонтували до Буковелю. Адже дорога на Осмолоду, Калуш-Жидачів, Калуш-Галич, Долина-Вигода, Кам’янець-Подільський-Городенка, дорога до Космача, де відбуваються гуцульські фестивалі, дорога на Шибене, де застава прикордонників знаходяться у жахливому стані. Можливо, потрібно було якось по-іншому перерозпроділити ці гроші?

Які дороги ремонтувати і якими видами ремонтувати – це визначено стратегією відновлення доріг Івано-Франківської області. Стратегія полягає в тому, що ми йдемо від доріг державного значення – це міжнародні, національні, регіональні. Це є три види доріг держаного значення, які ми взяли за основу. Чому? Я це говорив неодноразово. Що таке національні дороги?  Це є дорога Н-10 Стрий-Мамалига, і Н-09 – Мукачево-Львів, вона заходить у Яблуниці і виходить на Бібрку Львівської області. Якщо Ви подивитесь на карти, – це є дві головні магістралі, які по діагоналі пронизують нашу область. Всі решту дороги їх, ніби, наповнюють. Тобто, з будь-якої точки, якщо ви хочете потрапити у центр області, чи доїхати за межі області, ви скористаєтесь цими дома магістралями. Тому за основу взятий ремонт саме цих доріг. Таким чином, це нам дає сполучення із сусідніми областями і тому в першу чергу було визначено їх відремонтувати. Плюс, тоді не знаю по яких причинах взяли ще третю магістраль, це дорога теж державна, регіональна – Татарів-Кам’янець-Подільський (вона проходить через Татарів, Ворохту, Верховину, Косів, Коломию, Городенку і виходить на Тернопільську область). Взяли за основу три магістралі. Це визначила не Служба автомобільних доріг, це визначила обласна влада разом із народними депутатами. І я вважаю, що це правильно, бо таким чином, відремонтувавши ці три основні магістралі, також ще дуже важливо для нас є дорога Івано-Франківськ-Тернопіль – 33 кілометри, ми таким чином з’єднаємо Івано-Франківську область з усіма областями і тоді переходимо вже до наступних доріг – до Р-21 Долина-Хуст, ремонт її запланований в цьому році. Р-20 Снятин-Тязів. Коли ми відремонтуємо національні і регіональні дороги, їх є три національні і 5 регіональних, і тоді ми вже будемо далі концентруватись на територіальних, обласних і сільських. Така вироблена стратегія керівництвом області разом із народними депутатами України. Ми підтримуємо цю стратегію і нас підтримав Укравтодор, Кабінет міністрів. Тож які об’єкти ремонтувати капітальним, поточним середнім ремонтом, визначає уряд. Дрібні ремонти – це вже ми визначаємо. І паралельно їх здійснюємо. Вони не задовольняють людей, бо вони бачать, як робляться магістралі і кажуть, а чому ви у нас так не робите.  Але ви правильно кажете, що неможливо всі дороги одночасно зробити середнім чи капітальним ремонтом. Але є такі дороги, де ні пройти, ні проїхати, тому там ми робимо поточний дрібний ремонт. Не плутайте з ямковим ремонтом. Нема такого в природі – ямкового ремонту. Є робота по ліквідації аварійної ямковості. Після чого потрібно проводити хоча б поточний дрібний ремонт. Це така стратегія і ми до неї йдемо.

Як працює САД? Як оцінюють САД: по кількості виконаних робіт?

Напевно, найперше, не по кількості виконаних робіт, а по стану доріг, які підпорядковані тій чи іншій Службі. Тобто, вже потім можна буде дати оцінку. Є Служба автомобільних доріг, в неї на балансі, так як в Івано-Франківській області – близько трьох тисяч місцевих доріг, тисячу державних – всього чотири тисячі доріг. Їх стан був такий, а за певний період часу їх стан став іншим. Тоді можна оцінити роботу Служби автомобільних доріг.

Чому я задаю це питання? Тому, що воно пов’язане з САД і тендерним комітетом. Скажімо, у Львівській області до кінця весни пройшло 136 закупівель на капітальний або середній ремонт, а в Івано-Франківській області САДом проведено до кінця травня 10 державних закупівель. У Львівській області до середини року поточним середній ремонтом ремонтують 42 дороги. А в Івано-Франківській області станом на середину року – фактично три, чотири дороги. При цьому уряд виділив за цей рік приблизно однакову суму коштів на Львівську та Івано-Франківську області. Крім того, в областях, згідно з договорами, різні ціни на ремонт одного кілометра дороги. Виходить, що ви укрупнюєте, а вони дрібнять? Як Ви це прокоментуєте?  

Ми від цього відмовились. Якщо ми проводимо тендер на всю дорогу, а дорога – 170 кілометрів, на приклад – Татарів-Кам’янець-Полільський, ми провели два тендери. Чи на дорогу Стрий-Мамалига. До речі, до мене в 2015 році, теж був такий підхід, коли дорога Львів-Івано-Франківськ була поділена на кілька ділянок і проводились тендера. Але потім ми перейшли до того, що проводимо тендер на всю дорогу. Я вважаю, що ми робимо краще і правильніше. Що стосується об’ємів? Ми повинні розуміти, що у Львові 8 тисяч кілометрів доріг – це у два рази більше. І у них тільки з митного збору є понад мільярд гривень. І в них ці кошти є ще з минулого року. А ми отримали тільки 75 мільйонів гривень, а у них з минулого року тільки перехідних мільярд. Так, Львівщина потужніше працює. Це єдина область, яка потужніше працює від Івано-Франківської по всій Україні. Ми працюємо на рівні з Одеською, а всі решта відстають, як по об’ємах, так і по фінансуванню. Тому я вважаю, що ми в числі кращих областей.

Ви кажете, що тендерний комітет – незалежна структура. Як Ви прокоментуєте те, що коли подаються документи на тендерний комітет, коли ви, як САД є замовником, там є певна технічна документація з технічними умовами, де Ви вписуєте певні вимоги. На деякі з них скаржилась франківська фірма. Зокрема, що в технічній документації сказано, що у фірми повинен бути досвід виконання робіт з регенерації дорожнього покриття (ресайклінг). Але такої норми, і що вона повинна бути в Івано-Франківській області, я ніде не читав. Прокоментуйте це, будь ласка. Чи правда чи ні…?

Ми цю систему запровадили на окремих ділянках в 2015 році на дорозі Івано-Франківськ-Львів. Не було передбачено холодний ресайклінг по всій дорозі. В 2015 році коли ми розпочинали цю програму Стратегію розвитку доріг Карпатського Єврорегіону, то по дорозі не скрізь було передбачено. І вже навесні 2016 року поблизу цементно-шиферного комбінату в Угринові, в Ямниці, на одному із світлофорів ми переробляли цю ділянку дороги, бо вона дала тріщину. Адже там не було ресайклінгу і дорога дала колійність. Це був перший сигнал про те, що без зміцнення основи йдуть такі навантаження, що дорога швидше руйнується, як з ресайклінгом. По друге, коли виникло це питання, ми звернулись до «Державного дорожнього науково-дослiдного iнституту iменi М.П.Шульгiна», до Львівської політехніки і вони дали нам заключення, потрібен чи ні ресайклінг. Однозначно, була відповідь, що з ресайклінгом дорога довше буде служити. І третій аргумент, що з 2016 року практично у всіх областях цей вид робіт є пріоритетним. Тобто, поточний середній ремонт і Одеса-Рені, і Миколаїв-Кропивницький – закладається зміцнення основи методом холодного ресайклінгу.

Тоді, як фірма «ОНУР», це ж одна з найбільших компаній в Україні, вона ж ремонтувала дороги до Євро-2012, в тому числі – Київ-Чоп, її тепер зняли з тендеру по дорозі Івано-Франківськ-Тернопіль, по дорозі Стрий-Мамалига. Але ж у державі йде курс на те, щоб в Україну заходили іноземні компанії. Як вони тоді зайдуть?

Але дуже малоймовірний цей курс. Не через технологію холодного ресайкліннгу. Вони освоюють дуже швидко технології. Але так дешево, як в Україні ніде не ремонтують дороги. А Ви знаєте, чому вони на Львівщині працюють? Тільки тому, що діє інвестиційна програма і на експлуатаційне утримання вони отримують у 50 разів більше коштів на утримання одного кілометра доріг, ніж будь-яке інше підприємство в Україні. Тому їхні доходи зараз в експлуатаційному утриманні.

То все таки Ви закладаєте у технічну документацію технологію холодного ресайклінгу?

Згідно рішення технічної ради і рекомендації науково-дослідних інститутів.

Але на Вашу думку, чи не створюєте Ви певну монополію?

Ні. Та ж «Автомагістраль», в неї пріоритет, вона працює аналогічно. Той же «Дорлідер», який в нас працює, «Технобудцентр» теж працює за цієї технологією. Але тут нам важливо не інструменти, а результат роботи. І якщо результат буде позитивний, то чому б ні. Чому ми повинні відмовлятись і чому нам послабляти цю тенденцію? І тим більше, якщо є можливість так працювати.

Я вже вказував, що журналіст повинен відображати суспільні настрої. І зараз багато виникає запитань стосовно того, що в Івано-Франківській області на ремонті доріг виникають певні монополії.

Чому я присвячую ці запитання Вам. Тому, що Ви і пан Семанів, він Ваш заступник і заодно керівник тендерного комітету… Якщо взяти соціальні мережі: Ви є посадова особа і він  також, але у Вас на сторінках 80% інформації про фірму «ПБС», про народного депутата Олександра Шевченка: 26 липня, 25 липня, 4 червня тощо. Часто в коментарях виступаєте на захист фірми «ПБС», відвідуєте райони в одному автомобілі з нардепами. Я розумію, що це не заборонено, але… У Любомира Семаніва на його сторінці у Фесбуці взагалі всі пости про «ПБС», або про Шевченка (за останні два місяці). Ви не бачите тут ознак, скажімо, певних неправильних справ?

Ні. Якщо шукати сокиру під лавою, то її завжди можна знайти і дати обухом по голові. У будь-якій ситуації. В даній ситуації, що Ви говорите, Ви ж самі зазначаєте про об’єми робіт. А хто у нас найбільше виконує? Одні, на приклад, вважають, що добре, що ми подаємо багато інформації. В тому числі, що я на сторінці у Фейсбуці це пишу і розповідаю, що ми робимо. А інші – вважають, що це якийсь піар власний і когось. Я так не вважаю. Я маю певні навики роботи в журналістиці.

Ви у УКРОПі не перебуваєте?

Ні. Опоненти, напевно, і наші, і фірми «ПБС», завжди вбачають тут якісь діяння. А швидше за все я думаю, що це просто з однієї сторони заздрість когось до когось. З іншого боку, я ж працював на різних посадах. І я знаю, що коли ти стаєш успішним, або досягаєш якогось результату, в тебе з’являється дуже багато недругів, які хотіли б, щоб в тебе було багато проблем. Така людська природа. Тому я до цього нормально ставлюсь. Чинне законодавство не порушую, а висвітлюю ту роботу, яку ми робимо. Хтось у мене на інтерв’ю запитував, чому я так мало проводжу прес-конференцій. Я відповів, що це мій недолік. Тобто, я вважаю, що тут нічого нема протизаконного.

На скільки я розумію, сама система «Прозоро», сама система тендерна і електронна система аукціону була продумана не тільки для того, щоб все було дійсно прозоро, а й для того, щоб держава могла реально економити кошти. Адже для цього проводяться аукціони. Проаналізувавши Чернівеччину і Львівщину, то ціна при аукціонах там зменшується більше (від 10 до 30%), ніж в Івано-Франківській області (середнє зменшення набагато менше). У тих тендерах, де беруть участь фірми «ПБС» і «Дорлідер» невелике зменшення ціни – від 2 до 6%.

Я не знаю, як в Чернівцях, я можу вам назвати конкретний факт, на приклад, що по будівництву моста на 103 кілометрі, коли ми подали документацію на тендер на 36 мільйонів. А та сама фірма «ПБС» ремонтує його за 28 мільйонів.

Та все ж, на аукціоні щодо тендеру на ремонт дороги Івано-Франківськ-Тернопіль зниження ціни тільки на 3%, Стрий-Мамалига – 4% і всюди ці дві фірми («ПБС» та «Дорлідер»). Т09-06 Надвірна – 5,4%, Долина-Раківчик – 4,98% – теж дві фірми брали участь. Дорога Криворівня-Чернівці, там де зняли «Шляхбудлім», де брав участь «Івано-Франківськоблавтодор», але всі розуміли, що реально беруть участь дві компанії – 5,28%. По Ворохні – 2,78%. Долина-Хуст – падіння 0,44%. Це порівняно з тим, як в 2015 році впала ціна на ремонт дороги Івано-Франківськ-Львів, там, де з 410 мільйонів ціна знизилась до 325 мільйонів. Це ж ваші з нами гроші. Таким чином, якби були реальні торги і фірми дійсно торгувались, а не підігрували одне одному, була б економія в мільярдні кошти, за які можна було б зробити вже ті 990 кілометрів доріг державного значення на Прикарпатті?

Я з Вами погоджуюсь. Я Вам відповів на запитання. Держава хоче, щоб дороги ремонтувались якісно і якнайдешевше.

Таке запитання. Коли заходять компанії на Івано-Франківщину, хто їх аналізує? Минуле цих компаній, їхню кредитну історію? Скажімо, компанія «Дорлідер», яка працює на Івано-Франківщині. Ви знаєте, скільки кримінальних справ відрито по цій компанії? У системі «Youcontrol» позитивних рішень по кримінальних провадженнях стосовно «Дорлідера» є кілька і вони ще відкриті. Там близько 40-ка рішень. Більше того, чи знаєте Ви, що 11 листопада 2016 року було позитивне рішення задовольнити клопотання по «Дорлідеру» по статті 258 ККУ – це фінансування тероризму?

Недопущення до участі у тендері будь-якої компанії, кримінальне провадження не заперечує, згідно чинного законодавства. Колись Юрій Віталійович Луценко, коли був Міністром внутрішніх справ, на одному із інтерв’ю він сказав, що кримінальне провадження – це нормальне явище: воно або встановлює злочин, або навпаки підсилює учасника цього провадження і каже, що він поступив згідно чинного законодавства, що він не порушував чинне законодавство. Кримінальне провадження не означає, що там є злочин. Тому хай такий аналіз роблять правоохоронні органи, дають нам свої рішення і ми будемо користуватись їхніми рекомендаціями і рішеннями. А такі дослідження ми не проводимо. Ви, як журналісти, можете проводити журналістські розслідування, ми такі розслідування не проводимо. Хоча ми задаємо подібні питання в Укравтодорі просимо, щоб вони нас орієнтували по тих чи інших підприємства, фірмах, які не зареєстровані в Івано-Франківській області. Те, що по них є провадження там, де вони зареєстровані, ми такої інформації не маємо. Це не наші функції вивчати їхнє кримінальне минуле.

Згідно інформації, яка знаходиться у Службі автомобільних доріг Івано-Франківської області, у 2016 році ТОВ «Будівельна компанія «Дорлідер» виконувала роботи як субпідрядник ТОВ «ПБС» в межах поточного середнього ремонту автомобільної дороги загального користування державного значення Р-09 Мукачеве-Львів на ділянці км 359+000 – км 375+850.

Окрім того, для підтвердження досвіду виконання аналогічних договорів, як учасника тендерних закупівель, ТОВ «Будівельна компанія «Дорлідер», через систему електронних закупівель Prozzoro, подавались ряд документів. Відповідно до них у 2016 році підприємством виконувались роботи по поточному середньому ремонту автомобільної дороги загального користування державного значення Р-10 Стрий-Мамалига, км 183+083 – 206+402, 166+680 – 206+402 на замовлення ТОВ «ПБС».

Служба автомобільних доріг в Івано-Франківській області не має інформації відносно того, чи залучалася ТОВ «Будівельна компанія «Дорлідер» як підрядних чи субпідрядник іншими організаціями, – ред. Версії.

Але Ви можете вплинути на це? Я поясню. По «Дорлідеру» в Одесі є кримінальне провадження, де формулювання – фінансування тероризму. Тобто, в обвинувальному висновку сказано, що вони конвертували гроші і надсилали на ДНР. Так припускав слідчий. Є справи по «Дорлідеру» стосовно антиконкурентних та узгоджених дій двох фірм. Тобто два-три учасника беруть участь у тендері. А в Миколаєві є справа щодо пов’язаної компанії на закупівлі, які здійснювали таку діяльність з метою антиконкурентних дій. Тобто, є такі речі, схожі на ситуацію тут, на Прикарпатті.

Я в статтях ані кримінальних, ані цивільних не орієнтуюсь. Це до юристів.

Як Ви прокоментуєте те, що пониження ціни у нас менше, ніж на Львівщині?

Я не маю такого аналізу. Це може зробити аналіз, напевно, Укравтодор.

Філософське питання про «Волгу» і «Таврію». Є конкретний приклад. 100 мільйонів гривень за два роки, за які зроблено 56 кілометрів дороги Косів-Стопчатів від Соколівки до Ясенова і на Кривопільському перевалі. Я знаю, що дорога десь посипалась, але зроблено проїзд – там ціна два мільйони за кілометр. І є 5 кілометрів – за 54 мільйони гривень у Ворохті, яку в 2015 році вже ремонтували під мостом. І Ви знаєте, що ця дорога посипалась.

Ні. Є зараз біля заправки є дві ямки. А тоді в 2015 році вони якраз дійшли до моста. А де ефективніше освоєні кошти? Ви кажете говорити по-філософськи. Якщо ми будуємо будинок дев’ятиповерховий і п’ятиповерховий, що краще? Це ж не можна порівнювати.

Залежно для кого. На приклад, якщо потрібно сто військових сімей поселити, бо їм нема де жити, то ліпше збудувати дешевше дев’ятиповерховий будинок.

Але через 5 років буде так, як з хрущовками. Адже колись прийняли таке рішення, набудували хрущовок і тепер думають, що з ними робити, бо вони валяться. Тому порівнювати потрібно величини, які порівнюються. Якщо, на приклад, зробили 5 кілометрів дороги одними і тими самими видами робіт  за 10 мільйонів і одними і тими ж видами за 5 мільйонів, – то тоді можна задавати такі запитання і шукати на них відповідь. А коли зробили 5 кілометрів одними видами робіт, а інші 5 кілометрів іншими видами робіт – то це не порівнювані величини по математичному, навіть, не по-філософськи.

Добре, але ж Ви знаєте, яка жахлива дорога з Ворохти до Кривопільського перевалу. То скільки вкладено коштів під мостом у Ворохті, що можна було дати хоча б проїзд до перевалу?

Розроблена проектно-кошторисна документація науково-дослідним інститутом. Який передбачив ті чи інші види робіт. В яких передбачено вартість тих, чи інших робіт. І все це зроблено згідно чинного законодавства. І що краще, що гірше – це питання риторичне. Ще раз кажу, ми вважаємо, що ми робимо якісно і на багато років. Якщо робити дешевше, воно буде менш якісно і на меншу кількість років в експлуатації. Плюс вартість експлуатаційного утримання там, де зроблено дешевше, через два-три роки буде зростати. А там, де зроблено якісніше, нехай воно буде дорожче, то експлуатаційне утримання буде дешевше. Тому тут потрібно пропорційно рахувати.

Ви займали різні посади і в Городенці, і в Коломиї тож знаєте, що посади тимчасові. Як Ви думаєте, як зміниться ситуація, зокрема, і у фірми, наближеної до народного депутата, коли зміниться керівництво САДу? Фірма і надалі буде вигравати всі тендери? Чи підхід зміниться? Чи буде більше компаній?

Я все таки переконаний, що ми з кожним роком рухаємось в рамках не тільки чинного українського законодавства, а й діючих норм ремонту і будівництва доріг в Європі. І все менше з кожним роком буде залежати від посадових осіб. Менше посадові особи будуть впливати на ті чи інші дії. Я в цьому переконаний. З кожним роком Україна наближається до європейських стандартів. І від того, хто в керівництві, мало буде залежати. От очолив тепер Укравтодор пан Славомір Новак, і під час спілкування з ним я відчув наскільки він мислить категоріями вищими, якщо на нас ще є тягар радянського минулого, то в нього цього нема. І я вважаю, що за такими керівниками майбутнє.

Як вам підхід Укрзалізниці, запрошувати на роботу працівників із-за кордону? Чи вони себе дискредитували?

З самого початку я критично до цього ставився. Адже у нас багато професіоналів і розумних людей, які можуть очолювати будь-які посади. І практика, напевно, це підтвердила. Адже литовці і грузини попрацювали трохи і відійшли, і все таки наші працюють. Але я привів приклад Укравтодору тільки тому, що я побачив в них інші підходи, менталітет, мислення. І, можливо, нам такі уроки потрібні на практиці. А потім вже ставити своїх. Можливо такі перебування іноземців мають бути недовготривалі, а потім наших мають підготувати, проходити певну школу підготовки у Європи, і вони повинні працювати. Знаєте, що мені у них сподобалось? Я не про матеріальне, я про менталітет і взаємовідносини. От у нас, на приклад, чим ти більшими авторитетами заручишся, коли прийдеш вирішувати якусь проблему і когось попросиш подзвонити, щоб піти по дзвінку, то це ніби в нас таке неписане правило. То у них зворотна реакція на це. Нема такого. От у мене, як у керівника Служби автомобільних доріг, є питання, яке я вважаю, потрібно вирішити на рівні Києва, чи Укравтодору, то я йду сам до голови Укравтодору і я з ним спілкуюсь на цю тему. А зайві якісь коливання чи рухи, що хтось має щось сказати, чи я маю підстрахуватись, він цього не розуміє. Чому я це питання загострив? Тому, що Ви спитали, що зміниться, коли буде інший начальник Служби і так далі. Не повинно нічого змінюватись. І я думаю, що Україна до цього наближається. Бо будуть вирішувати професіонали свої питання між собою і не буде залежати від того, хто при владі і чи хто яке посадове місце у кріслі займає.

У Вас є такий авторитет на якого Ви опираєтесь?

В роботі я насамперед опираюсь на колег по роботі. Я думаю, що в Службі автомобільних доріг мені вдалось поєднати досвід з новаторством. Адже є люди, які працюють давно і мають досвід, їм майже 70 років. І ми не спішимо їх звільняти, бо це спеціалісти, особливо вони здійснюють технічний нагляд. Це одна із найвідповідальніших робіт. Якщо хтось думає, що керівник Служби чи його заступники – це вже цар і Бог, то це далеко не так. Власне інспектор-інженер на дорозі, який здійснює нагляд за роботами, я їх вважаю найбільшими професіоналами і найвідповідальнішими. Тому, що вони перші беруть на себе відповідальність за якість і контроль за виконаними роботами. От у нас є багато таких досвідчених і разом з тим за рік мені вдалось десь порядка шести-семи чоловік взяти молодих на роботу. А в цьому році ми вже маємо двох людей, які зараз проходять стажування, які закінчили Львівську політехніку і ми їх беремо до себе на роботу.

А які зарплати, скажімо, в керівного складу?

В межах десяти тисяч. Це з усіма нарахуваннями. Власне при Новаку і підняли зарплату. До нього у мене заробітна плата складала п’ять з половиною тисяч.

Дякуємо за інтерв’ю.