Як роми зажили недоброї слави та чому в Україні мало механізмів ...

Громадська організація має намір отримати від мера Іано-Франківська 250 тисяч гривень за порушення честі та гідності своєї національної меншини.

Нагадаємо, роми Закарпаття подали до суду на мера Івано-Франківська. А розпочалося все з того, що мер Івано-Франківська Руслан Марцінків дав доручення вивезти людей ромської національності з міста в Закарпатську область.

Два дні тому місцеві і навіть центральні ЗМІ поширили інформацію про те, що ГО «Спільнота ромів Закарпаття» подала в суд на мера Івано-Франківська Руслана Марцінківа, пишуть Версії з посиланням на сайт Перший.

При Закарпатській облдержадміністрації працює Громадська рада ромської національної меншини. Очолює її Борис Бучко, до якого ми й звернулися. І ось що він повідомив.

По-перше. Так, 21 квітня 2020 р. мер Івано-Франківська Руслан Марцінків проводив нараду, у ході якої допустив некоректні висловлювання на адресу закарпатських ромів. Коли відео з цієї наради з’явилося у засобах масової інформації, глава Нацполіції України Ігор Клименко повідомив, що його відомство розпочало кримінальне провадження за фактом згаданих висловлювань Р.Марцінківа про осіб ромської національності. На інцидент відреагував і глава МВС Арсен Аваков.

До того, як будуть обнародувані ОФІЦІЙНІ результати і висновки кримінального провадження, ми не маємо права говорити, що мер Івано-Франківська умисно образив представників нашої національності. Тим більше, що буквально наступного дня Р.Марцінків публічно вибачився за свої некоректні висловлювання.

По-друге. У Закарпатті за останні 30 років створено цілий ряд ромських товариств і об’єднань – територіальних, за інтересами тощо. Але жодне з них не володіє «монополією» на представлення чи захист інтересів ВСІХ ромів нашого краю. Нехай навіть ГО взяла собі претензійну назву «Спільнота ромів Закарпаття» – вона має право представляти і захищати інтереси тільки членів своєї організації, і не більше того. Я попитав ромів ужгородського мікрорайону «Шахта» – ніхто про таке товариство не чув і на жодні дії його не уповноважував. Певен, що так би відповіли й у переважній більшості місць компактного проживання ромів.

По-третє, що автоматично випливає з «по-друге». Щоб мати спільну думку як не всіх ромів, то хоча б більшості, мав би бути проведений представницький форум ромських товариств і об’єднань. Скликати його зараз, в умовах карантину, просто неможливо.

По-четверте. Згідно з Конституцією та чинним законодавством, кожен громадянин держави має право на судовий захист, якщо йому завдано матеріальну чи моральну шкоду. Ось нехай мешканець села Холмок Ужгородського району Гейза Горват та мешканець села Чомонин Мукачівського району Іван Давід (засновники згаданого вище ГО «Спільнота ромів Закарпаття») і подають судові позови на мера Івано-Франківська Р.Марцінківа. А в суді – доводять, що їхня особиста честь і гідність постраждали аж на 250 тис. грн. З представленням доказів, ясна річ…

Підсумовуючи, скажу: за усім цим вбачається не піклування за права і свободи ромської спільноти Закарпаття, а звичайнісінька провокація. Тим більше, що організація Г.Горвата-І.Давіда була створена буквально через три дні після тієї злощасної наради в Івано-Франківську, і позов проти мера цього міста – єдине, на що вона спромоглася за недовгий період свого існування.

Схожої думки й інший ромський лідер – депутат Ужгородської міської ради Мирослав Горват. Він вважає, що потрібно не нагнітати і без того непросте становище у ромських громадах!

«Певного розголосу в ЗМІ набула позовна заява до суду невідомої громадської організації «Спільнота ромів Закарпаття», яка зареєстрована в одному із сіл Ужгородського району кілька днів тому, до міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа.

Для всіх очевидно, що подібні спроби збурити чутливе питання ромської тематики від громадської організації, створеної «два дні» тому – елемент політичної технології. Але на моє тверде переконання, подібні речі є неприпустимими.

Переконаний, що саме таку позицію підтримують і ромські лідери області, які вже роками плідно працюють над вирішенням проблем ромської громади.

Ці мої думки ми обговорили під час однієї із зустрічей з ромськими громадськими лідерами, зокрема із Генадієм Чічаком – головою товариства «Романо лунго трайо» та Борисом Бучком – головою товариства «Романі Чгіб».

Не допустимо провокацій та спекуляцій!

У цей непростий час потрібно уникати подібних ситуацій і не нагнітати і без того непросте становище у ромських громадах області та державі загалом», – пише він у супровідній до відео, опублікованого у Фейсбуці.

А на іншому відео, тритижневої давності, можна побачити й розмову Мирослава Горвата з мером Івано-Франківька Русланом Марцінківим після вже згадуваної наради.

Що за цією «сенсацією» криється? – запитували ми на початку публікації. Трошки переінакшимо запитання: чий інтерес за цією «сенсацією» криється?

Гадаємо аж ніяк не ромської спільноти Закарпаття.

У суспільстві й без того «неоднозначне» ставлення до ромів. Навіщо ж «роздмухувати вогонь»?

 

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!