Проєкт малоповерхового житлового комплексу “Клубне містечко 12” номіновано на премію Європейського Союзу Mies van der Rohe Awards 2024
Загалом номіновано 362 проекти, 11 з яких з України! https://miesarch.com/archive?editions=19&countries=42
Житловий комплекс “Клубне містечко 12” – нетиповий для нашого міста архітектурний об’єкт. Поки не є популярним будувати малоповерхівки серед забудовників. Хоча це є трендом розвинутих європейських країн. Це прослідковується і в масштабі вулиць, дворів, висотності і поверховості будинків, деталізації їх опорядження, доступності, поєднанні з озелененням і т.д. Саме відчуття комфорту і гармонії виникає найперше, через власне масштаб малоповерхової забудови: зовнішні габарити, відстані між будинками, напіввідкритість просторів, природнє охоплення діапазоном людського погляду простору, в якому, для усвідомленого відчуття поєднання з ним та безпеки, нема необхідності робити додаткові рухи, перефокусовування зору, тощо.
Тобто це максимально ергономічна архітектура, яка своїми геометричними параметрами відповідає параметрам людини та її природнього середовища. Це масштаб та пропорції, які найбільше резонують, гармоніюють з масштабом і пропорціями людини. Саме такий масштаб хотілось відтворити в середовищі комплексу “Клубного містечка 12″. Людський масштаб – human scale, це і є основний лейтмотив комплексу.
Проєктом також впроваджено багато цікавих елементів, не властивих сьогоденній житловій забудові Івано-Франківська. Ще до того, як така вимога стала обов’язковою в ДБН, ми запроектували двори комплексу повністю пішохідними, без доступу автотранспорту. Для благоустрою двору використано прийоми паркової ландшафтної архітектури: інтуїтивні нерегулярні стежки, всипані парковою крихтою з тонкими, непомітними розмежувачами між газонами і мощенням, штучні зелені пагорби, локації з більш густими насадженнями дерев та окремі місця, акцентовані певними особливими породами дерев, освітлення території, яке не створює дискомфорту для очей, але дає достатньо світлових плям в середовищі двору. Використання декоративних трав та живих огороджень теж створює ненав’язливе природне зонування території.
Якщо розглядати Франківськ у плані архітектури, воно за своїм масштабом і характером історичної забудови є малоповерховим. Тому так важливо зберігати архітектурну спадщину і гармонійне “обличчя” міста.