Хорхе Маріо – аргентинець з родини італійських емігрантів. Він буде правити під новим для пап ім’ям Франциск. Тому він тепер – Франциск I.
Вперше главою католиків став виходець з Латинської Америки (нехай і італійського походження). Вперше ним став єзуїт. Йому 77 років – за нинішнього рівня життя розвиненого світу, він здатний проправити від 10 до 20 років.
Франциск I – літературознавець і психолог за освітою. Ось це друге для єзуїта не дивно. У Церкві вважають його сильним лідером. Тому, з тих пір, як він захистив докторську дисертацію в Німеччині, він займав адміністративні пости в найважливіших для Церкви установах – освітніх. З 1998 року – предстоятель Аргентини і не раз очолював «східних католиків» – тобто, греко-католиків, тоді, коли у них не було свого прелата.
Тим часом, таким прелатом в підсумку став Святослав Шевчук – нині архієпископ, глава Української греко-католицької церкви. Це означає, що Україна – одна з країн, які надзвичайно виграли від перемоги Берголіо, оскільки і польському, і німецькому папі українське політичне і громадське життя були або цікаві в більш широкому контексті (кидок на Схід у 90-ті, витіснення Росії і «східної схизми»), або нецікаві. Берголіо – не той випадок. Мало того, що він єзуїт, так ще й аргентинець, який керував нашими греко-католиками. Аргентина, між тим – першою визнала незалежність України, завдяки багатолюдного маршу українців на Буенос-Айресі.
З точки зору теології, Берголіо – консерватор, політично – соціальний консерватор, що знову-таки не дивно для єзуїта і аргентинця.
Берголіо відомий тим, що відмовився від лімузина, пересувався на громадському транспорті і готує собі сам. Тепер, звичайно, навряд чи йому це дозволять – після шпигунських скандалів у Ватикані. Саме він був головним суперником Ратцінгера на конклаві 2005 року, але все ж зняв свою кандидатуру.
Берголіо – радикальний противник абортів і евтаназії, і один з ідеологів «католицького вчення про гомосексуалізм», що закликає поважати гомосексуалістів, але забороняти їм одружуватися, з приводу чого кардинал навіть вступив у конфлікт з президентом Аргентини Крістіною Кіршнер.
Прийняття імені Франциска – слідом за св Франциском Ассизським – означає не тільки боротьбу з розкішшю, але і пріоритет м’якої сили в політиці Ватикану: так, Св. Франциск подорожував в Стамбул, щоб вичерпати з султаном питання Хрестових походів і навіть намагався переконати турецького повелителя прийняти християнство.
Нове ім’я також означає своєрідне «перезавантаження» Церкви. Як і передбачалася, вона стане союзником, а не колодою на дорозі у справі «концентрації ядра» глобалізації та подальшої експансії Цивілізації без «зайвої і стомлюючої» агресії.
Цікаві факти про Папу Франциска I
Конклав, що відкрився 12 березня в Ватикані, обрав 266-го Папу Римського.
Ним став кардинал-ієзуїт Хорхе Маріо Берґольо (Jorge Mario Bergoglio) з Аргентини, 1936-го року народження. Його інтронізація відбудеться 19 березня – з того дня Понтифік офіційно приступить до виконання своїх обов’язків.
Новообраний Папа став першим латиноамериканцем, що став головою Святого Престолу.
Франциск І народився 17 грудня 1936 року, тобто зараз йому 76 років. Виховувався у родині італійського емігранта, залізничного робочого. Він був молодшим із п`яти дітей. Вчився у семінарії Вілла Девото у Буенос-Айресі.
Вступив до ордену ієзуїтів 11 березня 1958-го року. Новіціат проходив у Чилі, а потім продовжив свою освіту у коледжі святого Йосипа, де отримав ліцензіат із філософії.
Перш ніж стати понтифіокм, він був архієпископом Буенос-Айресу з 1998 року і з 2001 – кардиналом.
Фото з Il Libero |
Викладав літературу, філософію, теологію і психологію. У нового Папи є ступінь магістра філософії та хімії.
Стати єзуїтом Бергольо вирішив, коли йому виповнився 21 рік.
Як арїхиєпископ він відмовився від апартаментів, які йому за це надавались, і обрав скромне помешкання. Він сам готує собі їжу та Їздить громадським транспортом. Якщо він кудись летить, то лише економ-класом.
У 2001-ому році він відвідував хоспіс для хворих на СНІД. Тоді він омив та поцілував ноги 12 хворим.У нього є лише одна легеня (іншу йому видалили у підлітковому віці через інфікування).
Новий Папа дуже любить танго і футбол. Вболіває за аргентинську команду San Lorenzo de Almagro. У молоді роки зустрічався із дівчиною.
Бергогліо виступав проти легалізації одностатевих шлюбів. А можливість усиновленням геями і лесбійками дітей називав “дискримінацією проти дітей”.
Як керівник він дуже простий і ніколи не хизувався керівним постом. Він строгий чоловік, який називає речі своїми іменами, але не є “наглядачем”. Він серйозна людина зі стриманим почуттям гумору, але при цьому його відрізняє теплота”, – зазначив допоміжний єпископ Буенос-Айреса Рауль Мартін.
Під час економічної кризи в Аргентині в 2001 році, він протестував проти жорстокості з боку поліції під час заворушень.
Папа Римський Франциск добре знає ситуацію Української греко-католицької церкви і був вихованцем українського священника.Про це розповів глава Української греко-католицької церкви патріарх Святослав (Шевчук), повідомляє Департамент інформації УГКЦ.На конлаві 2005-го року він був найбільшим суперником Йозефа Ратцінгера, утім віддав йому свої голоси.
“Новообраний Папа Франциск І є вихованцем нашого священика Степана Чміля, який тепер похований у базиліці св. Софії в Римі. Нинішній Папа, а тоді студент Салезіянської школи, щодня раненько, поки ще всі хлопці спали, прислуговував о. Чмілю під час Служби Божої”, – розповів патріарх Святослав.
“Він добре знає наш обряд і навіть пам’ятає нашу літургію. Востаннє я його відвідував, коли прощався з Аргентиною, від’їжджаючи до України, і просив, щоб він дав свої свідчення для беатифікаційного процесу о. Степана Чміля, на що він радо погодився. Отож, Святіший Отець дуже добре знає і про нашу Церкву, і про нашу літургію та обряд, про нашу духовість”, – додав глава УГКЦ.
Бергольо майже ніколи не давав інтерв’ю ЗМІ, обмежуючи себе у промовах з кафедри. Навіть коли на його адресу звучала невиправдана критика, він ніколи її не заперечував.
Його улюблений фільм – Il pranzo di Babette (Babette’s Feast), 1987-го року. Фільм розповідає про двох сестер, які живуть в ізольованому селі з їхнім батьком-пастором маленької протестантської церкви.
Улюблена картина “Біле розп`яття” Марка Шагала.
Серед інших інтересів також є поезія відомого німецького поета Йоганна Гьольдерліна, а також музика Бетховена.Улюбленою книгою є “Божественна комедія” Данте.
На запитання про те, як він може себе охарактеризувати, новообраний Папа відповідає: “Хорхе Бергольо, священник”.