Як часто мешканкам Івано-Франківська ставлять такий діагноз, що може прискорити розвиток пухлини та чи обов’язково така хвороба завершується операцією читачам  розповідає міський експерт з питань онкологінекології при Управлінні охорони здоров’я Івано-Франківського виконавчого комітету Костянтин Кучеренко, пишуть Версії з посиланням на Правду.іф.

– Пане Костянтине, незабаром відзначатимуть Всесвітній день боротьби з раком молочної залози. Якщо говорити про Івано-Франківськ, то наскільки ця проблема є для нас актуальною на сьогодні?

– Актуальність проблеми полягає в кількості виявлених захворювань. Якщо взяти статистику по області, за 9 місяців було виявлено 265 випадків захворювання на рак молочної залози. У Івано-Франківську ми виявили 72 випадки, з них 26,4% – у занедбаному стані.

Якщо в Івано-Франківську маємо 110 тисяч жінок, то такий показник є досить високим. Тобто одна жінка з тисячі є хворою, а це – немало.

Делікатність проблеми полягає в тому, що молочна залоза – це той орган, який знаходиться зовні. Це не кишківник, не шлунок, не пряма кишка, не нирки і не головний мозок, які складно дослідити. Орган зовні, а четверта частина пацієнток – в занедбаній стадії. Тобто кожна четверта жінка зі ста.

Маємо проблему в обізнаності людей.

Мало хто знає, що пухлина розміром до одного сантиметра, вагою до одного грама, може рости приблизно 10 років. А від одного сантиметра до третьої стадії, коли відбувається метастазування в регіональні лімфатичні вузли, може пройти рік.

Отже ми маємо часовий проміжок – 10 років, за який можемо вчасно виявити захворювання та оздоровити жінку.

– Чому ж так пізно виявляють хворобу?

– Рак – це захворювання людей більш старшого віку. В проміжку з 45 до 55 років – найбільша кількість захворювань. Жінки з 35 років мають щорічно оглядатися. Особливу групу ризику складають жінки у віці після 40 років, які не народжували. Адже тоді жінка не виконала своє основне покликання народити дитину та вигодувати її грудьми.

Якщо жінка не народжувала, то в неї збільшується ризик захворювання на рак молочної залози та ендометрію, тобто рак тіла матки.

Тому задача гінеколога полягає у збереженні та нормалізації функцій жіночого організму в жінок фертильного віку і профілактиці раку в жінок клімактеричного віку.

Обізнаність наших жінок полягає в тому, що вони лише «щось чули» і біжать до лікаря тоді, коли хтось із їхніх знайомих чи родичів захворів. Коли жінка один, другий, третій рік не прийшла до лікаря на огляд, далі вона боїться йти. Боїться довідатися, що їй скажуть.

Це – страх перед висновком лікаря, а раптом проблема. Ходіть щороку до лікаря-гінеколога і проблем не буде.

– Мова про якісь особливі медичні огляди?

– Методи дослідження є надзвичайно прості, доступні і полягають в тому, що після 35 років кожна жінка, при відсутності скарг, зобов’язана робити УЗД молочної залози і малого тазу. Це важливо, бо пухлину розміром до 1 сантиметра технічно руками пропальпувати неможливо. Те саме стосується порожнини матки. Тоді ми бачимо зміни, а вони можуть бути доклінічні і себе не проявляти.

У віці після 40 років, або, за показами, після 35 років, обов’язково проводиться ще й мамографія.

Треба аби жінки це розуміли: цей метод не замінює УЗД. Ці два методи доповнюють один одного. При ультразвуковому дослідженні краще видно кістозні захворювання, при мамографії – ущільнення. Тому якщо кожна здорова жінка, яка себе добре почуває, у віці після 35-40 років щороку буде проходити УЗД і огляд у гінеколога, а раз на 2 роки мамографію, то ми пухлину виявимо на ранній стадії і тоді ніяких проблем не буде. Потрібно лише раз на рік обстежитися згідно протоколу.

Так, різні примочки, вигрівання, фізпроцедури, засмагання з неприкритими грудьми може прискорити ріст пухлини, але уже пухлини, але сама пухлина не виникає в один момент.

Провокуючі фактори – усі гормонозалежні захворювання: гінекологічні проблеми, проблеми розладу циклу, аборти, тривалий і частий прийом гормональних контрацептивів. Отже основною патогенетичною причиною виникнення цих захворювань є підвищений рівень жіночих статевих гормонів.

– Гінекологи – це зрозуміло, вони є при кожному медичному закладі. А де в Івано-Франківську можна провести УЗД і мамографію і чи їх проводять тільки за скеруванням лікаря-гінеколога, чи можна прийти на таке обстеження самостійно?

– Поки що ми привчили своїх пацієнтів бути за принципом «сам собі режисер». От вирішила – і пішла до лікаря.

Зробити обстеження у Івано-Франківську взагалі не проблематично, усі лікарі-узедисти дивляться молочні залози. Прийти і записатися на прийом, навіть без скерування, жінка може.

Щодо мамографії, то завдяки турботі нашої влади, у КП «Міська поліклініка №5» був встановлений сучасний мамограф і жінки міста із скеруванням лікаря, можуть зробити мамографію безкоштовно.

– Діагноз «рак грудей» є для жінок досить страшним, адже побутує міф, що лікування обов’язково закінчиться операцією і ампутацією грудей. Наскільки цей міф відповідає дійсності?

– Міфи створюють люди, в яких був негативний досвід лікування. Ті, в кого все минуло успішно, радіють видужанню і не розповідають про свій досвід тим, хто лише захворів.

Рак це не вирок, це – діагноз. Якщо пухлина в межах сантиметра і вона не поширилася в регіональні лімфатичні вузли, то ніхто не робитиме мастектомію, ніхто не видалятиме молочну залозу. Працівники мамологічного центру керуються принципами і радикальності, і економності в радикалізмі. Тобто видаляють лише сектор із пухлиною та застосовують комбіновані методи лікування: променеву терапію, при потребі хіміотерапію, що дозволяє зберегти орган, лікуючи онкологічне захворювання.

– Ми згадували про те, що рак на ранній стадії є виліковним. Чи призводить занедбана стадія раку молочної залози до летального результату?

– Однозначно. Онкологічне захворювання молочної залози, яке виявлено в занедбаній стадії дає хворій жінці менше шансів на одужання та може призвести до летального наслідку. Тому, тільки щорічні профілактичні огляди у лікаря гінеколога убезпечать вас від тяжкої недуги і  проблем не буде.

Розмовляла Любов Загоровська