Дреґ-шоу на церемонії відкриття літніх Олімпійських ігор 2024 у Парижі спричинило дискусії в соціальних мережах через можливу схожість з картиною “Таємна вечеря”. Відреагував на нього і міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків.
Церемонія відкриття літніх Олімпійських ігор 2024 у Парижі, що відбулася 26 липня, продовжує викликати суперечки в соціальних мережах. Основним предметом обговорень став перформенс, який деякі глядачі сприйняли як алюзію на картину Леонардо да Вінчі “Таємна вечеря”.
На екваторі церемонії в кадрі показали довгий стіл, за яким сиділи 18 людей у кольорових костюмах, сукнях та купальниках. Дівчина по центру мала на собі срібний головний убір, багатьом він нагадав німб. Спочатку картина ракурсом була подібною до картини Леонардо да Вінчі “Таємна вечеря”, проте одразу після цього стіл перетворився на червоний подіум – на ньому розпочалося дреґ-шоу.
Цим головний постановник церемонії Тома Жолі продемонстрував яскраву та впливову роль французької ЛГБТК+ спільноти, участь у постановці брали герої американського та французького Drag Race.
“Ідея полягала у тому, щоб показати велике язичницьке свято, пов’язане з богами Олімпу”, – пояснив концепцію шоу Тома Жолі.
Пізніше на сцені з’явилася велика срібна таця, де серед фруктів та ягід лежав згорнутий калачиком напівоголений чоловік, пофарбований у блакитний колір. Він, нібито, нагадував Ісуса, проте згодом організатори заперечили цю теорію й заявили, що перформанс надихався грецьким богом вина і свят – Діонісом. Сама його поява разом із виконаною піснею мала “показати абсурдність насильства між людьми”.
Втім, дехто зі спортсменів та політиків був незадоволений тим, що сцена мала велику схожість на “Таємну вечерю”. Американський боксер Раян Гарсія закликав бойкотувати Олімпіаду.
Мер Івано-Франківська Руслан Марцінків також висловив своє занепокоєння щодо церемонії відкриття Олімпіади. У своєму емоційному коментарі він звернув увагу на те, що, на його думку, відбувається зростання антихристиянських настроїв.
“Толеруємо далі?! Скоро за те, що ти християнин будуть кидати в тебе каміння! Олімпіада Париж! Франківськ – християнське місто, але все більше піднімають голову ті хто проти Христа! Тому дзвони мішають в неділю, тій церкви на кожному кроці, оподаткувати активіст кричить… Звісно не все ідеально в церкві, бо там де люди не може бути ідеально, але до чого ми йдемо! Християни не мовчимо і борімось за душі дітей та молоді!”, – зазначив Марцінків.
Представники католицької церкви, включаючи деякі релігійні групи та французьких єпископів, висловили критику щодо шоу, інтерпретувавши його як насмішку над християнством. Однак художній керівник постановки категорично заперечив будь-який зв’язок сцени з фрескою Леонардо да Вінчі.
Організаційний комітет Олімпійських ігор 28 липня виступив із заявою, в якій висловив жаль з приводу можливих образ, спричинених церемонією. Водночас вони наголосили на відсутності намірів виявити неповагу до будь-якої релігійної групи.
Незважаючи на критику, багато високопоставлених гостей та глядачів позитивно оцінили шоу.
Зокрема, Урсула фон дер Ляєн, президентка Європейської комісії, у своєму дописі на платформі X підкреслила, що подія символізує глобальну співпрацю, солідарність, справедливість і спортивну наполегливість. Олаф Шольц, канцлер Німеччини, охарактеризував церемонію як “унікальну”. Джастін Трюдо, прем’єр-міністр Канади, особливо відзначив виступ всесвітньо відомої канадської співачки Селін Діон.