Пов’язане зображення

Тоді за його “сприяння” був освячений ліфт у багатоповерховому житловому будинку.

Вже на посаді мера Марцінків продовжив працювати в тому ж дусі. Зараз в Івано-Франківську освячують майже все, що ремонтується, відновлюється та відкривається за участі міської ради. Починаючи від дитячих гойдалок, закінчуючи оглядовим майданчиком на Ратуші на висоті пташиного польоту, пишуть Версії з посиланням на УП.

 

Руслан Марцінків відкрив оглядовий майданчик на Ратуші, який одразу ж було освячено
ФОТО: БОГДАН ДОСЮК

Якщо для немісцевих це може здатися дивним, то для мешканців Галичини участь священиків у різноманітних заходах та освячення всього, що серцю миле, є звичним і традиційним. У тому числі для Марцінківа, який є вихідцем з організації “Пласт”, основне гасло якої – “Бути вірним Богові і Україні”.

Проте релігійний консерватизм Марцінківа, який критики порівнюють з “духовними скрєпами”, не завадив йому в 2017 році ввійти в 20-ку найпрогресивніших мерів. У минулому році Івано-Франківській міській раді дісталося перше місце в рейтингу публічності серед міст України та перемога в конкурсі від Мінрегіонбуду “Кращі практики місцевого самоврядування”.

Марцінківу вдалося відкрити 5 нових комунальних дитячих садків і сміттєсортувальну лінію та біогазову установку на полігоні ТПВ, відновити занедбаний історичний Фортечний провулок, розвинути велоінфраструктуру.

 

Руслан Марцінків активно будує велодоріжки і сам пропагує велотранспорт

ФОТО: БОГДАН ДОСЮК

Водночас, отримавши у квітні 2018 року перемогу для Івано-Франківська у щорічній премії ПАРЄ Europe Prize за “найактивніше просування європейських ідей”, Марцінків сповідує не популярні в Євросоюзі ідеї націоналізму.

Яскравий приклад суперечності його поглядів з сучасними європейськими цінностями – заява Марцінківа про те, що “гей не може бути патріотом”.

Ще один приклад: у квітні мер навідався з інспекцією на місцевий ринок і серед іншого попросив директора насамперед надавати торгові місця українцям, мовляв, їм бракує місць через торгівців іншої національності.

Але найбільше резонансу викликала реакція Марцінківа з бажанням освятити місце виступу сумського гурту “Хамерман знищує віруси” . Місцеві організатори фестивалю навіть порівняли міську раду з “інквізицією”.

15 червня в рамках щорічного фестивалю Porto Franko соліст ХЗВ виступав оголеним, сховавши статевий орган у шкарпетку. Гурт відомий тим, що для своїх виступів щоразу вигадує чудернацькі костюми, частково оголюючись, а в їхніх піснях чимало нецензурної лексики.

“Українська правда” розпитала мера Івано-Франківська про його розуміння європейських цінностей, сучасного мистецтва, меж втручання церкви в світське життя, і чому в нього не склалися стосунки з “укропівцем” та співвласником “Буковелю” Олександром Шевченком, який на виборах був одним з його опонентів.

“Це була свідома провокація проти міста”

– Перше, що, напевно, багатьох цікавить – чи ви таки освятили палац Потоцьких після виступу ХЗВ? Чи то була більше емоційна реакція і ви передумали?

– Це було образно сказано. Я сучасна людина, але до таких речей я не був готовий, тому і відреагував емоційно. Бо виступати майже оголеними на російській мові з матами в такому місці, як палац Потоцьких, – це перебір і це недопустимо.

Якби це було в якомусь закритому нічному клубі, то я б, напевно, так не реагував.

– А чим особливий цей палац Потоцьких, що там таке не можна робити?

– По-перше, палац нещодавно був повернутий від олігарха у власність громади. По-друге, це публічне місце. І це символічне для Івано-Франківська місце, де колись жили засновники нашого міста. Тому це місце не для таких заходів.

Відтак вважаю, що організатори фестивалю ввели нас в оману. Коли вони до нас зверталися щодо забезпечення громадського порядку на цих заходах, то я звертав увагу на те, що виступи на фестивалі не мають суперечити нашим християнським цінностям. І організатори мали б провести бесіду з артистами, щоб вони виступили в межах пристойності.

А якщо вже проводити такий виступ, тоді він мав би бути в закритому приватному приміщенні за запрошеннями з обмеженим доступом.

 

Концерт “Хамерман знищує віруси” в Івано-Франківську

– Але організатори наголошують, що це було фактично вночі, вхід був платний і було обмеження по віку.

– Обмеження по віку не було – у мене є програмка, і там не вказано “21+”. Це центр міста, де ходить багато людей, які чули музику, і фактично будь-хто міг купити квиток за 50 гривень і зайти всередину.

Так, вхід не був вільний, але і не було обмеження. Кажуть, що і на відео-, фотозйомку було обмеження, але насправді будь-хто міг зняти цей виступ на мобільний телефон і виставити потім в Інтернет.

До речі, в рамках фестивалю була ще одна подія, де виступали повністю голі актори австрійського театру, але це все було в закритому приміщенні.

Я переглянув виступи цієї групи (ХЗВ – УП), і ніде вони раніше не виступали зі шкарпеткою, а в трусах. А це вперше виступали в такому вигляді. Тому, думаю, це була свідома провокація проти міста, і очікувана була негативна реакція частини франківців.

– Чия провокація? Ви в своєму дописі-обуренні наголосили, що фестиваль фінансувався Олександром Шевченком, який є вашим політичним опонентом. Підозрюєте, що він вам таке підсунув?

– Я нічому не здивуюся. Але не думаю, він сам був зацікавлений на 100% у такій подачі. Я думаю, це організатори неправильно і його проінформували. Незважаючи на те, що ми на виборах були опонентами, я не думаю, що це свідомо було саме ним це запропоновано.

(Олександр Шевченко згодом прокоментував ситуацію з виступом ХЗВ і висловився за певні табу на наступних фестивалях)

– Ви кажете, що ви сучасна людина, а як ви загалом ставитеся до сучасного мистецтва? У Франківську два роки тому з’явився доволі неординарний мурал польського художника. З вашого коментаря, виглядало, що ви були дещо заскочені таким баченням художника. Замалювати мурал не виникало бажання?

– Ну, він уже два роки висить, то хай висить (сміється – УП).

 

Мурал в Івано-Франківську “Свіжа фарба” авторства польського художника Славоміра Чайковського на тему трансформації українського суспільства

– А що думаєте про сам фестиваль Porto Franko, який пропагує сучасне і концептуальне мистецтво? Такий фестиваль корисний для міста?

– Є багато видів сучасного мистецтва. Тому ніхто сучасне мистецтво не обмежує, але без цього виступу (ХЗВ – УП) в Івано-Франківську можна було обійтися.

Сам фестиваль оригінальний, має своє обличчя і має право на існування. Я не митець, щоб оцінювати, але багато локацій на фестивалі було достойних, і було багато креативних цікавих людей.

Але якщо наступного року організатори звернуться до мене, то міська рада не допустить таких виступів, принаймні, у комунальних приміщеннях. Бо ми маємо право як влада розглядати і ставити певні межі пристойності.

– А хто буде тим цензором, яке управління міської ради компетентне такі речі визначати? Організатори фестивалю жартують, що це має бути якийсь “кабінет інквізиції”. Уже колись в Україні була комісія з етики і моралі, але її ліквідували, бо надто багато було критики.

– У нас для цього є управління культури. І вважаю, що така комісія (з питань етики і моралі – УП) мала б існувати на рівні держави, щоб були прописані якісь моменти, що допустимо, а що ні. Хоча тут ніхто не дасть 100% гарантії, що це не буде цензура.

– Можливо, несподіване питання, а як ви ставитеся до творчості Дзідзьо? Його тексти пісень доволі відвертого змісту, та й матюки проскакують, а батьки при цьому водять на концерти цього артиста своїх дітей. Тобто можна дозволяти йому виступати в публічних місцях Івано-Франківська і дітей туди пускати?

– Я не бачу в Дзідзьо нічого такого, його виступи в межах пристойності. Та і виступ згаданої групи (ХЗВ – УП) міг би сприйняти, якщо він був би в нічному клубі.

Ніхто ніколи у Франківську не обмежував нічиїх виступів, просто ми не були готові до такої провокації, де змішалося все – і російська мова, і мат, і майже оголений вигляд зі шкарпеткою на геніталіях. Все-таки більшість франківчан дотримується християнських цінностей і для нас це є неприйнятно.

Я отримав сотні дзвінків, повідомлень з питаннями, чому міська рада це допустила і не втрутилася. Хоча ми не є організаторами цього заходу. Організатором є оргкомітет і благодійний фонд Олександра Шевченка, який підтримував його фінансово, і вони мали б нести відповідальність.

– Івано-Франківська поліція вже взялася шукати, кого притягти до відповідальності, відкривши провадження за статтею “хуліганство”. Ви підтримуєте такі дії поліції?

– Не думаю, що варто когось притягувати до відповідальності в такий спосіб. Це їхня (поліції – УП) власна ініціатива і позиція. Міська рада до поліції не зверталася.

“До “гей-парадів” можуть бути залучені також спецслужби Росії”

– Як ви сприймаєте критику і навіть висміювання у свій бік за деякі ваші прояви релігійності? Після історії з фестивалем раптом всі масово згадали випадок з освяченням ліфту…

– Я завжди буду захищати християнські цінності. Опитування показують, що 92% мешканців міста себе вважають християнами. Коли в нас проходить хресна дорога – це тисячі людей. Тут відбувається дуже багато духовних подій, і тому я не бачу проблеми в тому, що ми намагаємося берегти наші християнські та духовні традиції.

На Галичині такі речі як освятити квартиру, машину чи якесь нове приміщення сприймаються як норма. А освятити ліфт – це було бажання самих мешканців під’їзду, вони навіть ікону поставили в цьому ліфті. Для них це була подія, і вони до нас звернулися, що хочуть запросити отця й освятити. Це право людей.

 

Ліфт в Івано-Франківській багатоповерхівці
ФОТО: МАР’ЯНА П’ЄЦУХ

Ну от чому бігати голим і співати якихось пісень людина має право, а коли мешканці хочуть посвятити свій ліфт – то є погано? Це теж право людей.

Франківськ – це християнське і духовне місто. І, очевидно, це комусь не подобається, тому постійно йде якесь нагнітання проти християнства.

Особливо за останній рік чомусь надто багато на цьому акцентують. Наприклад, випадок з прощею, яка відбувається 23 роки поспіль. Але цього року раптом звернули увагу на розпорядження міського голови про організацію транспорту для випускників шкіл (у квітні Руслан Марцінків видав розпорядження про участь у прощі 11-класників).

Такі прощі завжди були добровільними, батьки самі зголошувалися на поїздку. Свого часу молодь пішки йшла на них. Тому це навіть наш обов’язок – забезпечити право християн на прощу і молитву, особливо перед майбутніми екзаменами.

 

Проща на Івано-Франківщині за участі випускників 11 класів
ФОТО: UGCC.IF.UA

– А чия це була ініціатива організувати в одному з комунальних дитячих садків Франківська капличку і запровадити традицію молитов за столом перед споживанням їжі?

– Самі батьки вирішують. Ми тільки сприяємо в межах чинного законодавства, але нікому нічого не нав’язуємо.

– Але чи це не є певною дискримінацією дітей, які не належать до тих 92% християн Івано-Франківська?

– Я не бачу тут дискримінації. Віруюча людина, чи це мусульманин, чи протестант, з розумінням ставиться до віри іншої людини. Інше питання, коли людина ні в що не вірить – ще гірше.

Так, низький рівень злочинності на фоні багатьох міст України – це наслідок того, що ми християнське релігійне місто.

У нас у місті є 52 храми (приблизно така ж кількість у Тернополі – УП). Це якщо не рахувати окремо ще протестантські церкви та інші. І відповідно до рейтингів (журналу Фокус – УП), ми займаємо перше місце за можливостями духовно розвиватися і сповідувати свою віру. У нас поліконфесійність, і можна обрати близьку людині віру.

При цьому християни нікому не нав’язують свою релігію, на відміну від тих людей, які хочуть жорстко нав’язувати свої погляди. І ми це нав’язування збоку бачимо. Той самий “гей-парад”. Ці люди чомусь вважають, що вони мають більше прав, ніж християни.

І це небезпечна тенденція для України, коли людей пробують ділити за ідейними переконаннями. Так, одна з католицьких країн Іспанія вже проходила такі речі, і в результаті відбувся поділ між релігійними людьми і лібералами, що призвело до громадянської війни.

Тому ця проблема набагато глибша, ніж її сприймає більшість, коли хтось вкидає зовні такі речі.

– Хто вкидає? У нас існує зараз поширена думка, що за будь-якими поділами українського суспільства стоїть “рука Кремля”. Так що, ЛГБТ-марші – це теж “рука Кремля”?

– Цілком можливо, що окрім грантових коштів, які певні середовища віддають під такі речі, можуть бути залучені й спецслужби Російської держави. Вони намагаються збурити суспільство через проведення гей-парадів чи заходів такого характеру.

Адже це не є нормально, коли зараз через сумнівних науковців у підручники для перших класів пробують видати за норму, що немає мами і тата, а є лише рідні. Чи що є більше статей, ніж чоловік та жінка. На мою думку, це свідома провокація.

– Ви допускаєте, що в Івано-Франківську теж хтось захоче провести марш за права ЛГБТ-спільноти?

– До цих подій (виступу ХЗВ – УП) я б ніколи не подумав, що у Франківську можливий такий марш. Але зараз ми бачимо наступ так званих неоліберальних сил.

Моя позиція принципова – ми проти проведення подібних заходів. Ми не втручаємося в особисте життя, але коли це переходить на пропаганду, коли це політична акція, а по факту це політична акція, то вона має мати відповідну реакцію.

– І яка буде реакція міської ради на заявку про такий захід? Будете пробувати заборонити?

– Свого часу, коли комуністи ходили з червоними прапорами, ми зверталися в суд і через судове рішення забороняли їм проводити акції. Ми будемо діяти в межах закону. Але якщо запитають особисто мою думку, то я буду проти.

 

Мер Івано-Франківська рішуче проти ЛГБТ-маршів, натомість підтримує щорічні марші за традиційну родину
ФОТО: GALKA.IF.UA

– Повертаючись до вашої старої заяви про те, що гей не може бути патріотом. Захисники гей-спільноти натомість наводять приклади, що серед захисників на сході є і люди з гомосексуальною орієнтацією. Що таке тоді патріотизм, якщо людина готова зі зброєю захищати свою землю?

– Наведіть мені хоча б кілька підтверджених фактів, що такі люди справді захищають нашу країну зі зброєю в руках. Це перше. Друге – моя позиція як християнина, що гей не може бути патріотом.

І ця думка була озвучена мною в ефірі телеканалу “1+1”. І своїми голосами виборці міста дали оцінку цій моїй позиції. Вони підтримали мене разом з цією тезою, віддавши свій голос на мою користь.

І по-третє. Мова не про те, що хтось втручається в особисте життя. Йдеться про пропаганду таких речей. Мені б дуже не хотілося, щоб у нашій Українській державі, яку я вважаю християнською, піднімалося питання пропаганди такого явища. У тому числі й через інтерв’ю й подібні запитання на телеканалі “1+1” та “Українській правді”.

“Це великі міфи про децентралізацію”

– Ще одна з ваших останніх неординарних заяв стосується вказівки надавати торгові місця на місцевому ринку, в першу чергу, українцям. Як взагалі такі питання можна регулювати, якщо Конституція України гарантує рівні права всім національностям?

– При бажанні все можна регулювати. Зокрема, першочергово давати торгові місця нашим людям з міста та області.

– А в чому взагалі проблема? На ринку критично бракує місць?

– Так. Зважаючи на те, що там зараз триває реконструкція.

– Але за такі заяви ви нариваєтеся на звинувачення в порушеннях прав людей та дискримінації за національною ознакою.

– Я нікого не дискриміную, я просто захищаю наших людей, жителів області й міста. Чому в інших країнах пріоритет завжди за громадянами своєї держави?

– А ці люди іншої національності, може, вони теж громадяни України?

– Мене це менше цікавить. Мене цікавить, щоб бабуся з села могла торгувати молоком і сиром у нормальних умовах. І якщо я допоможу цим людям, то мене підтримає більшість.

 

Марцінків дав вказівку надавати торгові місця на ринку в першу чергу українцям
ФОТО: БОГДАН ДОСЮК

– Весною 2017 року ви звинуватили місцевий “УКРОП“, що вони запустили сценарій вашої дострокової відставки. Тоді місяцем раніше до вас завітало УБЕЗ через відсутність заяви в НАЗК про зміну матеріального становища. Йшлося про купівлю вами в кредит автомобіля “Шкода”. Потім ще одна історія про випуск дисків і створення муралу, підряди на які отримали громадські організації, близькі до вашої родини. Тобто йшлося про конфлікт інтересів.

Так це були переслідування чи реакція на порушення антикорупційного законодавства?

– Це була політична атака, яку завдяки грамотним юристам вдалося відбити. Є рішення суду і справа вже закрита.

(У міській раді після інциденту зі “Шкодою”, яку, за словами Марцінківа, він взяв у кредит після продажу “Ланоса”, заявляли, що міський голова вчасно подав інформацію в НАЗК, але, можливо, відбувся технічний збій).

 Ви завели традицію так званих “чорних п’ятниць” – кожну п’ятницю виїжджаєте по місту і перевіряєте роботу комунальних служб. Погано працюють?

– Вважаю, що наші комунальні служби працюють на “4 з мінусом”. Так, можна працювати набагато краще. Але ми маємо проблеми з браком фінансування на вирішення тих чи інших проблем у комунальній сфері, і з браком кадрів, коли ти не можеш вимагати, якщо не можеш фінансово оцінити цю працю належно. Тому я можу лише подякувати більшості комунальників за те, що вони взагалі працюють.

 

Марцінків регулярно самостійно перевіряє якість роботи комунальних служб
ФОТО: БОГДАН ДОСЮК

– Але відбулася децентралізація, на міста передбачено більше коштів. Зрештою, вам якось вдалося побудувати нові садки, велодоріжки, ремонтувати дороги і навіть реконструювати історичні місця.

– Це великі міфи про децентралізацію і кошти. Ми зараз відчуваємо брак коштів, цей рік надзвичайно важкий. Через децентралізацію заробітні плати вчителів і лікарів лягли на міський бюджет, і ми вимушені навіть не платити якісь податки, щоб забезпечити людей зарплатами. Фактично, місцеві органи влади цього року виживають.

– Попри це брак коштів не завадив вам нещодавно озвучити плани про намір будувати сміттєпереробний завод. На фоні вже майже трагікомічного серіалу з будівництвом заводу у Львові, коли є проблеми з виділенням землі через протести громади, з коштами через затримки з кредитами, ця заява сприймається дещо популістично. Зрештою, ще жодному меру в Україні не вдалося збудувати сміттєперобний завод.

– Раніше на нашому полігоні нічого не робилося. Але за останній час ми вже відкрили біогазову лінію вартістю понад 1 мільйон євро, відкрили сортувальну лінію, де працює 45 осіб.

Третім кроком є відведення землі під завод. Звісно, що це не буде так і одразу. Ми ведемо переговори з Міноборони про передачу землі їхнього полігону місту, попередня згода від них є. Коли буде земля, оголосимо інвестиційний конкурс.

Найближчим від полігону є село Рибне. Там люди в курсі, вони мають угоду з містом про соціально-економічний розвиток, і ми постійно виділяємо їм кошти. Тобто проблем не має бути. Хіба якщо втрутиться якийсь політичний чинник.

Тобто ми працюємо системно крок за кроком. Але в нас немає зараз такої критичної проблеми, як у Львові. Наш полігон ще може приймати сміття найближчі 10-15 років, він має ще 30% ресурсу.

– Ви згадали про політичний чинник. І зауважили, що ваш полігон має ще чималі ресурси. Чому Івано-Франківськ не взявся приймати львівське сміття, коли Андрій Садовий обурювався, що ніхто з мерів не хоче йому допомогти і натякав на те, що йому влаштували сміттєву блокаду?

– Так, він до нас звертався. Але було рішення міської ради про недоцільність приймати сміття зі Львова і що треба залишити на полігоні ресурс для міста й області, бо ми приймаємо сміття і з області.

– Але чи не було це політичним рішенням, зважаючи, що “Самопоміч” Садового не представлена в більшості міської ради Франківська, де є “Свобода”, БПП і “Батьківщина”?

– Я не можу зараз це рішення коментувати. Але вважаю, що на той час це рішення було правильним.

Розмовляла Мар’яна П’єцух