реклама

Що буде, як світла не буде? Ймовірні сценарії найближчого майбутнього при повному “блекауті”

реклама

Блекаут – ще один термін, який тепер знають всі українці і асоціюють його з непросвітною темрявою. Яким буде життя без світла і чи готова Україна пройти цей виклик?

Другий місяць українська енергетична інфраструктура потерпає від масованих ракетних атак . 23 листопада, внаслідок чергового нападу агресора, Україна пережила напевно одну з найскладніших енергетичних криз, яку назвали першим блекаутом. Великі міста і маленькі села залишилися без світла, а подекуди і без води та опалення. Уперше відбулася аварійна зупинка всіх атомних енергоблоків.

Що буде, якщо ворожі обстріли продовжать нищити нашу енергосистему? Версії зібрали думки авторитетних експертів, щоб прояснити ситуацію і визначити ймовірні сценарії найближчого майбутнього.

23 листопада: терористична атака по енергетиці

Як відмітив голова Укренерго Володимир Кудрицький, блекаут – це не кінець світу, це важке випробування, після якого система починає своє відновлення. Диспетчери Укренерго стали першими в світі, хто стикнувся з необхідністю реагувати на терористичну атаку такого рівня.

“23 листопада стався черговий масований ракетний напад на енергосистему. Орки планували досягти найбільшого ефекту від обстрілів ще 10 жовтня. Але їм знадобилося сотні ракет, 7 масованих хвиль атак і, як кажуть українські військові, розпакувати недоторканний ракетний запас, щоб вимістити свою злобу на цивільних українцях за поразки від ЗСУ. Так, ця атака мала найбільші наслідки на українську енергосистему, яка всі попередні атаки демонструвала неочікувану ворогом стійкість”, – відмічає Володимир Кудрицький.

В той день, після ракетних атак, була системна аварія, і аварійні вимкнення світла у всіх регіонах України. Спрацювала автоматика, були вимушено зупинені блоки атомних станцій, які зазвичай виробляють половину всієї електроенергії в країні. Через руйнування, завдані ракетним обстрілом, вони не були спроможні видавати електроенергію в мережу. Також була пошкоджена низка важливих теплоелектростанцій.

«Останній ракетний удар мав тяжкі наслідки: усі атомні електростанції України було  знеструмлено. Це перший випадок, коли всі чотири українські АЕС було знеструмлено одночасно», — заявив на критичному засіданні міністрів енергетики ЄС міністр енергетики України Герман Галущенко, наголосивши, що світ іще ніколи не бачив, щоб стільки блоків АЕС одночасно перебували в режимі блекауту.

Керівник Укренерго відмічає, що руйнування могли бути значно більші.

“Ми вдячні українській протиповітряній обороні, яка збила 51 ракету з 67 запущених. Сподіваюся, зрозуміло, що план ворога передбачав значно більші руйнування та гуманітарну катастрофу. Але героїзм і майстерність ЗСУ, витримка і професіоналізм моїх колег-енергетиків цьому завадили”, – додає Кудрицький.

Щойно українська сторона встигає хоч якось відремонтувати ушкодження, країна-терористка накопичує ракети для наступного удару.

«Оскільки до початку війни українська та російська енергосистеми були синхронізовані, росіяни добре знають усі «тонкі місця», куди потрібно завдавати ударів», — пояснює експертка у сфері ядерної енергетики Ольга Кошарна.

Чому росіяни б’ють по підстанціях?

Експерт у сфері атомної енергетики Михайло Шустер пояснив, чому росіяни вибирають саме такі цілі.

“Вони не просто так б’ють абияк, є задум. Їх супроводжують високого рівня фахівці-енергетики. У них в архівах вся наша енергосистема є, яка була слабо модифікована за останні роки. У них фахівці-енергетики працюють тісно з військовими і все координується. Кожен новий обстріл – продовження попереднього”, – сказав він.

Шустер наголосив, що РФ намагається використати особливість української енергетики – зав’язаність на магістральні розподільчі пристрої, які й стали її пріоритетною метою. Удари по ним, за задумом агресора, мають спричинити падіння всієї енергетичної системи України як єдиного цілого.

Суть об’єднаної енергосистеми в тому, що споживач отримує електроенергію не лише від найближчої електростанції.

“Проблема, яку намагаються створити орки — це саме зробити неможливим доставку електроенергії з одних регіонів в інші. І ми маємо бути готовими до нових їхніх спроб”, – каже голова “Укренерго”.

Блекаут: міфи і реальність

Блекаут — це стан, коли енергосистема повністю знеструмлена. Це не є кінець світу, але це дуже складна подія як для енергетиків, так і для споживачів, тому що обмеження енергопостачання можуть бути дуже тривалими.

“У диспетчера Укренерго немає кнопки «блекаут». Його робота, як раз і полягає в тому, щоб уникнути блекаутів. Технічною мовою: блекаут — це системна аварія, неконтрольована подія. І причина такої аварії зараз одна, і жоден диспетчер не може її передбачити: російські ракетні обстріли. Контрольовані обмеження споживання, які вводить диспетчерський центр Укренерго, а реалізовує конкретне обленерго у вигляді списку споживачів, яких відключають на певний час, потрібні як раз, щоб блекауту не було. У нас є проблема з достатністю генеруючих потужностей в системі. Електростанції не можуть виробити стільки електроенергії, скільки українські громадяни і бізнес хотіли би спожити. Тому, щоб підтримати необхідний баланс в системі між виробництвом і споживанням в кожну секунду часу, доводиться обмежити споживання” – пояснює Кудрицький.

Ніхто не може спрогнозувати і знати наперед, скільки і в якому регіоні не буде енергопостачання, якщо така подія теоретично трапиться. Тому що ніхто не знає, якими будуть ракетні удари, в які точки ці ракети потраплять, яким буде масштаб руйнувань, які енергетикам будуть доступні мережі, підстанції і електростанції, щоб заживлювати споживачів.

“Класичний випадок блекауту — це погашення всієї енергосистеми. Якщо проводити аналогію з людським тілом, це — втрата свідомості. Не можна сказати, наприклад, що тіло свідомість втратило, а ліва рука — ні. Якщо якісь регіони ще працюють, значить це — не блекаут. Це — важка системна аварія. Важка, але контрольована”, – додає керівник Укренерго.

Що робити українцям на випадок повного знеструмлення енергосистеми країни?

Повністю убезпечити себе від терористичних атак ворога неможливо, але зробити мінімальні запаси на випадок відсутності газу, електроенергії та централізованого опалення можливо.

Ось що пропонує аналітик ресурсно-аналітичного центру “Суспільство і довкілля” Андрій Андрусевич.

По-перше, він радить купити мінімум десять пачок сухого спирту, за поточними цінами – 300-400 грн. Це паливо у звичайних умовах використовується для швидкого розпалювання багать, камінів та мангалів.

У нових українських реаліях сухий спирт може бути засобом підігріву та швидкого приготування їжі. Він легко запалюється сірником і горить без диму та запаху.

По-друге, щоб не сидіти в темряві, можна придбати великий ліхтар з потужним акумулятором. Коштує він близько 800 грн, а його заряду вистачить на шість-вісім годин. Також варто запастися сірниками та свічками.

По третє, варто придбати портативну газову плиту за 1-2 тис грн та газові балони по 100 грн.

“На одному балоні можна двічі на день приготувати їжу”, – переконаний Андрусевич.

Опалювати одну кімнату в квартирі допоможе біокамін на етанолі, він коштує близько 10-15 тис грн. Також необхідно подбати про резервуари для зберігання води, зокрема технічної, на кілька відер”, – додає він.

Ці поради допоможуть в разі відсутності світла, газу та опалення протягом короткого часу, тому залишається сподіватися на героїзм українських енергетиків та швидке відновлення комунікацій.

“На цю зиму автономні джерела живлення — це дуже хороша ідея, якщо є можливість їх дістати. Очевидно, що після великих атак гарантувати одразу безперебійне енергопостачання неможливо. Нам потрібен час, щоб заживити споживачів по різних регіонах, де пошкоджена мережа. І якийсь час треба, щоб стабілізувати систему, зменшити обсяг споживання, вивести ситуацію в плановий графік відключень”, – додає голова “Укренерго”

Як зменшити втрати енергії вдома?

Узимку температура в квартирах українців буде суттєво нижчою, ніж зазвичай. Про +22-24 градуси варто забути. За словами міністра розвитку громад і територій Олексія Чернишова, стандартна температура в оселях становитиме +18-20 градусів і не буде опускатися нижче +16 градусів. Причина – економія енергоносіїв.

Директор спецпроєктів НТЦ “Психея” Геннадій Рябцев радить, як підготуватися до найскладнішого опалювального сезону.

  • Переконайтеся у відсутності щілин у віконних рамах. Якщо вони є, то або встановіть сучасні склопакети, або обробіть скло силіконовим герметиком, вкладіть ущільнювач у рами.
  • Переконайтеся у відсутності щілин у місцях кріплення підвіконня. Якщо вони є, заповніть їх монтажною піною.
  • Якщо у вас встановлені сучасні склопакети, перевірте, наскільки щільно зачиняються вікна, – чи чути “вулицю”, коли вікно зачинене. Якщо ні – зверніться в компанію, що їх встановлювала, вони знають, що і де підтягнути.
  • Наклейте на скло вікон плівку, що зберігає тепло. Є економніший варіант – пакувальна плівка. Це та, що з “пухирцями”.
  • Встановіть тепловідбивний екран на стіни за батареями. Більш економний варіант – відбивач з алюмінієвої фольги та аркуша пакувального картону.
  • Переконайтеся у відсутності щілин між полотном дверей і дверними коробками. Якщо вони є, наклейте ущільнювач за периметром дверних коробок.
  • Навіть якщо ви не полюбляєте килимові покриття, застеліть ними підлогу хоча б у кімнатах, де проводитимете найбільше часу взимку.
  • Якщо маєте стіну, яка промерзає взимку, ізолюйте її пінополістирольними листами, зашитими гіпсокартоном, корковою настінною плиткою або корковими шпалерами. Ретельно герметизуйте шви і стики.
  • Установить подвійні двері на вході в квартиру або оббийте двері дермантином, ізолювавши полотно ізолоном, скловатою чи поролоном.
  • Утепліть стіни, саме через них втрачаються 60% тепла. Ефект дає ізолювання не окремої квартири, а всього фасаду будинку.
  • Утеплюйте не лише квартиру, а й себе. У гардеробі мають бути теплі шкарпетки, светри, термобілизна, пледи та ковдри.

Пункти незламності

22 листопада президент Володимир Зеленський повідомив, що в Україні підготували 4 тис пунктів незламності, які приймають людей під час блекауту.

Пунктами незламності, окрім наметів ДСНС, можуть бути облаштовані місця в урядових будівлях, дитсадках, школах, інших громадських місцях. Ознайомитися з правилами роботи пунктів і дізнатися про їх розташування можна на сайті.

Варто заздалегідь виписати адреси найближчих пунктів. Що там має бути:

  • електроенергія;
  • мобільний зв’язок;
  • інтернет;
  • опалення;
  • вода;
  • зарядки для мобільних пристроїв;
  • місце для відпочинку;
  • аптечки;
  • усе необхідне для матері та дитини.

На інтерактивній мапі є інформація про графік роботи пункту, наявність генератора, старлінка, чаю, аптечки, можливості підзарядки.

На карті також позначені магазини, аптеки, автозаправки та банки, що працюватимуть у разі вимкнення електроенергії.

В статті використані матеріали сайтів НВ, Економічна правда, Хвиля, Україна молода

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Ще новини

24 лютого

У Коломийській громаді, що на Івано-Франківщині, 24 лютого оголосили днем тиші

24 лютого у Коломийській громаді, що на Івано-Франківщині оголошують днем тиші. Аби вшанувати військовослужбовців та полеглих у російсько-українській війні.

ПЕРЕГЛЯНУТИ

Прикарпатська команда виборола 30 медалей на Іграх Нескорених (фото)

Прикарпатська команда, у складі 35 ветеранів та військових здобула 30 медалей на Іграх Нескорених 2025.

ПЕРЕГЛЯНУТИ

На Івано-Франківщині син вкрав гроші з батькової картки – його оштрафували на 85 тис грн

Районний суд міста Городенка,що на Івано-Франківщині виніс вирок у справі місцевого мешканця, який оплатив свої комунальні послуги з батькової банківської картки, коли останній забув в нього телефон. Його оштрафували на…

ПЕРЕГЛЯНУТИ