Ми чудово знаємо, якою неприємною, а інколи і небезпечною буває висока температура тіла.  Особливо це є небезпечним  для дітей. Адже, саме у зв’язку з віковими особливостями терморегуляції у дитячому віці значно частіше, ніж у дорослих, спостерігається лихоманка та виникають судоми, непритомність і інші небезпечні стани.

Лихоманка дуже часто стає приводом до виклику лікаря. Однак, деякі батьки вже при незначному підвищенні температури у дитини починають панікувати, діставати всі наявні вдома сиропи, обтирати її оцтовим розчином або кутати у ковдри. Тому потрібно зазначити, що:

 • нормальна температура дитини коливається протягом доби на 0,5°С, у деяких дітей на 1°С з підвищенням на вечір;
 • у пахвовій ямці нормальні коливання температури тіла складають 36,5-37,5°С;
 • максимальна добова ректальна температура досягає, в середньому, 37,6°С, перевищуючи 37,8°С у половини дітей;
 • аксилярна (або пахова) температура нижча за ректальну приблизно на 0,5-0,6°С.

Підвищення температури тіла – це захисна реакція організму, яка призводить до мобілізації його захисних сил. Вона здатна посилювати імунну відповідь організму, стимулювати сам імунітет. Температура тіла, яка досягає цифр понад  38,0-38,5°С і більше, сприяє загибелі багатьох патогенних мікроорганізмів. Але варто пам’ятати  про те, що адаптивну роль лихоманка має тільки до певної межі. І ця межа в кожного своя, оскільки вона залежить від особливостей організму.

        Які ж причини гіпертермії?

 1. Патології механізмів терморегуляції, в тому числі ендокринні порушення, порушення тепловіддачі випаровуванням.
 2. Центральний збій механізмів терморегуляції (інтоксикація, коматозні стани, наркоз).
 3. Гострі інфекційні захворювання
 4. У дітей першого року життя: перегрів, транзиторна гіпертермія, стоматит, омфаліт, травми, зневоднення, недостатнє розведення сухих сумішей, перегодовування білковою їжею на фоні недостатнього прийому рідини, реакція на профілактичні щеплення, прорізування зубів, гіпервітаміноз Д, дисбактеріоз.
 5. У дітей після року: гіпертермія алергічного походження, нецукровий діабет, системні захворювання сполучної тканини, на фоні прийому деяких медикаментів і ін.

Симптоми гіпертермії

Розрізняють кілька варіантів гіпертермії:

 1. «Рожева». При цьому типі гіпертермії шкірні покриви рожеві, вологі, гарячі на дотик, кінцівки теплі, пришвидшене серцебиття, поведінка дитини звичайна. Така лихоманка не потребує термінового лікарського втручання.
 2. «Біла». При цьому варіанті шкіра бліда, «мармурова», з синюшним відтінком нігтів та губ, кінцівки холодні, задишка, дитина млява, апатична. Якщо такий стан не лікувати, то він перейде у гіпертермічний синдром.
 3. Гіпертермічний синдром – це ускладнений варіант лихоманки, коли у дитини спостерігається неадекватне підвищення температури, що супроводжується розладами обміну речовин і порушенням роботи внутрішніх органів.

Лікування гіпертермії.

При «рожевій» гіпертермії  рекомендовано:

 • Дитину розкрити, максимально роздягнути, забезпечити доступ свіжого повітря;
 • Тепле пиття у великій кількості – на 0,5-1л більше добової норми рідини;
 • Фізичні методи охолодження: прохолодна волога пов’язка на чоло, холод на ділянку великих судин і т.д.
 • Жарознижуючі препарати – парацетамол, ібупрофен доцільно давати дітям при 38°С, якщо у дитини раніше відзначалися судоми і є неврологічні захворювання.

При «білій» гіпертермії  рекомендовано одночасно із жарознижуючими препаратами застосовувати судинорозширюючі препарати. Це може бути парацетамол і папаверин, ібупрофен і но-шпа і т.д. Після відновлення мікроциркуляції рекомендовано застосовувати фізичні методи охолодження тіла.

Отже, якщо у дитини піднялася температура тіла до 38°С або більше, то її потрібно знижувати. Перш за все потрібно дитину звільнити від одягу та застосовувати фізичні методи охолодження, також можна дати жарознижувальні препарати. І, насамперед, батьки повинні розуміти, що при підвищенні температури тіла у дитини обов’язково потрібно звернутися до лікаря. При своєчасному зверненні до лікаря та встановленні причини підвищення температури тіла можна попередити безліч ускладнень.

Ольга Луговська

сімейний лікар МЦ «Оксфорд Медікал»

вул. Василіянок, 1

(050) 3 777 299, (067) 3 777 299