Алопеція – патологічне випадіння волосся, яке може призвести до часткового чи повного облисіння. Зазвичай люди лисіють з віком або через генетичну схильність, але, іноді, волосся випадає від стресу, впливу шкідливих факторів навколишнього середовища або з інших причин.
Що таке алопеція
Терміном «алопеція» позначають стан, при якому волосся у людини випадає у великих обсягах і не заміщається новим https://goodcells.com/omolodzhennia/vypadinnia-volossia. У нормі у людини щодня випадає від 50 до 100 волосся.
Алопеція буває різною:
- Андрогенна алопеція (найчастіший тип облисіння) – поступове витончення волосся, характерне як для літніх, так і для молодих людей. У чоловіків, як правило, лисина формується на маківці та потилиці. Для жінок більш типова втрата волосся в передній частині голови – так звана лобова фіброзна алопеція.
- Вогнищева алопеція. Деякі люди втрачають волосся «плямами». Такі лисини можуть виникати не тільки на голові, але також торкатися брови або бороди. Шкіра при цьому може свербіти або хворіти.
- Тотальна алопеція. Її можна назвати підвидом осередкової алопеції. У цьому випадку волосся випадає пасмами при розчісуванні, митті або навіть легкому торканні.
- Універсальна алопеція. Більш серйозний варіант осередкової алопеції, при якому волосся випадає не тільки на голові, але і на тілі.
- Телогена алопеція. Цей тип облисіння носить тимчасовий характер і пов’язаний з сильним стресом — фізичним чи емоційним. У цьому випадку людина починає втрачати волосся через кілька місяців після стресової події. Приблизно через півроку волосся відновлюється самостійно.
- Алопеції, спричинені зовнішніми факторами. Бувають ситуації, коли людина втрачає волосся через вплив зовнішніх факторів чи хвороб. Наприклад, волосся випадає через інфекційні захворювання (стригучий лишай, стафілококові інфекції), травми та опіки, прийом лікарських препаратів для хіміотерапії або отруєння важкими металами.
Чи можна зупинити випадання волосся
Методи лікування алопеції залежать від причини випадання. Якщо у пацієнта алопеція, спричинена зовнішніми факторами чи стресом (телогенова), то спеціально лікувати її не потрібно. Достатньо усунути причину випадання волосся: постаратися мінімізувати стрес, дочекатися закінчення прийому препаратів або лікування, які викликають цей побічний ефект, позбутися інфекції.
Якщо алопеція викликана гормональними проблемами, то насамперед необхідно відновити гормональний фон організму. Відповідні препарати часто мають серйозні побічні ефекти, тому приймати їх можна тільки під наглядом лікаря.
Якщо алопеція спричинена аутоімунними чи генетичними порушеннями, то зовсім усунути їх не вийде – ліків проти цих видів алопеції не існує. У разі аутоімунних проблем лікар може виписати препарати, що пригнічують імунітет, — вони зможуть уповільнити прогрес облисіння. Після лікування слід зайнятися стимулюванням зростання нового волосся.
Як зрозуміти, що це алопеція
“На око” досить складно оцінити, скільки волосся людина втрачає на день – 100 волосин чи більше. Лікарі виділяють низку ознак, які можуть вказувати на розвиток алопеції:
- на шкірі голови або інших частин тіла формуються невеликі залисини (осередки, на яких немає волосся);
- залисини збільшуються або зростаються у велику лисину;
- волосся відростає в одному місці, але при цьому випадає в іншому;
- багато волосся випадає за короткий період;
- у холодну погоду втрата волосся зростає;
- нігті на руках і ногах стають червоними, ламкими та нерівними.
Якщо ви помітили у себе якісь із перелічених ознак, слід звернутися за консультацією до лікаря, адже лікування випадіння волосся повинне проходити під наглядом спеціалістів. Лікуванням захворювань шкіри голови займається лікар-трихолог. Швидше за все, це тимчасове явище, пов’язане зі стресом, зміною гормонального фону або нестачею вітамінів та мікроелементів, але пильність не зашкодить.
Причини алопеції
Алопеція може виникнути з різних причин.
Гормони
Так, у розвиток андрогенної алопеції роблять внесок відразу кілька факторів, які до кінця не досліджені. Один із них – це підвищений рівень чоловічого статевого гормону дигідротестостерону у волосяних фолікулах. Через нього волосся стоншується і обламується, а їх життєвий цикл скорочується.
Крім того, часто волосся випадає через зміну гормонального фону при вагітності, в менопаузі або через захворювання щитовидної залози (наприклад, гіпотиреоз або гіпертиреоз).
Якщо причина в гормонах, то при правильно підібраному лікуванні основного захворювання випадання волосся припиняється, а колишній об’єм і густота повертаються.
Генетика
Друга причина може бути пов’язана з наявністю у людини варіації гена AR, який кодує білок-рецептор чоловічих статевих гормонів, але цей взаємозв’язок вчені ще досліджують.
Аутоімунні порушення
Найбільш частою причиною осередкового облисіння є аутоімунні проблеми, при яких імунна система починає помилково атакувати клітини власного організму.
За статистикою, такий різновид алопеції зустрічається рідко (торкається лише 2% світового населення), а волосся у багатьох постраждалих самостійно відновлюється через кілька місяців. Так, 50% людей з осередковою алопецією легкого ступеня позбавляються лисин протягом року після втрати волосся.
Також на розвиток алопеції впливає прийом деяких ліків чи медичні процедури. До випадання волосся може призвести тривалий прийом препаратів для лікування артриту, депресії, серцевих захворювань та підвищеного кров’яного тиску. Крім того, причиною може стати хіміотерапія, що застосовують для лікування онкологічних захворювань.