В Івано-Франківській області у селі Підмихайлівці як дешеву робочу силу використовують пацієнтів місцевої психіатричної лікарні.

Як дізналися журналісти викривального проекту «ПРАВОкація» телеканалу ZIK, за копійки хворі виконували різноманітну роботу в полях та сільських обійстях.

«Раніше можна було пару рублів дати… і взяти на роботу, – розповів один із мешканців села. – За його словами, платили небагато: «Хто скільки дасть, та погодувати».

У свою чергу головний лікар Івано-Франківської обласної психіатричної лікарні №2 Михайло Клочаний спочатку заперечив, що пацієнтів наймали для сільсько-господарських робіт на території села. А потім додав: «Пацієнт має право, як і кожна особа, обирати, чи може він комусь допомогти. Тут нема закону, який би це заборонив, нема закону, який би це дозволив. От така пікантна ситуація».

Трудотерапію і справді використовують у лікуванні хворих з розладами психіки. Але у таких випадках пацієнтів до місця праці повинні супроводжувати працівники закладу. До того ж їх допускають лише до окремих, нескладних видів роботи. За словами правозахисника Романа Куровця, важка фізична праця – це використання уразливого стану людини і зловживання службовим становищем.

Прояснити те, що відбувається у Підмихайлівцях, мали б в управлінні охорони здоров’я Івано-Франківської області. Але… «Ви бачили бодай один документ, який би підтвердив, що хворі залучались до такої роботи? Я не бачив, – так відповів журналістам директор департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА Роман Мельник. – Все, що ви маєте, – це слова людей».

Та вже через хвилину додав: «На мою думку, було б добре, щоб хворі залучалися до таких робіт, аби вони не відчували себе зачиненими в клітках, щоб могли адаптуватися».

Івано-Франківська прокуратура психлікарню у Підмихайлівцях перевіряла, та жодних порушень закону в її роботі не побачила, адже «керівництво вказаного медичного закладу залучало до фізичної праці осіб тільки з легким психічним розладом, тобто тих, які можуть керувати своїми діями і не завдати шкоди іншим оточуючим, в тому числі і собі. Це відбувалось за добровільної згоди особи».

Натомість юристи переконують, використання праці психічнохворих порушує не тільки моральні, а й правові норми. Адже, згідно із законом, – такі люди не дієздатні. Понад те, у цій ситуації можна інкримінувати частину 2-гу 149-ї статті Карного кодексу України – торгівля людьми зі зловживанням службовим становищем і з використанням уразливого стану людини.

Чи працювали і як працювали – могли б розповісти самі хворі. Та у лікарні наполягають: закон забороняє знімати пацієнтів психлікарні на відео. Відтак крапку у цій історії має поставити рішення комісії з прав захисту людини, яка, як і журналісти, нещодавно навідалася у Підмихайлівці.