Зовсім недавно – завдяки мораторію на експорт лісу-кругляка – вони отримали досить сировини для роботи. Але тепер деревини практично немає.
Прикарпатець Олександр Гаврилюк лісопереробкою займається вже майже двадцять років. На його підприємстві в містечку Надвірна працюють всього 8 осіб. Продукцію тут виготовляють в основному для внутрішнього ринку.
“- Це вагонка, вагонка у нас йде букова, там далі підлогова дошка”.
Для повноцінної роботи цього підприємства потрібно щомісяця близько ста кубів деревини. Олександр розповідає – завдяки мораторію на експорт лісу-кругляка, проблем з сировиною поки немає. Але вони можуть виникнути. Через нову систему придбання сировини через електронні торги.
“У нас пройшли торги по хвойних породах. Всі сто відсотків підприємств не взяли потрібну кількість деревини. Всю основнову деревину забрала одна єдина фірма, яка десь знаходится невідомо де”, – обурений Ігор Соболевський, голова Асоціації деревообробних і лісозаготівельних підприємств Західної України. Про це пишуть Версії з посиланням на Подробности.
Нововведення в Україні впровадили в цьому році, замінивши відкриті аукціони. На електронні торги перейшли відразу всі лісгоспи. Тепер купити деревину можна тільки за допомогою комп’ютера та Інтернету. Правда, завдання це – не з легких.
“Вторгувалось зразу 8 лотів. Уявляєте торгівлю або аукціон, де торгується зразу вісім лотів? Це просто хаос. Ми додумалися включити вісім комп’ютерів. Але ми вважаємо, что це – не тільки недосконало, це днавіть не аукціон”, – переконаний Михайло Драч, підприємець
Що в такій ситуації робити підприємцям з гірських районів? Адже там – не те що Інтернет, навіть комп’ютери – рідкість. Складною виявилася і процедура закупівель. На торги виставляються відразу всі лоти, і на покупку дають кілька хвилин. Підприємці скаржаться – цього часу не вистачає, навіть щоб натиснути потрібну кнопку. Майже всю деревину скуповує одна або дві фірми. Тільки в Івано-Франківську після останніх електронних торгів – закрилися відразу три десятка підприємств – вони не змогли закупити сировину. А в Україні ця цифра досягла кількох сотень. Розробники програми ніяких дефектів в ній не бачать.
“Електронні торги – поки це єдина програма, так вийшло. Є підприємці, які сідають і торгуються – кожен лот відстежують 20 комп’ютерами”, – заявляє Данило Жуніор Маланда, заступник директора ТОВ “Українські торгово-електронні системи”.
Чи так це – зараз розбирається кіберполіції.
“На сьогоднішній день працює у нас обласна прокуратура. Якщо кіберполіція дасть заключення про те, що на сервер хтось втручався – ці електронні торги вважатимуться недійсними”, – повідомив Андрій Шелефонтюк, директор Івано-Франківської аграрної товарної біржі.
А тим часом, підприємці вже подали близько двадцяти позовів – про визнання результатів торгів недійсними.