Київський регіональний центр оцінювання якості освіти » Пробне ЗНО

Як відомо, дві сесії пробного ЗНО мали бути проведені 15 та 17 червня 2020 року. Освітній омбудсмен Сергій Горбачов заявив про те, що отримав інформацію про начебто підготовку рішення про скасування проведення зовнішнього незалежного оцінювання.
Інформацію про скасування пробного ЗНО у суботу вранці підтвердив також міністр охорони здоров’я Максим Степанов.

Таке рішення викликало різні реакції в суспільстві.

Спеціально для WestNews –  окремі коментарі  про зміну форми складання пробного ЗНО, про ЗНО  як процес та політику навколо нього.

Доктор політичних наук, професор, ректор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ігор ЦЕПЕНДА

Франківські студенти вже третій місяць не мають студентських ...

Якесь таке дуже різке переформатування форми складання пробного ЗНО сколихнуло суспільство, спричинило певні сумніви і незадоволення. Як Ви ставитеся до саме цього рішення?

Не вважаю заміну форми здачі пробного ЗНО на он-лайн, чимось дуже страшним, бо зараз маємо новий стрибок епідемії і всі зобов’язані серйозно ставитися до максимального унеможливлення поширення інфекції. Тому онлайн-режим для пробного ЗНО, можливо, є десь несподіванкою для всіх, особливо для абітурієнтів, проте це допустима форма перевірки знань і, зважаючи на вже більш-менш присутню соціальну адаптацію до дистанційного навчання, вважаю, що всі абітурієнти зможуть виконати завдання пробного ЗНО в такому режимі. Проте, епідемія не може стати загрозою провалу іспитів чи їх непроведення, бо, наприклад, в Польщі не відміняли ні ДПА, ні основне ЗНО, а в них теж епідеміологічна ситуація складна, проте іспити, з урахуванням всіх карантинних вимог, таки розпочалися.

Освітній омбудсмен Сергій Горбачов висловив припущення, що десь там, у владних коридорах, тихо планують відмінити ЗНО. Як ставитеся до такої, хоч і гіпотетичної, але можливості?

Я – проти відміни ЗНО. Хочу, щоб всі це чітко розуміли. Аргументи: ЗНО – позитивно оцінюється більшістю суспільства. Ми вийшли на дуже добрий рівень вступної кампанії, адже випускникам забезпечено чесне оцінювання знань , а ми – в свою чергу, отримуємо розумних студентів. Завдяки ЗНО з усіх університетів нарешті зникли будь-які підозри щодо корупції, а, власне, абітурієнт знає, що іншого способу вступити до закладу вищої освіти, крім ЗНО, немає. Тому процес ЗНО ні в якому разі не треба припиняти. З іншого боку нам потрібно вдосконалювати систему ЗНО. Для прикладу ЗНО (матура) у Польщі передбачає зарахування іспитів за загальноосвітню школу, з одночасним їх врахування при вступі в університет. Випускник зобов”язаний здати матуру, в іншому випадку він не отримає атестат про повну середню освіту. Та ж Росія, попри все, має такий ж підхід – Єдиний державний іспит. Ми ж фактично зробили вступ до університету, а не оцінювання знань за загальноосвітню школу, тобто випускник може отримати атестат не здавши ЗНО. Словом, систему ЗНО, треба зберегти і вдосконалювати. В іншому випадку переграємо самих себе, коли університети втратять студентів, а Україна – людський капітал

Доктор філологічних наук, професор, декан Факультету філології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Роман ГОЛОД

Як Ви оцінюєте  рішення про скасування звичного пробного ЗНО та проведення його в дистанційному режимі?

Однозначно дати відповідь про доцільність пробного ЗНО в умовах карантину важко. З одного боку, я знаю батьків, які мають дітей-випускників і хвилюються, що пробне ЗНО не буде відбуватися в умовах, максимально наближених до реальних… Є й інша частина батьків… Які вважають здоров’я дитини найбільшою цінністю й жодним чином не готові благословити своїх чад на ризик офлайн-режиму… В таких умовах, мабуть, всі батьки і з першої, і з другої категорії скористаються можливістю режиму онлайн. Тоді як в офлайні ми можемо не дорахуватися багатьох майбутніх абітурієнтів на пробному тестуванні взагалі… Тобто висновок сам напрошується: пробне ЗНО в онлайн-режимі – компромісний варіант, який дозволить залучити на цей захід більшу кількість учасників (навіть якщо відмінусувати ту частину дітей, які матимуть труднощі із зв’язком і технічними засобами; зрештою, за час роботи в інтернеті під час навчання у школі багато технічних проблем на цей час вже подолано).

Тобто, відміна пробного ЗНО  все-таки зменшить ризик поширення коронавірусу?

Мене хвилює інше… Щоби разом із антиепідеміологічними заходами не занести в суспільний організм інфекцію сумніву щодо доцільності ЗНО як такого. На моє переконання, при всіх реальних, а ще частіше вигаданих, дрібних недоліках тестової системи оцінювання, альтернативи для ЗНО в сучасній системі освіти немає. Мені здається, що вступ за ЗНО – чи не єдина цивілізована реформа, яку успішно реалізовано в Україні за час її незалежності. Це не означає, що вона всім подобається. Вона не може подобатися тим, хто має патологічний потяг до “брання чи давання”, хто має амбіції, але не має знань, хто міряє справедливість товщиною гаманця. Шкода, але таких неперевихованих совкових анахроніків у суспільстві чимало… Чи не понад сімдесять відсотків за потреби можна назбирати… Але правда і майбутнє – за такими дітьми, як, скажімо, мій племінник, який два роки тому зумів вступити на державну форму в найпрестижніший навчальний заклад України на найпрестижнішу спеціальність винятково за знаннями і завдяки ЗНО. Правда – за розумними, здібними і чесними. І за ЗНО.

 

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!