Насолоджуйтеся Сонцем, поки воно світить. Через 5 мільярдів років наша зоря вигорить, розпадеться і перетвориться на масивне кільце міжзоряного газу і пилу, яке буде випромінювати світло, пишуть Версії з посиланням на dt.

Таке завершення життєвого циклу Сонця прогнозують вчені. Астрономи давно знали, що наша зоря помре, коли її внутрішнє пальне закінчиться. Але точна природа його передсмертної агонії була невідома навіть найбільш хворобливим дослідникам. Тепер же міжнародна команда вчених з’ясувала деталі. Використовуючи нову комп’ютерну модель, вони виявили, що замість простого затухання, як раніше ввжалося, Сонце, вмираючи, перетвориться на приголомшливу планетарну туманність, яку буде видно за мільйони світолових років.

“Такі планетрані туманності – найгарніші об’єкти на небокраї. Навіть якщо Сонце стане досить тьмяною туманністю, її все одно буде видно з сусідніх галактик”, – вважає професор астрофізики Університету Манчестера Альберт Зійлстра.

“Той, хто живе в галактиці Андромеди за 2 мільйони світлових років звідси, все одно зможе її побачити”, – додав він.

Сонце з багатьох точок зору пересічна зоря. Воно має середні розміри і, проіснувавши 5 мільярдів років, вже на половині життєвого шляху. Кінець наступить тоді, коли в ядрі Сонця закінчиться водень, що спричинить крах центру. Коли це станеться, ядерні реакції почнуться ззовні кори, через це Сонце розбухне до розмірів червоного гіганта, поглинувши Меркурій і Венеру.

Але це ще не кінець історії. Зійлстра і його колеги в Польщі і Аргентині описали, що станеться потім. Ставши червоним гігантом, Сонце втратить близько половини своєї маси, оскільки зовнішні шари будуть здуватися зі швидкістю близько 20 кілометрів на секунду. Ядро буде швидко нагріватися і випромінювати ультрафіолетове світло і рентгенівські промені, які зовніші шари будуть ловити і перетворювати на яскраве кільце плазми. Планетарна туманність буде сяяти близько 10 тисяч років.

Попри те, що Земля може вціліти після смерті Сонця, життя на планеті загине ще за довго до того. З віком зоря буде світити все яскравіше. І за 2 мільярди років його тепла буде достатньо, щоб земні океани закипіли.