Попри те, що до початку опалювального сезону ще майже два місяці, багато франківців вже нині готуються і розмірковують, як його пережити. І хвилює людей не тільки питання теплих батарей, але й чи матимуть вони кошти аби за них платити. В попередні роки такі люди могли розраховувати на допомогу держави. А як цьогоріч? Чи вплинула війна на нарахування субсидій? І чи змінилися умови їх нарахування? І чи можуть розраховувати на комунальні пільги переселенці?
Франківець Мирослав Йосипович ціле літо в клопотах. Будинок, в якому він мешкає, відключили від централізованого опалення. Тож хоч не хоч, бідкається чоловік, мусить встановлювати в квартирі індивідуальне. Роботи ще досі тривають, але завершити їх хоче якнайшвидше, аби встигнути переоформити до початку опалювального сезону субсидію на комунальні. Надіється, війна не вплине на її нарахування. Бо їм з дружиною, каже, без державної допомоги просто не вижити.
«Перебиваємося на одній пенсії, що пенсія 2400, це не є пенсія. Це є нуль. Якби не було субсидії, то би було тяжко жити. Одна пенсія йде на воду, газ то все, а за одну треба жити», – розповідає Мирослав, житель Івано-Франківська.
Хвилюватися немає чого, кажуть в департаменті соціальної політики Івано-Франківської міської ради. Попри повномасштабну війну з росією, всі соціальні виплати збереглися, і справно виплачуються. Зокрема, це стосується і субсидії на оплату житлово-комунальних послуг. Всі, хто її отримував в минулому опалювальному сезоні, на неопалювальний – вони перепризначили автоматично. Лише в Івано-Франківській громаді – таких майже тринадцять тисяч.
«Субсидії як надавалися, так і продовжують надаватися. Зараз за ці сім місяців, ми більше 97 мільйонів нарахували субсидій. Станом на сьогоднішній день, у нас всі виплати виплачуються вчасно. Було хіба декілька днів, навіть не місяць, якщо наприклад всі звикли, що десятого отримують, то отримали п’ятнадцятого, один місяць таке було, але загалом заборгованості не було», – пояснює Василь Семанюк, директор департаменту соціальної політики Івано-Франківської міської ради.
Аби люди не ходили і не писали заяви – чиновники автоматично перепризначать субсидії і на опалювальний сезон, який наближається. Але знову лише тим, хто їх отримував минулої зими. Решті – прийдеться подавати документи. Умови призначення субсидій – з минулого року не змінилися. Як і вимоги до тих, хто на них претендує. Щоправда, є одне виключення…
«Для внутрішньо переміщених осіб реєструватися в приміщенні, де вони хочуть отримувати субсидію, або укладати договір оренди не є обов’язково. Для всіх інших є умова: або реєстрація, або договір оренди житла. Підставою для призначення субсидії достатньо бути офіційно зареєстрованим в єдиній внутрішній базі внутрішньо переміщених і тоді вони можуть звертатися за субсидією», – продовжує Василь Семанюк, директор департаменту соціальної політики Івано-Франківської міської ради.
Варіантів, як можна оформити субсидію чимало – поштою, через додаток Дія, чи сайт Міністерства соціальної політики. Але як показує практика, кажуть у франківському відділі субсидій, більшість приходять до них особисто. І зазвичай всі одночасно – в жовті. Через що, завжди ажіотаж і черги.
«У нас тенденція – люди багато ті, хто думають: буду мати, не буду мати субсидію, чекають жовтня місяця опалювального сезону. І тоді звертаються. Якщо плануєте звертатися за субсидією, то нема потреби чекати до жовтня. Субсидія призначається з місяця звернення і два розрахунки опалювальний, неопалювальний, і навіть якщо звернулися в серпні чи вересні і на неопалювальний період субсидія вийшла в розмірі нуль, тобто не призначена, тоді на опалювальний період буде проводитися вже автоматично перерахунок, і не треба буде вже знову звертатися», – пояснює Василь Семанюк, директор департаменту соціальної політики Івано-Франківської міської ради.
У франківському відділі нарахувань субсидій і справді – людей не густо. Працівники кажуть: за день – заходить максимум до двох десятків людей. І то половина – просто щось запитати. Це незвично навіть для літньої пори року. Адже окрім оформлення заяви на субсидію, ті хто вже її має – повинні подавати дані про будь-які зміни, які сталися у них чи членів їх сім’ї
«Йде мова про зміни складу сім’ї, тобто хтось зареєструвався, знявся з реєстрації, народилася дитина, одружилася, розлучилася, перейшла на інший вид послуг, наприклад відключилася від центрального опалення, встановила індивідуальне, перейшла до іншого надавача послуг, навіть повинна повідомляти про витрати більше 50 тис, чи отримала дохід більше 25 прожиткових мінімумів», – розповідає Марія Било, начальник відділу субсидій і пільг.
Та цьогоріч зміни в декларації внесла рекордно мала кількість людей. З чим це пов’язано? Працівники відділу субсидій припускають – причиною могла стати війна. Багато хто вважає, що зараз це не обов’язково, зважаючи на ситуацію. Хоча насправді – через це можна позбутися права на отримання комунальних пільг.
«На даний час ми побачили, що у зв’язку із воєнним станом дуже мало людей до нас звертається із повідомленням про будь-які зміни. Це дуже важливо тому, що якщо особа, яка користується субсидією протягом 30 днів не повідомила про зміни, то при виявленні цих порушень субсидія буде припинятися і особа втратить право на отримання субсидії до кінця сезону», – каже Марія Било, начальник відділу субсидій і пільг.
Ба більше, такі порушники будуть змушені повернути державі кошти за отриману субсидію літом.
Допоможіть добровільним внеском українським журналістам
Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!