Старе дерево не витримало сильних поривів вітру, спричинених нещодавньою негодою. В той час на доріжці, як завжди, гуляли діти та відпочиваючі. На щастя, ніхто не постраждав, пишуть Версії.

Директор івано-франківського КП «Центру розвитку міста та рекреації» Руслана Василюк в коментарі Версіям розповіла, що в парку та на міському озері систематично проводиться робота щодо планової очистки дерев. Адже, старі верби можуть загрожувати здоров’ю, а то й життю людей.

«Багато є з цього приводу спекуляцій. Тобто, коли ведеться робота по плановій очистці дерев, обов’язково є акт на зрізку. Тобто, це комісійно обстежується і визначається, які дерева підлягають зрізуванню. Ця робота в нас вже проводиться два роки поспіль. От ми бачимо, що все рівно попри якісь дрібні нюанси, воно свої результати дає, тому, що наприклад, коли була дуже сильна негода, штормове попередження, пориви вітру були надзвичайно сильними (бачите, що по області поробило: обриви електромереж та інше). Після цього буревію в парку не впало нічого абсолютно, крім дрібних гілочок.  Всі верби, які зараз є на озері, вони вже пережили вже свою вікову межу. Тобто, за нормами, правилами, вони всі мали б підлягати порізці. Тепер собі уявимо, як буде виглядати та територія, якщо ми зріжемо повністю всі верби. Ті, що були старі, аварійні – ми зрізали. І я пригадую, скільки було шуму довкола цих верб, як це так – порізали верби? Насправді, ті аварійні верби, які загрожували падінням на доріжки – ми їх повністю зрізали. Ті, котрі можна було кронувати – ми їх кронували, зараз вони гарно обросли. Ті, котрі нахилені ближче над водою – ми їх залишили, тому, що ми не можемо собі дозволити, щоб було порожнє озеро. Воно тоді буде в такому неприглядному вигляді», – розповіла Руслана Василюк.

Людям необхідно повернути відчуття того, що у них є право на місто, – Руслана Василюк, директорка “Центру розвитку міста та рекреації”

Однак, не всі містяни раді таким діям і часто спекулюють на тому, що якщо пні виглядають здоровими, то й дерева, начебто, теж були такі і зрізти їх не потрібно.  Проте, за словами Руслани Василюк, судити про стан дерева лише верхівками чи пнями не можна.

«Дерево – це така річ, наприклад, якщо приходить комісія, оглядає дерево і який верх, чи є дупло посередині – його зрізають і залишається здоровий пень. Люди приходять і кажуть, що зрізали здорове дерево. Насправді, ознак того, що дерево може бути чи хворе, сухостійне чи аварійне дуже багато. Тому, судити тільки за пнем чи кроною – це дуже важко», – пояснила директор івано-франківського КП «Центру розвитку міста та рекреації».

Нагадаємо, 25 вересня в Івано-Франківську біля міського озера стара верба впала біля дитячого майданчика.  На щастя, дерево росло далеко від пішохідної зони і ніхто не постраждав.

«Та верба, яка впала, вона була досить далеко від пішохідної зони, тобто, вона росла за скейт-парком. І коли вона впала – то просто гіллям перегородила доріжку. Тобто, ми це теж враховували. Так сталося. Якщо зробити так, щоб не було небезпеки – то потрібно позрізати дуже багато дерев. І, навіть, у нас були такі випадки, коли ми бачили абсолютно живе дерево, без жодних ознак, але при сильних поривах вітру, воно через слабку кореневу систему падало, вириваючись разом із коренем. Але ознак таких візуальних зовсім не було. Тому ця тема досить дискусійні і непроста. І судити по одній вербі, яка впала не варто. Дякувати Богу, вона була в такому місці, що біди б не спричинила, бо ми стараємося дивитися, де є над доріжками, де люди ходять – то ми там першочергово проглядаємо», – відзначила Руслана Василюк.

Ситуацію зі старими деревами вирішують поступово. Адже, зрізати абсолютно всі насадження нема нагальної потреби. Тому працівники парку потрохи зрізають верби, які можуть нести небезпеку, а натомість висаджують молоді саджанці декоративних дерев.

«Минулих років ті дерева, котрі складали небезпеку і ми оцінили, що вони можуть впасти на прохідну частину – ми їх повністю ліквідували, десь підсаджуються нові, вже більше декоративні дерева.  Якщо зараз прогулятися довкола озера, можна побачити, що від території, де колись була сцена і до човникової станції – там дуже багато верб. Але вони мають кут нахилу до води. Тобто, навіть якщо при поривах сильного вітру вони впадуть, то у нас буде багато проблем, як їх витягати з води. Зараз ми будемо насаджувати молоді дерева між ними і потрохи ми омолоджуємо зелену зону озера. На даний момент ті дерева, які були максимально аварійні, небезпечні – ми їх всіх ліквідували», – додала директор івано-франківського КП «Центру розвитку міста та рекреації» Руслана Василюк.