Франківців у Палаці зустрічають ковані скульптури – понад десяток абстрактних і не дуже металевих форм. Це виставка кращих робіт попередніх ковальських фестивалів. Її сформували, виходячи з концепції цьогорічного «Свята ковалів», яке проходить в контексті сучасного ковальського мистецтва, пишуть Версії з посиланням на Курс.

Довкола постаментів скульптур та дерев і лавок повсюдно кружляють франківці з дітьми та гаджетами – вишукують ітерактивні картинки. Мультики показують малечі, та тішиться.

Нагадаємо, спеціально до фестивалю вийшов мобільний додаток “Свято ковалів AR” – розважально-пізнавальна гра-квест. Це програма з доповненої реальності (augmented reality), яка у форматі мультиків-скетчів розповідає про тонкощі ковальської справи.

Публіка прогулюється в тіні дерев вздовж стилізованих парканів, на яких представлені дві фотовиставки – «Архітектра. Музика. Балет», де поєднується мистецтво і старовинна архітектура міста, та «Внутрішній світ Франівська», яка представляє «скарби» старовинних міських камяниць.

Ці скарби представлені також і наочно – старовинні огорожі, балконні решітки, частини дверей і вікон, кахлі, ліпнина. Франківці надовго зупиняються біля імпровізованих виставок, розглядають, фотографують і розпитують. Відповідає і розповідає координатор ініціативи «Франківськ Який Треба Берегти» Марія Козакевич та її група підтримки.

«Зробили все це, щоби показати і переконати містян: все, що можна від реставрувати і повернути, має жити у місті. А що вже неможливо відновити, треба передавати в музей», – коментує КУРСу Марія Козакевич.

Вона ділиться задумом організувати на території Палацу Потоцьких у колишньому хірургічному корпусі лікарні, яка була тут за радянських часів, такий музей.

«Звернулися до міської влади, оскільки Палац Потоцьких знаходиться в комунальній власності, з проханням виділити дві-три кімнатки, щоби ми могли перенести туди фото та всі інші експонати сьогоднішніх виставок. Доки буде тривати велика реставрація у Потоцьких, а ми розуміємо, що роботи тут на десятки років, цей простір із музеєм вже би жив, був би цвяшком для туристів у Франківську», – розповідає Марія Козакевич.

Щоби заохотити франківців у любові до старовинного Франківська, ініціатива розробила і представила «Кросворд для знавців міста». Люди з крейдою в руках наввипередки розгадують слова по діагоналі і вертикалі.

Кухня і сцена ще розкладаються.  З 19.00 сюди перемістяться ковалі і розгорнуть нічне вогняне шоу.

А от реставраційні майстерні просто неба вже працюють і дають майстер-класи.

Майстер-клас по дереву працює не на показ – тут реставрують для ініціативи «Франківськ Який Треба Берегти» фрамугу одних із пари дверей з пам’ятки на Шевченка, 22-24. Обидвоє дверей зняли на реставрацію минулого понеділка. Майстри демонструють всі етапи реставрації – пошарово добираються до автентичного матеріалу.

Фахову реставрацію історичного металу представляє Івано-Франківський професійний політехнічний ліцей.

«Перед нами решітка, якій 200 років. Головне завдання – дійти до першого шару фарби на металі. Тоді беремо матеріал на аналіз, встановлюємо чим решітка була покрита і після очищення металу покриваємо його тим самим матеріалом. Якщо фарби немає, то очевидно метал  законсервований у перевірений первісний спосіб – із допомогою свіжо відтисненої лляної олії», – розказує майстер професійного навчання Андрій Кубай.