Про це пишуть Версії з посиланням на сторінку Івано-Франківського краєзнавчого музею.
За рекомендацією відомого етнографа Володимира Гнатюка, який називав Криворівню «Українськими Афінами», Іван Франко приїхав сюди вперше в 1901 р. Спочатку Франко зупинявся в гуцула Проця Мітчука, якого називали знахарем, бо вмів лікувати людей і тварин, знав і шанував гуцульську старовину. А з 1906 р. І. Франко жив у хаті Василя Якіб’юка – відомого різьбяра, доброго знавця народної медицини і фотографа-самоука.
“У Криворівні Іван Франко не тільки відпочивав, але й працював. Тут він написав повість «Великий шум», поему «Терен у нозі», автобіографічне оповідання «У кузні», оповідання «Як Юра Шикманюк брив Черемош», поезії «У безсонну ніченьку» та багато інших. Також письменник здійснив ряд перекладів, записував фольклор”, – йдеться у дописі.
Музей розміщений у колишньому будинку Василя Якіб’юка. В 1960 р. за сприянням Платоніди Хоткевич та ректора Львівського університету ім. І. Франка Євгена Лазаренка в цьому будинку створено Літературно-меморіальний музей Івана Франка.
Експозиція музею розташована в 5 кімнатах. Тут зберігаються меморіальні речі, якими користувався Франко. Це ліжко, на якому спав письменник, стілець на якому він сидів, столик, за яким працював; також годинник, який висів у господаря за життя Франка, лавка, на якій сиділи Франкові гості. У музеї також є крісло-розкладачка, на якому відпочивав М. Коцюбинський. Цікавим експонатом є й гуцульська піч, оздоблена кахлями роботи Олекси Бахматюка 1874 р. Привертають увагу такі експонати, як тогочасний міксер, значно більший за сучасний та повністю зроблений з дерева, а також стіл, який був задіяний у зйомках фільму «Тіні забутих предків».
Ще одна кімната в музеї присвячена видатній жительці села – Парасці Плитці-Горицвіт. П. Плитка-Горицвіт – автор більш як 1000 рукописних та власноруч переплетених й ілюстрованих книг. Збереглася велика колекція ікон, що вона їх збирала. З часом планується відкрити окремий музей Параски Плитки-Горицвіт
Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!