Тонзиліт або ангіна — інфекційне захворювання, на яке найчастіше страждають діти віком від 5 до 15 років. Запальний процес розвивається у піднебінних мигдалинах (гландах), які відіграють у організмі важливу захисну роль. Хвора дитина скаржиться на сухість у горлі, біль, який стає особливо гострим під час ковтання, спостерігаються млявість, підвищення температури, втрата апетиту, зникає або хрипне голос, постійно присутній неприємний запах з рота. Мигдалини червоніють, вкриваються гнійниками.
Поставити точний діагноз може тільки дитячий лор, і звернутися до нього необхідно за перших же симптомів. Самолікування, особливо народними методами, може призвести до переходу хвороби у хронічну форму, а також небезпечних відкладених наслідків.
Причини та наслідки тонзиліту
Серед факторів, на тлі яких розвивається гостре запалення мигдалин:
- локальне або загальне переохолодження;
- гіповітаміноз, низький імунний статус організму;
- застуда або грип;
- синусит, гайморит або отит у гострій чи хронічній прихованій формі;
- порушення носового дихання через хронічний нежить, викривлення носової перегородки або з інших причин;
- стоматит, карієс, пародонтоз або інші інфекційні процеси в порожнині рота, які не вчасно не проліковано.
Ангіна може бути бактеріальною або вірусною, передається вона повітряно-крапельним шляхом або через спільні побутові речі (наприклад, посуд).
Якщо вчасно та правильно не пролікувати гостру стадію тонзиліту, є ризик розвитку гнійного абсцесу. Крім того, можливий перехід патогену на серце та нирки, що здатне призвести до ендокардиту та пієлонефриту.
Тонзиліт — дуже виснажливе захворювання, оскільки воно впливає на можливість нормально спати, харчуватися, спілкуватися. Саме тому важливо звернутися до лікаря без зволікань: початкові симптоми легко переплутати зі звичайним ГРЗ або фарингітом.
Як лікують тонзиліт
Щоб розробити план дієвої терапії, необхідно визначити природу патогену — бактеріальну чи вірусну. Відповідно до результатів аналізів, лікар призначить антибіотики або потужні противірусні засоби. Місцевий анестетик та протитемпературні ліки — ще один важливий компонент боротьби з тонзилітом. Додатково дитині порадять приймати імуномодулювальні препарати, вітамінні комплекси, щоб активізувати власні захисні сили організму.
Народні засоби (полоскання, трав’яні відвари) навряд чи спрацюють проти активного запального процесу, а от стрімко погіршити стан маленького пацієнта можуть.
Хворій дитині необхідно забезпечити прохолодну затемнену кімнату, окремі посуд та рушники. Рекомендоване нейтральне на смак пиття кімнатної температури, а також тепла перетерта їжа без вираженого кислого чи солодкого смаку, солі, спецій.