реклама

ТОП-5 карпатських первоцвітів: де і коли побачити рідкісні весняні квіти (фото)

рекламалевада липки ярковиця купити квартири Івано-Франківськ

На питання, коли краще приїхати до Карпат, аби побачити, як вони цвітуть, відповідь одна: вже, починаючи з березня.

«Доторкнутися» до весни після зимового сну можна тільки тут, в Карпатах. Як тільки відступають морози і сніг починає перетворюватися на минулорічний спогад, гірські схили пишно усіваються первоцвітами.

Версії обрали для вас ТОП-5 карпатських первоцвітів. Розповідаємо де і коли можна побачити (і в жодному разі не зривати!) рідкісні весняні квіти.

  • Підсніжники

Ранньої весни, з-під килиму снігу сміливо пробиваються перші ніжні, наче виточені з найтоншої порцеляни, дзвоникоподібні білосніжні квіти – підсніжники.  

У народі підсніжник називають молочною квіткою або сніговим дзвіночком. Ця квітка є багаторічною цибулинною рослиною, яка росте у листяних лісах та чагарниках у Карпатах та західних лісових та лісостепових районах. Є дуже цінною декоративною рослиною з отруйною цибулиною.

Зараз якраз почався сезон для цих квітів. Щоб помилуватись їх красою, не потрібно далеко їхати. Можна на день зупинитись у Яремче чи Микуличчині і помандрувати лісовими галявинами. Також зустрічаються в лісах поблизу Івано-Франківська.

Сьогодні в багатьох місцях, де ця квітка росла у великій кількості, вона зникає або вже зникла внаслідок діяльності людини. Тому підсніжник потребує охорони та занесений до Червоної книги.

  • Шафран

Ця квітка теж однією з перших відчуває прихід весни і, навіть, поки ще є сніг – починає тягтися до сонця, застеляючи ніжно-фіолетовим килимом схили Карпат.

Шафран, або ще його називають крокус, який росте в Карпатах, – це Шафран Гейфеля. Гуцули також називають його “бриндуші”. Квітнуть крокуси в березні та квітні.

Колірна гама квітів Шафрану Гейфеля – від фіолетового до блакитного з неповторними відтінками. Висота квіток становить від 25 до 35 сантиметрів. Стебло рослини нібито укорочене, а квітка має воронкоподібну будову з двома чи трьома листочками. Щорічно у Шафрану Гейфеля відбувається відновлення бульбоцибулин, що утворюються на верхівці старих.

Квітне шафран на полонинах Верховинщини, лісових галявинах Рожнятівщини. В кінці березня масово розцвітають крокуси у селі Колочава Міжгірського району на Закарпатті – на висоті 600 м.

  • Білоцвіт

Поруч з підсніжником на лісових галявинах можна часто зустріти зовні схожого на нього побратима – білоцвіт весняний. В народі цю квітку називають скороспілка весняна, лісовий нарцис, жовтка. Ці назви вказують на те, що квітка розцвітає однією з перших на початку весни та на наявність у неї жовтих вкраплень на пелюстках. Вчені-флористи стверджують, що головне призначення цих плям – показувати запилювачам  шлях до нектару. Білоцвіт можна зустріти на вологих луках, в лісах серед чагарників Карпат, Розточчя та Опілля.

Чудовий білий килим із білоцвітів та підсніжників, розміром близько 3 га, можна зустріти в урочищі села Бронька, що в Іршавському районі Закарпатської області. Це місце вже отримало назву «Долина підсніжників» та приваблює до себе багатьох туристів.

  • Примули

Сонячні квіти в снігу. Кому не знайомі ті стрілки чарівних жовтих квітів, які на початку весни в достатку усівають наші лісові галявини? Листя і стебла їх, вкриті білим пушком, видають приємний, пряний запах. Забарвлення віночка жовте, усередині з медовими плямами при основі. Цвіте рясно з кінця березня.

Видова примула поширена в середній частині Західної Європи. В Україні зростає в лісах, на узліссях, у чагарниках — на Прикарпатті та в Карпатах. Багаті на примули галявини Верховинщини, Долинщини, Косівщини, Рожнятівщини…

  • Проліски

Вісники весни. Це красива невисока цибулинна квітка блакитного кольору. Рослина з’являється в кінці березня або ж на початку квітня. Їй не страшний ні сніг, ні мороз. Проліски люблять сонце і невибагливі до ґрунту. Зазвичай ростуть на відкритій місцевості або в легкій тіні під різними листяними деревами.

В народі його називають «блакитні проліски» або «первоцвіт». Зустрічаються екземпляри, які квітнуть і в осінній час, але дуже рідко.

Вирушайте до лісу, вдихайте запах весни, милуйтеся, фотографуйтеся чи знімайте гарне відео – і досить. Не руште жодної рослинки!

З лісу краще принести гарний настрій, спогади про тишу та аромат весняного повітря, напоєного чарівними квітами. А польові та лісові рослини найкрасивіші там, де вони виросли! Тим паче, що зірвані первоцвіти довго не проживуть і швидко зів’януть. Вже не кажучи, що більшість з них занесені до Червоної Книги, бо на межі зникнення.

Даруйте емоції від побаченої краси природи. Повірте, це набагато цінніше букета, який загине від ваших рук.

 

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Ще новини

топ новин Івано-Франківщини за 22-23 лютого

Ви могли пропустити: топ новин Івано-Франківщини за 22-23 лютого

Публікуємо короткий огляд найважливіших новин Івано-Франківщини за 22-23 лютого 2025 року.

ПЕРЕГЛЯНУТИ

На Івано-Франківщині проведуть восьмигодинне молитовне стояння до річниці повномасштабного вторгнення

24 лютого 2025 року у Відпустовому центрі блаженного Симеона Лукача відбудеться масштабне молитовне стояння за мир та перемогу України, яке триватиме вісім годин та об’єднає вірян у спільній молитві за…

ПЕРЕГЛЯНУТИ
грантів "Власна справа"

Івано-Франківщина – серед лідерів за кількістю схвалених заявок на отримання грантів “Власна справа”

749 жителів Івано-Франківської області, включаючи внутрішньо переміщених осіб, отримали державну підтримку на розвиток підприємництва в рамках програми “Власна справа”, що є складовою політики “Зроблено в Україні”.

ПЕРЕГЛЯНУТИ